Ξέμεινε από λύσεις, γνώρισε την ήττα η Δωδεκάνησος

Ξέμεινε από λύσεις,  γνώρισε την ήττα η Δωδεκάνησος

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 105 ΦΟΡΕΣ

Δεν πήγαν καλά τα πράγματα στην πρεμιέρα του φάιναλ φορ πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο

Την Παρασκευή άνοιξε η αυλαία του F4 πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Σμύρνης, με τη Δωδεκάνησο να γνωρίζει την ήττα από το ισχυρό Μαρούσι με 40-58.

Η ομάδα της Ρόδου ξέμεινε από λύσεις αφού ταξίδεψε με σημαντικές ελλείψεις στην Αθήνα και από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου.

Η Δωδεκάνησος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-0, αλλά το Μαρούσι με ένα γρήγορο 10-0 πήρε τα ηνία του σκορ και τα κράτησε εύκολα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (18-12).

Η κυριαρχία των τυπικά γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (34-23).

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι. Το Μαρούσι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε τελικά τη νίκη με 58-40.

Δεκάλεπτα: 18-12, 34-23(ημιχρ.), 44-30, 58-40

Μαρούσι (Βάιος): Μίνα 1, Τσαουσίδης 2, Αλ Χουσεΐν 6, Τριανταφύλλου 12, Κορκίδης 18, Πασκουάλ 19.
Δωδεκάνησος (Μαρουλλάκης): Λουκάς 1, Χαμαντί 20, Χατζηδημητρίου 5, Μαρτσάκης 8, Χατζηκαντής 6.

Στο δεύτερο παιχνίδι της μέρας, για 38 λεπτά οι ομάδες ήταν σε απόλυτη ισορροπία, αλλά ο Άτλας επικράτησε εν τέλει με 62-57, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος, χθεσινοβραδινός αντίπαλος της Δωδεκανήσου, έδειξε ότι δεν βρίσκεται τυχαία στο φάιναλ φορ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 32-28, 45-45, 62-57

Άτλας (Ζώτος): Στάνκοβιτς 6, Ντομγκιόνι, Κότσαρης 7, Ράσα 13, Χαλδαίος, Βάσσης, Χριστοδούλου 29, Σπάθης, Κωνσταντινόπουλος, Τσαπανίδης 7(1).

Μ. Αλέξανδρος (Κασαπίδης): Διμπιτούζης Α. 6, Βέζμαρ 2, Δίτσης 7, Διμπιτούζης Π. 14, Μάριτς 22, Σαουλίδης 6 (1), Τσότρας.

Παναγιώτης Σπάρταλης: «Με νίκη αγκαλιάζουμε την παραμονή μας»

Νέο ρεκόρ συμμετοχών από το εξωτερικό για τον Μαραθώνιο Ρόδου!

ΕΠΣΔ: Το νέο πρόγραμμα στο τοπικό πρωτάθλημα

Ηρακλής Λάρδου-Ποσειδών Καρπάθου: «Καμπάνες» από τη ΔΕΑΒ!

Νίκες στην Καλαμάτα για τα αναπτυξιακά τμήματα πόλο των «Πιγκουίνων»

Ασπίδα Σαλάκου: «Ο σύλλογός μας σταματάει κάθε δραστηριότητα»