Νίκησαν τα φαβορί στις παγκορασίδες

Από μια νίκη πήραν το Σαββατοκύριακο οι ομάδες της Τελχινίδας Α΄ και του Φοίνικα, στους αγώνες που έγιναν για το τοπικό πρωτάθλημα βόλεϊ της κατηγορίας παγκορασίδων.

Πιο αναλυτικά:
Η ΤΕΛΧΙΝΙΣ Α΄ 3-0 ΣΕΤ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ
Με νίκη συνέχισε η Α΄ ομάδα των παγκορασίδων της Τελχινίδας, αφού νίκησε στο Βενετόκλειο με 3-0 σετ την αντίστοιχη ομάδα του Διαγόρα, όντας καλύτερη ιδιαίτερα στα δυο πρώτα σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς Α’ - ΓΣ Διαγόρας 3-0 σετ σε 72΄ (25-19 σε 23΄ το α΄, 25-21 σε 27΄ το β΄ και 25-13 σε 22΄ το γ’)
Διαιτητές του αγώνα ήταν η Νικολέττα Κρίτσα και Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Οι ομάδες:
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου): Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Σόνι Μπαλλίου, Φλώρα Τσαβαρή και Ελευθερία Τερζή.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χαρούλα Ελευθεριάδου): Αναστασία Κυπριώτη, Ρέα Κυπριώτη, Ευανθία Κυπριώτη, Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Χριστίνα Γιακουμάκη, Αιμιλία Τάκο, Μιχαέλα Χαμίτ και Δέσποινα Μπάρκα.


ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΙΝΙΚΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΤΕΛΧΙΝΙΔΑΣ Β’
Στο άλλο ματς των παγκορασίδων, ο πρωτοπόρος Φοίνικας πιο δυνατός κύρια στα δυο τελευταία σετ επικράτησε της Τελχινίδας Β΄ με 3-0 σετ.

Αναλυτικά το παιχνίδι:
ΡΣΦΠ Τελχινίς Β΄ - ΑΕΣΠ Φοίνικας 0-3 σε 74΄ (16-25 σε 22΄ το α΄, 24-26 σε 27΄ το β΄ και 18-25 σε 25΄ το γ’.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Μαίρη Παπαδούλη και η Μαρίνα Παπαβασιλείου

Οι ομάδες:
ΤΕΛΧΙΝΙΣ  Β΄ (Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκος Τσιντομηνάς): Σία Ζάγορα, Ειρήνη Κακλαμάνου, Ζωή Φαρμακίδη, Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Κριστιάνα Ζντράβα (λ), Ελένη Μαστόρου, Νοέμη Ντούσκου, Χριστίνα Παρασκευά, Ραφαέλα Ζωγράφη, Σταιρούλα Καλιόζη και Σταματίνα Γκιζέττη.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου, Νίκος Αντωνιάδης): Μαρία Φούκα, Μαρία Κόρμπα, Ραφαέλα Κουκιά, Καθολική Κουκιά, Καλλιόπη Κουκιά, Βηθλεέμ Μπαλάκη, Λεάντρα Ζεΐτη, Δέσποινα Κουκιά και Μυρτώ Μαμαλίγκα.

Μετά τους δυο άγονες της Κυριακής η βαθμολογία στην Κατηγορία των παγκορασίδων έχει  ως εξής:
1 Φοίνικας                   8    15    5    3
2 Τελχινίς                    7    14    5    2
3 Ροδίων Άθλησης     8    14    5    3
4 Τελχινίς (Β)              8    12    4    4
5 Διαγόρας                  9    11    3    6
6 Αθλοπαιδιές Κω       5    0    0    5