Φάιναλ φορ Ρόδου: Μεγάλη ανατροπή τελικού για τον Ηρακλή!

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά χθες τους Αρμενάκη και Ευφραιμίδη, ο Ηρακλής έκανε την μεγάλη ανατροπή και πέρασε στον τελικό του φάιναλ φορ βόλεϊ ανδρών που φιλοξενείται στη Ρόδο, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Παναθηναϊκό, αλλά οι παίκτες παίζοντας με ψυχή «γύρισαν» το ματς, το κέρδισαν με 3-2 και προκρίθηκαν για τον μεγάλο τελικό, ο οποίος είναι υπόθεση των ομαδων της Θεσσαλονίκης.

Η αλήθεια είναι πώς δεν περίμενε κανείς αυτή την εξέλιξη. Μέχρι το 16-14 στο α΄σετ ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού έφερε το ματς στο πόντο –πόντο και στα χαμένα σετ μπολ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να είναι ο νικητής με 34-32 στο τέλος σε 39΄.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο β’ σετ και προηγήθηκε με 5-0 και 8-3 στο τεχνικό time out απέναντι σε έναν Ηρακλή, που είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και έψαχνε να βρει ποιοτική υποδοχή. Ήταν το πιο εύκολο κερδισμένο σετ για τον Παναθηναϊκό, με 25-17 σε 24΄.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει τα λάθη του (κυρίως στην υποδοχή). Προηγήθηκε 15-11 και 17-14 αλλά ο Παναθηναϊκός τον έφθασε στον πόντο (19-18) και τον ισοφάρισε με τον Μπατατζίμ (19-19) κι οι ομάδες στην συνέχεια πήγαν πόντο-πόντο .Ο Παναθηναϊκός όμως δεν μπόρεσε να πάρει τρίτο σετ, εξαιτίας των λαθών στα ματς μπολ, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να υπερισχύσει εδώ με 36-34 σε 42΄.

Με την ψυχολογία στα ύψη από το κερδισμένο τρίτο σετ, ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-7 αλλά ο «γηραιός» εκμεταλλευόμενος καλό και δύσκολο σερβίς, έγραψε σερί 8-0 και έβαλε τις βάσεις για την ισοφάριση.

Το 15-8 έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας για την ομάδα του Ορφανού, αλλά ο Παναθηναϊκός, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Από το 23-18 του Ηρακλή, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός έφθασε με σερί 6-0 στο ματς μπολ (23-24). Νέο γαϊτανάκι πόντων στον απίστευτο δεύτερο ημιτελικό με τον Σμαραγδή να δίνει με άσσο το φιλί της ζωής στον Ηρακλή (32-30 σε 36΄) και ο Παναθηναϊκός να χάνει 6 ματς μπολ και συνολικά 11 για να προκριθεί στον τελικό.

Στο ψυχοφθόρο τάι μπρέικ με μπλοκ του Σμαραγδή ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-4 και με νέο μπλοκ (Αρμενακης-Σμαραγδής) πήγε την διαφορά στους 3 (8-5). Ο Αρμενάκης στο 10-9 πήρε πόντο με επίθεση, πήρε νέο πόντο με άσσο και πήγε και πάλι τον Ηρακλή στο +3, 12-9 και 13-10. Ο Μούχλιας έγραψε το 14-10 και το σετ με μπλοκ του Τζιουμάκα πήγε στους «μπλε» με 15-10 που προκρίθηκαν με ανατροπή στον τελικό.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μυλωνάκης και Θεμελής.

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 75 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν 5 άσσους, 70 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (32-34 σε 39΄, 17-25 σε 24΄, 36-34 σε 42΄, 32-30 σε 36΄, και 15-10 σε 17΄. )

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Αρμενάκης 39 , Εφραιμίδης 25 , Προύσαλης 3 , Σμαραγδής 9 , Τζιουμάκας 5 , Φέργκιουσον 8 Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ.), Μούχλιας 12 , Μπουράκης (33% υπ.), Σκαρλατίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Δρογκάρης 4 , Καρντόσο 23 , Μπατατζίμ 16 , Μπέλος 12 , Πανταλέων 13 , Σιλμπερνάγκελ 15 Γκούζντα (λ, 50% υπ.), Ανδρεόπουλος 5 , Ρουσόπουλος.