Ποιοι μαθητές από τη Ρόδο θα βραβευθούν αύριο για τις διακρίσεις τους σε πανελλήνιους διαγωνισμούς

O Σύλλογος Διάδοσης Φυσικών Επιστημών (Συ.Δι.Φ.Ε.) σε συνεργασία με το Τμήμα Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ρόδου και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, διοργανώνουν στο πλαίσιο των δράσεων τους, το Σάββατο 5 Μαΐου και ώρα 6:00 μ.μ. στη νέα πτέρυγα του Νεστορίδειου Μελάθρου, εκδήλωση βράβευσης των μαθητών/τριών των Γυμνασίων & των Λυκείων του Δήμου Ρόδου που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Αστρονομίας & Πειραμάτων στις Φυσικές Επιστήμες κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017.

Στην 1η φάση του 27ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικής Γενικού Λυκείου και του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικής Γυμνασίου, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν στις 5 Μαρτίου 2017 διακρίθηκαν με αλφαβητική σειρά, οι εξής μαθητές:

Στην Α΄ Λυκείου:

ΜΙΧΑΛΑΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΣΚΟΥΜΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Στη Β΄ Γυμνασίου:

ΖΗΣΗ ΔΑΝΑΗ  3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΜΠΡΑΤΙΤΣΗΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ-ΑΝΔΡΙΑΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΠΟΥΛΑΚΗΣ-ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ  ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ


Στην Α΄ Γυμνασίου:

ΓΑΡΥΦΑΛΛΗ ΒΑΛΙΑ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΔΙΑΚΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ-ΣΩΤΗΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΚΛΑΔΟΓΕΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΨΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ


Στην 1η φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικής "Αριστοτέλης" 2017, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 11 Μαρτίου 2017, διακρίθηκαν με αλφαβητική σειρά οι εξής μαθητές:

Στη Γ΄ Λυκείου:

ΚΑΡΤΕΡΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ  ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΒΒΑΣ  3ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ


Στη Β΄ Λυκείου:

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  ΤΣΑΜΠΙΚΑ  ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ  ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ


Στην Α΄ Λυκείου:

ΓΛΥΝΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΔΟΝΤΑΣ ΣΑΒΒΑΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΜΙΧΑΛΑΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΡΕΝΕΣΗ ΔΩΡΟΘΕΑ ΓΕΛ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

ΣΚΟΥΜΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ  ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ


Στην Γ΄ Γυμνασίου:

ΓΛΥΝΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΣΚΥΛΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ


Στην Β΄ Γυμνασίου:

ΛΑΓΚΑΛΗΣ ΘΩΜΑΣ  ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΜΑΚΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ-ΑΝΔΡΙΑΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΟΥ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΠΟΥΛΑΚΗΣ-ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ


Στην Α΄ Γυμνασίου:

ΑΝΤΩΝΙΑΔΗ ΚΑΘΟΛΙΚΗ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΚΛΑΔΟΓΕΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΚΟΝΤΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ  ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΛΟΡΕΝΤΖΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΜΠΑΚΙΡΗ  ΤΣΑΜΠΙΚΑ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΜΠΥΛΥΚΜΠΑΣΙ ΦΛΟΡΙΑΝ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΣΑΜΙΩΤΑΚΗ ΔΑΝΑΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΤΖΙΤΖΙΚΩΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΑ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΨΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

 

Στον 31ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 18 Μαρτίου 2017 διακρίθηκαν με αλφαβητική σειρά, οι εξής μαθητές:


Στην Α΄ Λυκείου:

ΑΝΑΣΤΑΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΣΤΑΜΑΤΟΥΡΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ  1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΤΖΟΡΟΥ ΜΑΡΙΑ ΓΕΛ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

ΦΩΤΑΡΑ ΜΑΡΙΑ 4ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

 

Στην 1η φάση του 13ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 11 Φεβρουαρίου 2017, διακρίθηκαν με αλφαβητική σειρά, οι εξής μαθητές:

 

Στη Γ΄ Λυκείου:

ΚΕΡΑΜΕΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 3ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΠΑΘΙΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΟΔΟΥ

ΦΟΥΤΟΥΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΟΔΟΥ


Στη Β΄ Λυκείου:

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΑ  ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΚΕΦΑΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΧΟΥΛΗ ΖΩΟΠΗΓΗ  2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ ΚΑΖΟΥΛΕΙΟ

 

Στην Α΄ Λυκείου:

ΚΟΒΑΤΣΕΒΑ ΒΙΚΤΩΡΙΑ 1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ

ΚΟΒΑΤΣΕΒΑ  ΓΚΑΜΠΡΙΕΛΑ 1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΚΗ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ

ΞΑΝΘΟΥ ΘΕΩΝΗ  ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ

ΣΠΑΡΤΑΛΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ  1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ

ΣΤΑΥΡΟΥΛΛΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΟΡΦΟΥΛΑ ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ


Στην 1η και 2η φάση του 22ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας & Διαστημικής, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 4 Φεβρουαρίου 2017 εκπροσώπησαν επάξια τα σχολεία τους με αλφαβητική σειρά, οι εξής μαθητές:

 

Για το Λύκειο:

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΑ  ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΖΗΚΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΚΑΛΙΒΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΚΑΡΤΕΡΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΚΟΥΤΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΚΟΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΠΕΡΟΥ ΕΛΕΝΗ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΣΤΕΡΓΑΛΛΑ ΜΟΣΧΟΥΛΑ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΤΣΟΥΡΔΙΟΥ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ 

ΦΙΓΚΟΥΕΡΟΑ  ΕΛΙΖΑ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

ΧΑΤΖΗΜΑΝΕΤΤΑ ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ


Για το γυμνάσιο:

ΒΑΚΙΑΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΔΙΑΚΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΚΑΛΑΦΑΤΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ  ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ


Στην 2η φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή στη 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιανουαρίου 2017 συμμετείχαν δύο τριμελείς ομάδες από 2 Λύκεια της Ρόδου, οι οποίες πρώτευσαν στον τοπικό διαγωνισμό, στις 10 Δεκεμβρίου 2016. Οι μαθητές των ομάδων ήταν οι εξής:


1η Ομάδα – ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ:

ΓΑΜΒΡΟΥΔΗ ΑΣΤΕΡΩ

ΚΕΦΑΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ


2η Ομάδα – ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ:

ΚΑΛΑΜΑΡΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ

ΜΑΣΤΗ ΑΛΙΚΗ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ

ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ