Τρεις Δωδεκανήσιοι στο Μαρόκο

Την αποστολή που θα πάρει μέρος στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα στο Μαρόκο από 2 έως 9 Μαΐου ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας.

Η ομάδα του στίβου αποτελείται από 17 αγόρια και ισάριθμα κορίτσια, που θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη διάκριση σε μια σπουδαία διοργάνωση.

Οι Σέργιος Διακοστεφανής, Ηλίας Τοτολίδης και Νίκος Κατραμάδος θα εκπροσωπήσουν το δωδεκανησιακό στίβο μετά την πολύ καλή παρουσία τους στην πανελλήνια φάση του σχολικού στο Σχηματάρι την περασμένη βδομάδα.

Το Υπουργείο Παιδείας με σχετική εγκύκλιο ενημέρωσε τις σχολικές μονάδες για τα δικαιολογητικά των αθλητών που πρέπει να συγκεντρώσουν και είναι απαραίτητα για συμμετοχή στη διοργάνωση.

Αναλυτικά η αποστολή
Αγόρια
100 μ.: Γιάννης Γρανιτσιώτης (Γ΄Αθήνας)
200 μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Λάρισας)
400 μ.: Μάριος Χάσκης (Ιωαννίνων)
800 μ.: Σέργιος Διακοστεφανής (ΓΕΛ Αντιμάχειας)
1.500 μ.: Γιώργος - Παναγιώτης Μαθιόπουλος          
(Δ΄Αθήνας)

3.000 μ.: Νέστορας Κολιός (Ιωαννίνων)
110 μ. εμπ.: Ηλίας Τοτολίδης (Εκπαιδευτήρια
Πυθαγόρας-Κολλέγιο Ρόδου)
400 μ. εμπ.: Χρήστος Γκάρας (Μαγνησίας)
2.000 μ. στιπλ: Ζήσης Τζιαμούρτας (Β΄Αθήνας)
Ύψος: Αλέξης Δογάνης (Αν. Αττικής)
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (Γ΄Αθήνας)

Μήκος: Αποστόλης Κουτούλας (Λακωνίας)
Τριπλούν: Νίκος Κατραμάδος (ΓΕΛ Λέρου)
Σφαιροβολία: Δημήτρης Κωτσιάκος (Κορινθίας)
Δισκοβολία: Κώστας Γεννίκης (Σερρών)
Σφυροβολία: Θεόδωρος Ζιώγας (Σερρών)
Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (Ηρακλείου)

Κορίτσια
100 μ.: Μαρκέλλα Παπανδρέου (Β΄Αθήνας)
200 μ.: Νοράγια Τζόνσον (Χανίων)
400 μ.: Ελλη - Ευτυχία Δεληγιάννη (Β΄Αθήνας)
800 μ.: Ιωάννα Πανοπούλου (Β΄Αθήνας)
1.500 μ.: Κωνσταντίνα Χάντζου (Δ΄Αθήνας)
3.000 μ.: Βασιλεία Σπύρου (Δ΄Αθήνας)

100 μ. εμπ.: Ιωάννα Σαρακηνού (Β΄Αθήνας)
400 μ. εμπ.: Ιωάννα Φουστέρη (Γ΄Αθήνας)
2.000 μ. στιπλ: Μαρίνα Ποργιοπούλου (Σερρών)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (Κέρκυρας)
Επί κοντώ: Μιλένα Ποστίκα (Δ΄Αθήνας)
Μήκος: Μαρία - Δημήτρα Χανδρινού (Μεσσηνίας)

Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κέρκυρας)
Σφαιροβολία: Ειρήνη Μπαρμπάκου (Β΄Αθήνας)
Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (Χαλκιδικής)
Σφυροβολία: Σταυρούλα Κοσμίδου (Κοζάνης)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (Χαλκιδικής)