Ραντεβού κορυφής στο Κορακόνερο

Οι κορυφαίοι αθλητές στίβου από το Νότιο Αιγαίο δίνουν ραντεβού δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο ΔΑΚ «Καλλιπάτειρα» για το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών μεθαύριο και την Κυριακή.

Η περσινή επιτυχημένη διοργάνωση από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και το Δήμο Ρόδου, κάνει τους πάντες να είναι σίγουροι πως, όσοι βρεθούν στις εξέδρες του γηπέδου στο Κορακόνερο, θα είναι σε θέση να απολαύσουν θέαμα και σημαντικές επιδόσεις.

Το «παρών» στο Περιφερειακό πρόκειται να δώσουν και αθλητές-αθλήτριες, που θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου προκειμένου να ενισχύσουν τα σωματεία τους πριν τις διεθνείς διοργανώσεις.

Μαζί με τη διοργάνωση των Ανδρών-Γυναικών, αθλητές και αθλήτριες μόνο από τα Δωδεκάνησα, θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν το συγκεκριμένο διήμερο και στο διασυλλογικό πρωτάθλημα συνθέτων Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’, εμπλουτίζοντας με την παρουσία τους το όλο πρόγραμμα.

Το Σάββατο η δράση στο ΔΑΚ «Καλλιπάτειρα» θα ξεκινήσει 16.30, για να ολοκληρωθεί 20.15 περίπου ενώ τον Κυριακή το πρόγραμμα θα είναι πρωινό, αφού δίδεται… εκκίνηση 8.15 και το τελευταίο αγώνισμα θα διεξαχθεί 12.40.

Καλό θα είναι ο φίλαθλος κόσμος του νησιού μας να βρεθεί στις κερκίδες του σταδίου για μια πραγματικά σημαντική διοργάνωση με σκοπό την ανάδειξη του στίβου στο Αρχιπέλαγος μέσα από τον αναπτυξιακό προσανατολισμό της.

Τα αγωνίσματα:
ΑΝΔΡΕΣ:
100 – 200 - 400 – 800 - 1.500 – 5.000 - 3.000 Φ.Ε. – 10.000 Βάδην. - 110 Εμπ.
– 400 Εμπ. – Μήκος – Τριπλούν – Ύψος– Επί Κοντώ - Σφαίρα –
Δίσκος– Σφύρα – Ακόντιο - 4 Χ 100- 4 Χ 400.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:
100 – 200 - 400 – 800 - 1.500 – 5.000 - 3.000 Φ.Ε. – 10.000 Βάδην. - 100 Εμπ.
– 400 Εμπ. – Μήκος – Τριπλούν – Ύψος– Επί Κοντώ - Σφαίρα –
Δίσκος– Σφύρα – Ακόντιο - 4 Χ 100- 4 Χ 400.

Αγωνίσματα Κ16-Κύκλοι αγωνισμάτων

΄Εξαθλο ΠΠ Α΄:

Α΄ κύκλος

100Μ ΕΜΠ.- ΜΗΚΟΣ-ΣΦΑΙΡΑ

Β’ κύκλος

ΥΨΟΣ -ΑΚΟΝΤΙΟ – 1000Μ

Πένταθλο   ΠΚ Α΄ :

Α΄κύκλος

80Μ ΕΜΠ.- ΜΗΚΟΣ-ΣΦΑΙΡΑ

Β’  κύκλος

ΑΚΟΝΤΙΟ – 600Μ

Δικαίωμα  συμμετοχής:
Στους  αγώνες έχουν δικαίωμα  συμμετοχής  μόνο οι αθλητές  και  οι αθλήτριες που είναι εγγεγραμμένοι σε σωματεία - μέλη των Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Δωδεκανήσου και Κυκλάδων, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην τελευταία υπουργική απόφαση «περί εγγραφής αθλητών».

Τα  σωματεία  έχουν  δικαίωμα  να  συμμετέχουν  στους  αγώνες,  με απεριόριστο  αριθμό  αθλητών - τριών  σε  κάθε  αγώνισμα  και  με  μία  ομάδα σε  κάθε  σκυταλοδρομία.

Αριθμητική συμμετοχή στα αγωνίσματα και τις δυο ημέρες: Δύο ατομικά και μία σκυταλοδρομία ή ένα ατομικό και δύο σκυταλοδρομίες.

Για κάθε αγωνιστική μέρα επιτρέπεται συμμετοχή σε δύο αγωνίσματα το ανώτερο.

Το ενδεικτικό πρόγραμμα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/04/2018

 

ΩΡΑ

ΔΡΟΜΟΙ

ΑΛΜΑΤΑ

ΡΙΨΕΙΣ

16:30

110Μ ΕΜΠ ΑΓΟΡΙΑ

ΥΨΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΓΟΡΙΑ

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΓΟΡΙΑ

ΣΦΑΙΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

16:45

100Μ ΕΜΠ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

 

17:00

100Μ ΕΜΠ ΑΓΟΡΙΑ Κ16

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

17:15

80M ΕΜΠ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16

ΜΗΚΟΣ ΠΠΑ΄

 

 

17:20

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

17:30

100 Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

ΥΨΟΣ ΑΓΟΡΙΑ

ΣΦΑΙΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16

ΑΚΟΝΤΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

17:45

100Μ ΑΓΟΡΙΑΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

 

 

18:00

400Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

 

18:15

400M ΑΓΟΡΙΑ

 ΜΗΚΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16

 

18:25

1500Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

 ΣΦΑΙΡΑ ΑΓΟΡΙΑ Κ16

18:40

1500Μ ΑΓΟΡΙΑ

 ΕΠΙΚΟΝΤΩ ΑΓΟΡΙΑ

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

19:00

100Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΟΣ

 

 

19:10

100Μ ΑΓΟΡΙΑ ΤΕΛΙΚΟΣ

 

ΑΚΟΝΤΙΟ ΑΓΟΡΙΑ

19:25

3000M Φ.Ε. ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΜΗΚΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

19:45

3000M Φ.Ε. ΑΓΟΡΙΑ

 

 

20:05

4Χ100Μ ΑΓΟΡΙΑ

 

 

20:15

4Χ100Μ  ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

 

 

 

            ΚΥΡΙΑΚΗ 13/05/2018

ΩΡΑ

ΔΡΟΜΟΙ

ΑΛΜΑΤΑ

ΡΙΨΕΙΣ

8:15

10000Μ ΒΑΔΗΝ ΑΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

 

9:00

5000Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΥΨΟΣ ΑΓΟΡΙΑ

ΣΦΑΙΡΑ ΑΓΟΡΙΑ

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16

09:15

5000Μ ΑΓΟΡΙΑ

 

 

09:30

200Μ ΑΓΟΡΙΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

 

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΓΟΡΙΑ

09:45

200M ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

 

 

10:20

400Μ ΕΜΠ ΑΓΟΡΙΑ

ΥΨΟΣ ΑΓΟΡΙΑ

ΜΗΚΟΣ ΑΓΟΡΙΑ

 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΙΑ Κ16

10:45

400Μ ΕΜΠ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΣΦΥΡΑ ΑΓΟΡΙΑ

11:10

600Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16

 

 

11:25

800Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

 

11:35

800Μ ΑΓΟΡΙΑ

 

 

11:45

1000Μ ΑΓΟΡΙΑ

 

 

12:00

200Μ ΑΓΟΡΙΑ ΤΕΛΙΚΟΣ

 

 ΣΦΥΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

12:10

200Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΟΣ

 

 

12:25

4Χ400Μ  ΑΓΟΡΙΑ

 

 

12:40

4Χ400Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ