«Άλωσαν» τη Χαλκίδα οι Δωδεκανήσιοι

Ως η διοργάνωση της …Δωδεκανήσου μπορεί να χαρακτηριστεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ (Κ16) για το Νότιο Όμιλό του που έγινε το περασμένο σαββατοκύριακο στη Χαλκίδα.

Συνολικά οι αθλητές και οι αθλήτριες από τα σωματεία μας, πήραν εννιά μετάλλια, επιτεύχθηκαν πολλά ατομικά ρεκόρ, με τον ΑΟ Σταματίου μάλιστα ν’ αναδεικνύεται πρώτος επαρχιακός σύλλογος έχοντας πρωτιά και στις Παγκορασίδες α’.
Παρακάτω υπάρχουν, βάσει και της ενημέρωσης από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου, οι θέσεις των αθλητών κι αθλητριών μας:

Οι αθλητές και οι αθλήτριες από τα Δωδεκάνησα που κατέκτησαν μετάλλια:
1η πανελληνιονίκης η ομάδα του AO Σταματίου με τις Ραχανιώτη – Χουσεΐν –  Οικονομοπούλου –Ζενέγια με προπονητή τον κ. Μπότσαρη Ελευθέριο στα 4χ300μ. με  2’53’’10

1η πανελληνιονίκης  η Μάγου Ναταλία του ΑΟ Σταματίου με προπονήτρια την κ. Επισκόπου Ευμορφία στη σφυροβολία με 46.48μ

1η πανελληνιονίκης     Ζενέγια Ελημπιόνα του ΑΟ . Σταματίου με προπονητές τους κ. κ. Επισκόπου Ευμορφία & Μπότσαρη Ελευθέριο στο πέντααθλο με 4295 βαθμούς

2η πανελληνιονίκης η  Χρηστοφή Ιωάννα του Εύδαμου Κω με προπονητή τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτριο στα    80μ.  εμπ. με 12’’60

2η πανελληνιονίκης η Ζενέγια Λάουρα του ΑΟ Σταματίου με προπονητή τον κ. Μπότσαρη Ελευθέριο στα    300μ. με 41’’90

3η πανελληνιονίκης  η Φωτεινού Ανδρονίκη του ΑΟ Σταματίου με προπονητές τους κ.κ. Επισκόπου Ευμορφία & Μπότσαρη Ελευθέριο στο πένταθλο με 3496 βαθμούς.

3η πανελληνιονίκης Χριστοφή Ιωάννα του Εύδαμου  Κωμε προπονητή τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτριο στο άλμα σε μήκος  με 5.47μ.

3ος πανελληνιονίκης Άγουρος Εμμανουήλ  του ΓΣΝ Λέρου με προπονητή τον κ. Παπαντωνάκη Μιλτιάδη στο άλμα τριπλούν 12.41μ

3ος πανελληνιονίκης  Τρικοίλης Γεώργιος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 με προπονητή τον κ. Κουμεντή Φώτιο στα 300μ. εμπ. με 41’’12

Οι αθλητές και οι αθλήτριες με συμμετοχές στους τελικούς των αγωνισμάτων τους: 
5η Οικονομοπούλου Σαββίνα     ΑΟ. Σταματίου στα 300μ. εμπ.  50’’11 (49’’72q)

5η Μήλιου Αλεξάνδρα του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 1000μ. 3’11’’65

5η Καστρινού Κυραψηλή     της  Ένωσης Καζώνη – Κάλυμνος 2000 στα 80μ. 10’’68

5ος Μαστής Αργερίκ Δημήτριος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντω    3.40μ.

6ος Ζαχαρίας Στέφανος     του ΑΟ Καλλιπάτειρα στο έξαθλο 3539 βαθμοί

6η Καμίτση Άννα-Μαρία του Ξάνθου του Πάτμιου στον     ακοντισμό με 30.91μ.
6η Αναστασιάδη Ελπίδα του ΓΑΣ Υγεια Ρόδου στα        300μ. με 43’’08

6η Οικονομοπούλου Χριστίνα     του ΑΟ Σταματίου στη        σφυροβολία με 37.58μ.

6ος Τρικοίλης Γεώργιος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009    στο άλμα επί κοντώ με 3.40μ.

7η Τοπάλ Εμινέ του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009    στο άλμα επί κοντώ με 2.80μ.

8η Χουσεΐν Σιντίκα    του ΑΟ Σταματίου στα 600μ. με  1’45’’73

8ος Χαμουζάς Νικόλαος  του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 3.10μ.

8ος Άγουρος Εμμανουήλ του ΓΣΝ  Λέρου στο άλμα σε μήκος με  5.71μ.

8ος Μπουλαφέντης Εμμανουήλ    της Ένωσης    Καζώνη - Κάλυμνος 2000 στον    ακοντισμό με 36.83μ.

8ος Παντελίδης Γεώργιος του  Διαγόρα στο Έξαθλο με 3375 βαθμούς.

Οι υπόλοιπες θέσεις για τα Δωδεκάνησα:
9η Παλαιού Ελένη ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 2.80μ.

9ος Σταματίου Ελευθέριος ΑΟ. Σταματίου σφυροβολία 39.65μ.

11η Ντέλιου Χάβα Διαγόρας 80μ. εμπ. 13’’19

13ος Κώστας Παντελεήμων ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009        300μ εμπ. 45’’84

14η Μανσούρ Μυριάμ Εύδαμος Κω    άλμα σε μήκος 4.90μ.

14η Κουρκούτη Καλοτίνα     Καζώνης - Κάλυμνος 2000    1000μ. 3’23’’30

14η Χριστοδούλου Αναστασία ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009  άλμα επί κοντώ 2.30μ.

14η Ραχανιώτη Φωτεινή ΑΟ Σταματίου 300μ. 44’’31
 

14ος Σταματίου Ελευθέριος ΑΟ Σταματίου δισκοβολία 29.71μ.

16η Μανσούρ Μυριάμ Εύδαμος  Κω 150μ. 20’’57 (20’’47q)

17η Πλιάκα Δωροθέα ΑΟ Καλλιπάτειρα πένταθλο 2799

20ος Μαστής Αργερίκ Δημήτριος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 150μ. 18’’79

25η ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 Βαλσαμίδη – Τοπάλ –
Χριστοδούλου – Παλαιού     4χ80μ. 43’’71

26ος Τριμμάτης Θεόδωρος Εύδαμος Κω 80μ. 10’’24

28η Τσίγκου Ειρήνη Νίκη Ρόδου 300μ. 47’’19

37η Καμπέρη Αρετή Καζώνης-Κάλυμνος 2000 600μ.     1’59’’49

41ος Χατζηστέργου Αντώνιος Εύδαμος  Κω 80μ. 10’’79