Πολλές εκδηλώσεις στο Καστελόριζο

Πλούσιο θα είναι το πρόγραμμα του 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ιστορικού Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα», που θα πραγματοποιηθεί από τις 26 Αυγούστου έως τις 2 Σεπτεμβρίου 2018, στο πανέμορφο Καστελόριζο.

Εκτός από τις διαγωνιζόμενες ταινίες, το πρόγραμμα περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες δράσεις, όπως διάνοιξη μονοπατιών, μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, ομιλίες, εικαστικά δρώμενα και συναυλίες.

Η χρησιμότητα του Φεστιβάλ δεν περιορίζεται μόνο στην τοπική κοινωνία και στους θερινούς επισκέπτες του νησιού. Το «Πέρα από τα Σύνορα» στοχεύει να αποτελέσει τόπο συνάντησης Ελλήνων και ξένων δημιουργών ντοκιμαντέρ όχι μόνο για να προβάλουν το έργο τους, αλλά και για μία γόνιμη ανταλλαγή ιδεών και προτάσεων μεταξύ Ελλήνων και ξένων δημιουργών, με στόχο νέες συνεργασίες και διεθνείς συμπαραγωγές. Σε κομβικό σημείο ανάμεσα σε Δύση και Ανατολή, πολύ κοντά στα παράλια της Λυκίας, επιδιώκει, επίσης, να αποτελέσει έναυσμα για νέους και έμπειρους δημιουργούς ντοκιμαντέρ, προσελκύοντας ανθρώπους των τεχνών, των γραμμάτων και του κινηματογράφου κάθε χρόνο στο ακριτικό Καστελόριζο.

Διεθνές και με διαγωνιστικό χαρακτήρα, το Φεστιβάλ απονέμει κάθε χρόνο τέσσερα βραβεία -καλύτερου ιστορικού και κοινωνικοπολιτικού ντοκιμαντέρ, με την ευγενική μέριμνα της Βουλής των Ελλήνων- και με την ολοκλήρωσή του ταξιδεύει στην Ευρώπη και την Αυστραλία. Το «Πέρα από τα Σύνορα» τελεί υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού (ΥΠΕΞ) και του Δήμου Μεγίστης. Τη διοργάνωση έχει το Ελληνικό Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών (ΙΔΙΣΜΕ) ενώ αποτελεί συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, της ΓΓ Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και του Συνδέσμου Αναβίωσης Καστελορίζου, Σίδνεϊ. Μεταξύ των χορηγών επικοινωνίας είναι και το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Κυριακή, 26 Αυγούστου
 
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών -  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
10:00 - 12:00 Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
20:00 Καλωσόρισμα
20:30 Ειδική Προβολή «Μικρό μου Καστελλόριζο», Νίκος Καρακώστας | Ελλάδα, 78’
21:50 Q/A
22:00 Ειδική Προβολή «Όσον ζης», Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων | Ελλάδα, 24’
22:30 Q/A
22:45 Χορευτικό παιδιών Καστελορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελορίζου
23:00 Συναυλία, Γιώργος Πούλος και οι δεξιοτέχνες μουσικοί του

Δευτέρα, 27 Αυγούστου 
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών -  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
19:45 Διάλεξη, Χρήστος Μποκόρος
20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων
20:30 «Ένα δέντρο θυμάται», Κώστας Φόλλας | Ελλάδα, 90’
22:00 Q/A
22:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων
22:30 «Hermana», Enver Arcak | Τουρκία, 28’
23:00 Q/A
23:15 «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη», Γρηγόρης Βαρδαρινός | Ελλάδα, 62’
24:15 Q/A

Τρίτη, 28 Αυγούστου 
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών -  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
20:00 Ομιλία, Γιάννα Τριανταφύλλη, εκπρόσωπος ΕΡΤ 
20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων
20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Γερμανία, Αυστρία, 122’
22:30 Κουαρτέτο Εγχόρδων
22:45 «Ψυχές των Συνόρων», Τάκης Μπαρδάκος | Ελλάδα, 50’
23:35 Q/A
23:50 «Belarus: An ordinary dictatorship», Manon Loizeau | Γαλλία, 57’
24:50 Q/A

Τετάρτη, 29 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών -  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
19:45 Διάλεξη, Prof. Jo Fox, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Λονδίνου
20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων
20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Παλαιστίνη, 52’
21:20 Q/A
21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Λίβανο, 35’
22:10 Q/A
22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων
22:40 «Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς,  Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944», Ματθαίος Φραντζεσκάκης &  Βίκη Αρβελάκη | Ελλάδα, 66’
23:45 Q/A
24:00 «Απαγορευμένη Επίσκεψη», Νίκος Θεοδοσίου | Ελλάδα, Ισπανία, 35’
24:35 Q/A

Πέμπτη, 30 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών -  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
19:45 Ομιλία, Διαμαντής Παπαδόπουλος, Φυσιολατρική κίνηση Βριλησσού
20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων
20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Τουρκία, Αρμενία, 68’
21:40 Q/A
21:55 «Κάποτε ήμασταν αντάμα», Ιωάννα Νεοφύτου | Ελλάδα, 15’
22:10 Q/A
22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων
22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Σερβία, Γαλλία, Κατάρ, 103’
24:20 Q/A

Παρασκευή, 31 Αυγούστου
10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
20:00 «Σχεδόν Σαράντα»,Stand up comedy, Γιώργος Χατζηπαύλου
21:00 «Από την Αφρική με αγάπη - Ελληνοαιθιοπικά», Χριστίνα Βάζου | Ελλάδα, Αιθιοπία, 47’
21:50 Q/A
22:05 «Το Μπαλκόνι - Μνήμες Κατοχής», Χρύσανθος Κωνσταντινίδης | Ελλάδα, 100’
23:45 Q/A

Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου
10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
20:30 Ομιλία, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
20:15 «Νέα Εποχή», Πέγκυ Ζούτη | Ελλάδα, 12’
20:30 Q/A
20:45 «Σόλων, ταξίμι στο χρόνο» Γιάννη Αδρίμη | Ελλάδα, 20’
21:05 Q/A
21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Ιαπωνία, 81’
22:35  Q/A
23:00 «Η Κυρά της Ρω», Θεατρική παράσταση, Φωτεινή Μπαξεβάνη, Κατερίνα Μπερδέκα (σκην.)

Κυριακή, 2 Σεπτεμβρίου
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος 
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης
19:00 Τελετή Λήξης
19:00 Ομιλία, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
19:30 Ειδική προβολή «Το Φεστιβάλ Πέρα από τα Σύνορα μέσα από τα μάτια των παιδιών»
19:45 Ειδική Προβολή «Από το σιτάρι στο ψωμί», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου | Ελλάδα, 13’
20:00 Απονομή παιδικών βραβείων
20:15 Ειδική Προβολή «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | Γαλλία, 50’
21:05 Q/A
21:20 Απονομή βραβείων 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»
21:45 Χορευτικό παιδιών Καστελορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελορίζου
22:00 Συναυλία, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Boğaz Musique.