Η Δωδεκανησιακή αποστολή για το Πανελλήνιο στα Τρίκαλα

Στο Δημοτικό Στάδιο των Τρικάλων θα διεξαχθεί αύριο και την Κυριακή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20, Εφήβων-Νεανίδων στο οποίο, σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής, αναμένεται να δώσουν το «παρών» 388 αθλητές και 421 αθλήτριες από 130 συλλόγους της χώρας μας.

Υπενθυμίζεται ότι αύριο το πρωί δεν θα διεξαχθούν αγωνίσματα λόγω τροποποίησης του προγράμματος.

Αυτό επισύρει αλλαγές στη διεξαγωγή των αγωνισμάτων,  τα οποία θα διεξαχθούν το απόγευμα αλλά και ως προς τις συμμετοχές όσων θα μπορούσαν να λάβουν μέρος χωρίς προϋποθέσεις (όρια) την πρώτη ημέρα.

Για το λόγο αυτό δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ κατάλογος με τους αθλητές και αθλήτριες που σύμφωνα με τον κανονισμό δεν μπορούν να αγωνιστούν.

Αυτό δεν θα ισχύσει (πάντα σύμφωνα με τον κανονισμό) για τη δεύτερη ημέρα. Όλα τα παραπάνω προκύπτουν βάσει του προγράμματος των πανελληνίων εξετάσεων στα ΓΕΛ και τα ΕΠΑΛ αυτό το διάστημα, στις οποίες και συμμετέχουν αρκετοί αθλητές και αθλήτριες.

Από τα Δωδεκάνησα θα συμμετάσχουν δώδεκα αθλητές και δεκατρείς αθλήτριες με αξιώσεις στους αγώνες της Θεσσαλίας, αφού αρκετοί απ’ αυτούς έχουν τη δυνατότητα να βρεθούν και στο βάθρο των αγωνισμάτων τους.

Οι συμμετοχές:
Έφηβοι

Χρήστος Παπαδόπουλος (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 100μ., 200μ.
Γεώργιος Ζαλογιάννης (Διαγόρας) 100μ., 200μ.
Ιωάννης Ντέτσικας (ΑΟ Σταματίου) 400μ.
Γιώργος Εργάς (ΑΟ Σταματίου) 400μ.

Σέργιος Διακοστεφανής (Εύδαμος Κω) 800μ.
Ηλίας Τοτολίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 110μ. μ’ εμπόδια
Παναγιώτης Πανσεληνάς (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 110μ. μ’ εμπόδια
Νικόλαος Μήλιος (Διαγόρας) 110μ. μ’ εμπόδια

Σάββας Ρούσσος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 400μ. μ’ εμπόδια
Αλέξανδρος Παθιάκης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Άγγελος Παπαγρηγορίου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Μάρκελο Μέμα (ΑΟ Σταματίου) σφύρα

Νεανίδες
Έφη Γκιάτα (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 100μ., 4χ100, 4χ400
Αγγελική Κοτσομύτη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 100μ. μ’ εμπόδια, 400μ. μ’ εμπόδια, 4χ100, 4χ400
Θέμις Οικονόμου (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 4χ100, 4χ400
Αποστολία Νεκταρία Σαλπιγκτίδη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 4χ100, 4χ400
Αρετή Μαρία Σιμιτζή (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 4χ100, 4χ400
Νικολέτα Κουτή (Διαγόρας) 100μ. μ’ εμπόδια

Σμαραγδή Μωραΐτη (Διαγόρας) 100μ. μ’ εμπόδια
Γεωργία Παραστατίδου (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 400μ. μ’ εμπόδια
Ελένη-Φιλοθέη Φραζή (Εύδαμος Κω) 400μ’ μ’ εμπόδια

Μαρία Μάργαρη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 3000μ. ΦΕ
Νίκη Ράμμου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) σφύρα
Τσαμπίκα Αλαφάκη (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) ακόντιο
Μαρία Στεργιάνα Μεταξωτού (Εύδαμος Κω) ακόντιο.