Οι αντίπαλοι των Ροδιτών στα Παπαφλέσσεια

Δίπλα από σημαντικούς αθλητές κι αθλήτριες θα σταθούν στην εκκίνηση των αγωνισμάτων τους ο Γιάννης Λογοθέτης, η Ραφαέλα Σπανουδάκη και η Αλάνα Μπερν αύριο στα Παπαφλέσσεια.

Με την παρουσία τους στους αγώνες στίβου της Καλαμάτας, οι τρεις αθλητές από τη Ρόδο κάνουν άλλο ένα βήμα για τη βελτίωση των επιδόσεών τους, καθώς οι προκλήσεις του επόμενου διαστήματος δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να τους πετύχουν χαλαρούς…

Ο Γιάννης Λογοθέτης λοιπόν, που ξεκίνησε το στίβο από τη Ρόδο και ανήκει τώρα στον ΓΣ Κηφισιάς, θα έχει στα 400μ. ν’ αντιμετωπίσει τον Raidel Acea από την Κούβα αλλά και τον δικό μας Νίκο Εμπέογλου ώστε να φτάσει στη διάκριση.

Στο 100αρι των Γυναικών η Ραφαέλα Σπανουδάκη και η Αλάνα Μπερν (αθλήτριες του ΓΣ Ηλιούπολης) θα έχουν στο αγώνισμά τους τη Victoria Zyabkina από το Καζακστάν, την Khrystyna Stuy από την Ουκρανία και την Κύπρια Ραμόνα Παπαϊωάννου.

Βάσει του προγράμματος, η Ραφαέλα Σπανουδάκη και η Αλάνα Μπερν θα αγωνιστούν στις 18.00 και ο Γιάννης Λογοθέτης στις 19.10.

Οι «μάχες» στην Καλαμάτα

Τα 400 μ. των γυναικών με τις Μπελιμπασάκη και Αρτυματά θα είναι ίσως το δυνατότερο αγώνισμα, ωστόσο δε θα είναι το μοναδικό με έντονο ενδιαφέρον. 

Στα 100 μ. η Ραφαέλα Σπανουδάκη προέρχεται από το 11.27 της Βάρης, ενώ με ενδιαφέρον προβλέπεται η συμμετοχή της Κατερίνας Σαρρή με φετινό 11.74, της Αλάνα Μπερν με 11.84, ενώ θέση εκκίνησης θα πάρει και η Γρηγορία Κεραμιδά.

Στα 200 μ. των Ανδρών ο Παναγιώτης Τριβυζάς ψάχνει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, το οποίο είναι 20.65, ενώ στα 400 μ. εμπ. των Ανδρών ο Κώστας Νάκος και Πέτρος Κυριακίδης θα έχουν τον πρώτο λόγο, ωστόσο ο έφηβος Άρης Δρίτσας είναι αυτός που κυνηγάει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20. Ο νεαρός αθλητής χρειάζεται χρόνο κάτω από 52.00 για να κλείσει θέση στην ομάδα, πολύ κοντά στο 52.11 που είναι το ρεκόρ του από φέτος. 

Στα 800 μ. των γυναικών ξεχωρίζει η παρουσία της Ανθής Κυριακοπούλου και για της Κωνσταντίνας Γιαννοπούλου, ενώ στα 400 μ. μπ. το δίδυμο Τόκα - Θεοδώρου θα έχει τον πρώτο λόγο.

Στο μήκος, εκτός από τον Βραζιλιάνο Μάουρο Ντα Σίλβα, ξεχωρίζουν οι Έλληνες Μερτζανίδης, Γαλαζούλας και Καψής.

Οι σημαντικότερες συμμετοχές στους αγώνες της Καλαμάτας:

Άνδρες
100 μ.
Zamfir Barnes Τουρκία
Viacheslav Kolesnichenko Ρωσία
Μάκης Στεργιούλης
Σωτήρης Κομιανός - Γραβάνης
Παναγιώτης Τριβυζας

400 μ.
Raidel Acea Κούβα
Γιάννης Λογοθέτης
Νίκος Εμπέογλου

800 μ.
George Kiss Ουγγαρία
Balazs Vindics, Ουγγαρία
Χρήστος Κοτίτσας
Κώστας Βασιλάκης
Αλντο Κεραμάς

1.500 μ.
Νίκος Σάκης

400 μ. εμπ.
Πέτρος Κυριακίδης
Κώστας Νάκος
Αρης Δρίτσας

Μήκος
Da Silva Mauricius Βραζιλία
Μιχάλης Μερτζανίδης
Τάσος Γαλαζούλας
Νίκος Κάψης

Ακοντισμός
Alexandrou Novac Ρουμανία

Γυναίκες

100 μ.
Victoria Zyabkina Καζακστάν
Khrystyna Stuy Ουκρανία
Ραμόνα Παπαιωάννου Κύπρος

Ραφαέλα Σπανουδακη

Κατερίνα Σαρρή
Κορίνα Πολίτη
Γρηγορία Κεραμιδά

400 μ.
Ελένη Αρτυματά Κύπρος
Μαρία Μπελιμπασάκη
Ελπίδα Καρκαλάτου
Λία Ζυγόρη
Γρηγορία Κεραμιδά
Βέρα Γρίλλου

800 μ.
Florina Pierdevera Ρουμανία
Natalya Pyrozhenko Ουκρανία
Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου
Ανθη Κυριακοπούλου

400 μ. εμπ.
Εφη Θεοδωρού
Ελπίδα Τόκα
Ιρις Γεράση
Μαρία Λιτσένη

Μήκος
Arianna Kuzmenova Βουλγαρία
Λίλη Αλεξούλη
Ανδριάννα Γράβαλου

Ακοντισμός
Ganna Gatsko Ουκρανία
Σοφία Υφαντίδου
Αφροδίτη Μανιού

Το πρόγραμμα:

ΩΡΑ

ΔΡΟΜΟΙ

ΑΛΜΑΤΑ

ΡΙΨΕΙΣ

18:00

100μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

18:10

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

18:20

100μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

18:30

80μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ

 

18:40

80Μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

 

 

19:00

400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

 

19:10

400μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

19:20

 

 

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ

19:25

400μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

 

19:35

400μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

19:45

100μ. ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΤΥΦΛΟΤΗΤΑ

ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

19:55

800μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

20:05

800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

 

20:15

1.500μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

20:25

200μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

20:35

Παρουσίαση προγράμματος KIDS’ ATHLETICSαπό αθλητές τμημάτων υποδομής του ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΥ ΓΣ