Μια «αρμάδα» για το Rodos Cup

Μια βδομάδα απομένει μόλις για την εκκίνηση του Rodos Cup, της ιστιοπλοϊκής διοργάνωσης με τις περισσότερες συμμετοχές ξένων πληρωμάτων στο Αιγαίο.

Ο αγώνας αυτός είναι μια κατάκτηση του ΑΣΙΑΘ Ρόδου και έχει μπει για τα καλά στο καλεντάρι με τις σημαντικές συναντήσεις κάθε καλοκαίρι στη χώρα μας.

Φέτος η διοργάνωση θα γίνει λοιπόν από τις 15 έως και τις 20 Ιουλίου, με τα πληρώματα να ξεκινούν από την Κω όπου θα γίνει η τελετή έναρξης, για να «πιάσουν» εν συνεχεία Κάλυμνο, Νίσυρο, Σύμη και να φτάσουν στη Ρόδο.

Εδώ θα γίνουν οι απονομές με την τελετή λήξης σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Μέχρι και χθες, πληρώματα από 50 σκάφη είχαν δηλώσει τη συμμετοχή τους και μπορεί ν’ αυξηθούν έως και τη μέρα του απόπλου.

Εκτός από τα ελληνικά σκάφη, στην Κω για την εκκίνηση θα βρεθούν κι αυτά με σημαία από ΗΠΑ, Γερμανία, Τουρκία, Ρωσία, Λευκορωσία, Ρουμανία, Παναμά, Ιρλανδία και Βρετανία.

Το πρόγραμμα:

ΚYPIAKH 15/07/2018, Μαρίνα Κω

Δηλώσεις συμμετοχής

Επιθεωρήσεις Σκαφών

Συγκέντρωση κυβερνητών

Τελετή Έναρξης

ΔEYTEPA 16/07/2018

1η Ιστιοδρομία:  Κως - Κάλυμνος 

TPITH 17/07/2018

2η Ιστιοδρομία: Κάλυμνος - Νίσυρος (Πάλοι)

TETAPTH 18/07/2018

Νίσυρος - Ελεύθερη ημέρα

ΠEMΠTH 19/07/2018

3η Ιστιοδρομία: Νίσυρος - Σύμη 

ΠAPAΣKEYH 20/07/2018

4η Ιστιοδρομία: Σύμη - Pόδος

Τελετή Λήξης

 

Οι συμμετοχές μέχρι και χθες:

 

Όνομα σκάφους

Τύπος

Σημαία

LOA

CAPE HORN

BAVARIA MATCH 42

TUR

12,85

AURA 1

BAVARIA 45 CRUISER

TUR

14.27

ALOUSTINA

FIRST 32

GRE

9.95

RICCARDA

BERMUDIAN CLOOP

BLR

12.17

MARTLET

HANSE 400

RUS

12.10

KALIMERA

YCA 29

GRE

8,90

HOTPANTS3

HUNTER707

IRL

7.09M

RAIN

JEANNEAU 36I PERFORMANCE

TUR

10.68

MARGO

MONOHUL

RUS

46,3 F

MUSTAFA MURAT YAHYAOGLU

BERMUDAN SLUP

TUR

14,2 M

MARE SOLLARE

BENETEAU FIRST 45

ROM

13.68

BLUE SHARK

ARCHAMBAULT GS31

GRE

9,54

ESTELLA

BENETEAU 42S7

GRE

12,66

TAKE WIND

BAVARIA 42 MATCH

RUS

12.55

BUSE 1

DUFOUR 412 GRAND LARGE

TUR

11,98

ARTEMIS

ELAN 38.4 IMPRESSION

RUS

 

MUGE

MONOHULL

TUR

17.75 MT

LORELEY

DUFOUR 425

GERMANY

12,9

SWALLOW

DUFOUR 410 GL

USA

12.35

MIRMIR

AZURE 40

TURKISH

11.99

TIBURON

DUFOUR 40

 

11.99

MANICI

SAIL BOAT CRUISER

TURKISH

14,20

S/Y SUNYATA

SLOOP

GERMAN

10.81

ST.ANNA

FARR42

RUSSIA

12.35

BABA YAGA

BERMUDIAN SLOOP

USA

11.35

STEVE WONDER 2

SLY 53

USA

16.00

PYRRHA

DUFOUR 445 GL (2012, 8 BERTHS)

 

13,5

ΑΠΟΛΛΩΝ

FIRST 36

 

 

EXIT

SAILING YACHT

PANAMA

14.92

ISKORPIT

BERMUDIAN SLOOP

TURKISH

9,78

IZMIR SAILING ACADEMY

MAT 1010

TUR

10.10

BELKA

BERMUDIAN SLOOP

BRITISH OVERSEAS

11.92

JOVA

BAVARIA 56 CRUISER

TUR

16,93

LA LOBA

BERMUDIAN SLOOP

GERMANY

12,51 M

NERINA

 

TUR

12,42

SURPRISE

DUFOUR 450

 

13.50

CODE

JEANNEAU SUN ODYSSEY 439

TURKEY

13.34

MOUSMOULO

HALBERG RASSY 26

GREEK

7.95

TUCACU

DEHLER 34

GRE

10,112

COMRADE

DUFOUR 45E

GREECE

13,60

MOURMOURA

 

GR

7.55

HEAVEN CAN WAIT-2

BERMUDIAN SLOOP

FIN

13.68

DANCER

BENETEAU FIRST 375

RUSSIA

11.27

BLUES

HANSEAT 70

TURKISH

10.50

NORD STAR

DUFOUR 36P

DELAVER USA

10.99

STAVRAS SOTIRIOS

FIRST 41S5 BENETEAU

GRE

12,30

UYAN SAILING SCHOOL

 

TURKEY

 

VIKTORIA II

BENETEAU 50

GERMANY

14.90

CHARLOTTE

BENETAU OCEANIS 41

TURKISH

11,97

JAN ARTO TEKYILDIZ

DUFOUR 44 2006

TURKISH

13,65