Όλο και πιο κοντά στην Aegean Regatta

Κάτι παραπάνω από ένας μήνας απομένει για τη διεξαγωγή της Aegean Regatta, με τα συμμετέχοντα πληρώματα να ξεκινούν από τη Σκύρο για τη Λιμνιά Χίου, εν συνεχεία το λιμάνι στην πόλη της Χίου και το Βαθύ Σάμου, ενώ παράκτιες ιστιοδρομίες θα γίνουν και στο Πυθαγόρειο.

Όλες οι εκδηλώσεις αλλά και οι ιστιοδρομίες της διοργάνωσης θα διεξαχθούν στις 17 και θα ολοκληρωθούν στις 25 Αυγούστου. Συμμετοχές τα πληρώματα θα μπορούν να αποστέλλουν μέχρι τις 16 Αυγούστου και μέχρι τώρα είναι 21 τα σκάφη, των οποίων η παρουσία έχει καταγραφεί επισήμως.

Φυσικά οι συμμετοχές θα είναι πολύ περισσότερες, αφού κάθε χρόνο αποπλέουν για τον αγώνα 60 με 70. Μεταξύ των συμμετεχόντων θα είναι και ο ΑΣΙΑΘ Ρόδου, από τους σημαντικότερους στην Ελλάδα με έμπειρα μέλη, ακόμα και από διοργάνωση αγώνων.

Την Aegean Regatta διοργανώνει η Γενική Γραμματεία Αιγαίου & Νησιωτικής Πολιτικής, του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, σε συνεργασία µε την Επιτροπή Ανοικτής Θάλασσας της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας και τους Οµίλους: Α.Ο. Αιγαίου, Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, Ιστιοπλοϊκό Όµιλο Μυτιλήνης, Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης, Ν.Ο. Καρλοβάσου, Ν.Ο. Λέρου, Ν.Ο. Σάµου και µε συντονιστή Όµιλο για το 2018 τον Ν.Ο. Χίου.

Οι έως τώρα συμμετοχές:

A/A

YACHT NAME 

MODEL

RATING SYSTEM

GPH/TCC

CLUB 

SKIPPER

1

MYTILANA

 

ORC CLUB

 

NCTH

GEORGE GIAKOULAKIS

2

HAKUNA MATATA

BAVARIA 44 EXCLUSIVE

ORC CLUB

 

Ν.Ο.ΧΙΟΥ

KOSTAS MOUSOUROULIS

3

NELA

 

ORC CLUB

714.2

Ο.Φ.Θ.ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΝΑΣΟΣ

4

CODE ZERO - MASTIHASHOP

GRAND SOLEIL 42R

ORCI

 

N.C. CHIOS

BELEGRIS MICHALIS

5

BAXIMUS

X-35

ORCI

 

OFTH

BAXEVANIS THANASIS

6

KRAKEN

MOUNTGAY 30

ORC CLUB

 

OFTH

MARAKIS DIMITRIS

7

ORION

DUFOUR

ORC CLUB

 

NO ΧΙΟΥ

ΜΠΛΕΓΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

8

DAS BOOT

 

ORC CLUB

 

O.Y.C.RHODES

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΣ

9

JIVARO

J133 - FRA - 2.29

IRC

1.096

SOCIÉTÉ NAUTIQUE DE LA TRINITÉ-SUR-MER

GROSJEAN YVES

10

SUN FIZZ

SUN FIZZ

ORC CLUB

 

LOIATH

PALLIS IGNATIOS

11

ΠΑΡΑΛΟΣ

SLOOP

ORCI

608

ΝΟΘ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

12

MAMMA AIUTO

M34

ORCI

 

IOVATH

MICHALIS KARASTAMATIS

13

NIRIIDA

ELAN 37 SD

ORC CLUB

628.7

N.C.THESSALONIKI

PASCALIS SAMARAS

14

AEGLI

BAVARIA 36 CRUISER

ORC CLUB

663,4

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

DIMOSTHENIS VARDAVOULIAS

15

ST. ANNA

SKIF 42

IRC

 

KADETOV TEAM

IVAN KADETOV

16

ΤΟΛΜΗ

FIRST 32

ORC CLUB

714,7

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ

17

ERITOS 2 COSMOTE

 

ORCI

 

NOPF

MANTHOS K TSAVALOS ST

18

GIORGIO FURUNO ONDECK

 

ORC CLUB

 

NOPF

MANTHOS GEORGE

19

ECHIONAS

 

ORC CLUB

 

NOPF

MITROPOULOS GEORGE

20

ΝΕΑΡΧΟΣ

 

ORC CLUB

 

Ι.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

21

COMRADE

45E

ORC CLUB

ΟΧΙ

ΟΧΙ

VLADIMIR IVANOV