Εκκίνηση για τη Γυμνασιάδα του Μαρόκο με τρεις Δωδεκανήσιους

Η Παγκόσμια Γυμνασιάδα ξεκίνησε προχθές στο Μαρακές, ωστόσο σήμερα δίδεται η… εκκίνηση για τους αθλητές και τις αθλήτριες του στίβου.

Το πρόγραμμα των αγώνων περιλαμβάνει εννέα τελικούς, με τα μέλη της αποστολής μας να διεκδικούν καλά πλασαρίσματα. 

Η ομάδα από τη χώρα μας αποτελείται από 17 αθλητές και ισάριθμες αθλήτριες και αναχώρησε την Τετάρτη για το Μαρόκο. Σημειώνεται πως τα αγωνίσματα του στίβου θα ολοκληρωθούν τη Δευτέρα, καθώς η Παγκόσμια Γυμνασιάδα είναι ένα σπουδαίο γεγονός για τη μαθητική κοινότητα και διεξάγεται ανά δύο χρόνια παρουσία χιλιάδων αθλητών κι αθλητριών σε διάφορα αθλήματα.

Από τα Δωδεκάνησα θα συμμετάσχει ο Σέργιος Διακοστεφανής από το ΓΕΛ Αντιμάχειας στα 800μ., ο Ηλίας Τοτολπίδης του Κολλεγίου Ρόδου στα 110μ. μ’ εμπόδια και ο Νίκος Κατραμάδος από το ΓΕΛ Λέρου στο τριπλούν. 

Όλοι οι παραπάνω αθλητές διακρίθηκαν στην τελική φάση των σχολικών αγώνων στίβου στο Σχηματάρι και κέρδισαν τη συμμετοχή τους στους αγώνες του Μαρόκο. 

 

Το πρόγραμμα και οι συμμετοχές της πρώτης ημέρας:
18.00 400 μ. (Κ) Ημιτελικός - Δεληγιάννη
18.15 400 μ. (Α) Ημιτελικός - Χασκής
18.25 Σφαιροβολία (Κ) Τελικός - Μπαρμπάκου
18.30 100 μ. (Κ)Ημιτελικός - Παπανδρέου
18.35 Μήκος (Α) Τελικός - Κούτουλας
18.45 100 μ. (Α) Ημιτελικός - Γρανιτσιώτης
18.50 Ακοντισμός (Α) Τελικός - Καλογεράκης
19.00 800 μ. (Κ) Τελικός - Πανοπούλου
19.10 800 μ. (Α) Τελικός - Δακοστεφανής
19.25 3.000 μ. (Κ) Τελικός - Σπύρου
19.45 3.000 μ. (Α) Τελικός - Κολιός
20.10 100 μ. (Κ) Τελικός 
20.25 100 μ. (Α) Τελικός

Η ελληνική αποστολή 
Αγόρια

100 μ.: Γιάννης Γρανιτσιωτης (Γ΄Αθήνας)
200 μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Λάρισας)
400 μ.: Μάριος Χασκής (Ιωαννίνων)
 

800 μ.: Σέργιος Διακοστεφανής (Δωδεκανήσου)
1.500 μ.: Γιώργος - Παναγιώτης Μαθιόπουλος (Δ΄Αθήνας)
3.000 μ.: Νέστορας Κολιός (Ιωαννίνων)
 

110 μ. εμπ.: Ηλίας Τοτολίδης (Δωδεκανήσου)
400 μ. εμπ.: Χρήστος Γκάρας (Μαγνησίας)
2.000 μ. στιπλ: Ζήσης Τζιαμούρτας (Β΄Αθήνας)
Υψος: Αλέξης Δογάνης (Αν. Αττικής)
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (Γ΄Αθήνας)
Μήκος: Αποστόλης Κούτουλας (Λακωνίας)
 

Τριπλούν: Νίκος Κατραμάδος (Δωδεκανήσου)
Σφαιροβολία: Δημήτρης Κωτσιάκος (Κορινθίας)
Δισκοβολία Κώστας Γεννίκης (Σερρών)
Σφυροβολία: Θεόδωρος Ζιώγας (Σερρών)
Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (Ηρακλείου)

Κορίτσια
100 μ.: Μαρκέλλα Παπανδρέου (Β΄Αθήνας)
200 μ.: Νοράγια Τζόνσον (Χανίων)
400 μ.: Ελλη - Ευτυχία Δεληγιάννη (Β΄Αθήνας)
800 μ.: Ιωάννα Πανοπούλου (Β΄Αθήνας)

1.500 μ.: Κωνσταντίνα Χάντζου (Δ΄Αθήνας)
3.000 μ.: Βασιλεία Σπύρου (Δ΄Αθήνας)
100 μ. εμπ.: Ιωάννα Σαρακηνού (Β΄Αθήνας)
400 μ. εμπ.: Ιωάννα Φουστέρη (Γ΄Αθήνας)
2.000 μ. στιπλ: Μαρίνα Ποργιοπούλου (Σερρών)

Ύψος: Παναγιώτα Δόση (Κέρκυρας)
Επί κοντώ: Μιλένα Ποστίκα (Δ΄Αθήνας)
Μήκος: Μαρία - Δημήτρα Χανδρινού (Μεσσηνίας)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κέρκυρας)

Σφαιροβολία: Ειρήνη Μπαρμπάκου (Β΄Αθήνας)
Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (Χαλκιδικής)
Σφυροβολία: Σταυρούλα Κοσμίδου (Κοζάνης)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (Χαλκιδικής)