Η δυναμική του καράτε στα Δωδεκάνησα

Με δυναμισμό και παρά τις αποχές, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Ιουνίου, το 2ο Πρωτάθλημα Κούμιτε Σότοκαν J.K.A Καράτε Δωδεκανήσου, στο κλειστό Γυμναστήριο Κρεμαστής. 

«Μόνο για φέτος, το εν λόγω πρωτάθλημα ονομάστηκε ‘’Γιώργος Φιλιππόπουλος’’ (2ο Dan JKA),  στη μνήμη ενός σημαντικού καρατέκα/σενσέι (1947-2016), που παρ’ όλο που ήταν ένας άνθρωπος με αδυναμίες, όπως όλοι μας άλλωστε, δεν μπορεί να διαγραφεί η προσφορά του, αφού με το δικό του ‘’λιθαράκι’’ συνέβαλε στο ξεκίνημα του Σότοκαν JKA καράτε στη Ρόδο, τις δεκαετίες ΄70 και ΄80», όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση των διοργανωτών.  
Ο ανταγωνισμός στη διοργάνωση ήταν μεγάλος και το επίπεδο απαιτητικό στις κατηγορίες, αλλά η ευγένεια και ο σεβασμός, τα κύρια συστατικά στοιχεία του καράτε, κυριάρχησαν μεταξύ των μικρών και μεγάλων καρατέκα, με αποτέλεσμα να αποκομίσουν αγωνιστικές εμπειρίες στο κούμιτε.


Οι senseis, Αφεντούλης Νίκος 5 Dan JKA, Κλωνάρης Νίκος 3 Dan JKA, Κατσαράς Νίκος 3 Dan JKA, Καψής Σταύρος 2 Dan JKA, Κούντρας Θεόδωρος 2 Dan, Κουτεντάκης Παναγιώτης 2 Dan JKA, συνέβαλαν στη διαιτησία και τους ευχαριστούν οι διοργανωτές γι’ αυτό.
Ευχαριστούν επίσης όλους τους γονείς, συγγενείς και φίλους των αθλητών, που τίμησαν με την παρουσία τους τους αγώνες και τους υπόσχονται σοβαρή, συνεπή και έντιμη δουλειά, στους νέους και το Σότοκαν καράτε της Ρόδου.

Τα αποτελέσματα: 
ΑΣΠΡΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2004-8    ΘΕΣΗ
ΝΤΕ ΤΟΡΡΕΣ ΑΝΤΡΙΑΝ    1
ΚΟΥΤΟΥΖΟΣ ΣΑΒΒΑΣ    2
ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΥΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΔΑΝΙΗΛ    3
      
ΑΣΠΡΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2011-12    ΘΕΣΗ
ΑΧΤΣΗ ΤΕΟΜΑΝ    1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    2
ΑΠΑΝΟΖΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ    3
    
ΑΣΠΡΩΝ-ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ γενν. 2011-12    ΘΕΣΗ
ΚΑΖΟΥΛΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ    1
ΤΣΑΜΠΙΚΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ    2
ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ    3
ΑΝΔΡΕΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ  γενν. 2008-9    ΘΕΣΗ
ΑΤΣΙΚΝΟΥΔΑΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ    1
ΣΟΥΛΟΥΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ    2
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΦΙΛΗΜΩΝΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ    3
ΛΕΟΥΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  γενν. 2007-10    ΘΕΣΗ
ΓΕΩΡΓΑΡΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ    1
ΑΤΣΙΚΝΟΥΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ    2
ΣΕΒΔΑΛΑΚΗ ΕΥΔΟΞΙΑ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2010    ΘΕΣΗ
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ    1
ΚΥΜΠΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    2
ΚΑΡΑΚΟΝΤΑΚΗΣ ΣΕΡΓΙΟΣ-ΠΑΥΛΟΣ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2011    ΘΕΣΗ
ΚΕΦΑΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ    1
ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ    2
ΜΗΤΡΟΒΓΕΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    3
ΜΟΣΧΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΗΣ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2010-11    ΘΕΣΗ
ΜΙΣΟΔΟΥΛΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ    1
ΤΣΕΝΕΚΛΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    2
ΚΙΕΚΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΑΦΑΗΛ    3
ΚΟΥΛΟΥΡΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ-ΑΣΠΡΩΝ ΖΩΝΩΝ ΜΙΚΤΟ    ΘΕΣΗ
ΚΑΤΣΑΡΑΣ ΛΟΙΖΟΣ    1
ΓΚΟΓΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ    2
ΜΟΣΧΙΔΗ ΚΥΡΙΑΚΗ    3
    
Α'-Β' ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ  γενν. 2011-12    ΘΕΣΗ
ΜΟΥΣΤΑΚΕΛΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ    1
ΚΕΦΑΛΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΥΤΥΧΙΟΣ    2
ΜΠΑΛΑΦΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ    3
ΚΑΡΑΒΟΛΙΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ    3


Α'-Β' ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ γενν. 2009-10    ΘΕΣΗ
ΔΙΑΚΟΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ    1
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΜΑΛΕΒΗ    2
ΦΩΤΙΑΔΟΥ ΑΡΕΤΗ    3
ΜΙΣΟΔΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ    3
    
Α'-Β' ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ  γενν. 2004-7    ΘΕΣΗ
ΒΕΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ    1
ΘΥΡΙΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ    2
ΤΣΩΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ-ΑΓΓΕΛΟΣ    3
ΚΑΚΚΑΛΟΣ ΣΑΒΒΑΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ    3
    
Α'-Β' ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ  γενν. 2010    ΘΕΣΗ
ΠΑΤΤΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ    1
ΖΑΜΠΕΛΛΗ ΜΑΧΜΟΥΤ    2
ΑΓΚΙΟΥΣ ΑΛΕΞΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    3
    
Α'-Β' ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  γενν. 2006-8    ΘΕΣΗ
ΠΟΛΙΑ ΜΑΡΙΑ    1
ΜΠΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ    2
ΑΓΚΙΟΥ ΑΝΝΑ ΜΕΛΙΝΑ    3
ΚΑΚΚΑΛΟΥ ΜΑΡΙΑ ΤΣΑΜΠΙΚΑ    3
    
Α'-Β' ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΖΩΝΩΝ ΜΙΚΤΟ  γενν. 2002-8    ΘΕΣΗ
ΤΣΩΡΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ    1
ΚΑΡΑΜΠΟΥΓΑ ΒΑΡΒΑΡΑ    2
ΠΕΡΔΙΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ    3
ΠΟΛΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ    3
    
ΜΠΛΕ ΖΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ γενν. 2004-7    ΘΕΣΗ
ΠΕΡΔΙΚΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ    1
ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΛΕΝΗ    2
ΘΑΡΕΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ    3
ΜΙΣΟΔΟΥΛΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ    3
    
ΜΠΛΕ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2005-10    ΘΕΣΗ
ΠΑΛΑΖΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ    1
ΚΑΝΤΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ    2
ΝΤΕΛΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΤΕΡΓΟΣ    3
ΚΑΖΟΥΛΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ    3
    
ΚΑΦΕ ΖΩΝΩΝ ΜΙΚΤΟ γενν. 1987-2005    ΘΕΣΗ
ΚΛΩΝΑΡΗ ΜΑΡΙΑ    1
ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΜΤΡΙΟΣ    2
ΝΤΟΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ    3
ΦΩΤΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    3
    
ΚΑΦΕ ΖΩΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ γενν. 2005-8    ΘΕΣΗ
ΑΝΤΩΝΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΓΑΒΡΙΗΛ    1
ΑΝΤΩΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ    2
ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ    3
ΔΑΛΛΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ    3
    
ΜΑΥΡΩΝ ΖΩΝΩΝ    ΘΕΣΗ
ΚΛΩΝΑΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ    1
ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ    2
ΤΣΑΚΤΣΙΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ    3