Πανελλήνιο στίβου ανδρών-γυναικών: Ενδιαφέρον σήμερα  στην Πάτρα

Σήμερα ολοκληρώνεται στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών με αρκετές παρουσίες αθλητών κι αθλητριών από τους συλλόγους μας.

Το πρωί, ως είθισται, θα γίνουν οι προκριματικοί συγκεκριμένων αγωνισμάτων και το απόγευμα πια οι τελικοί, σε μια διοργάνωση που θα μεταδοθεί και σήμερα από την ΕΡΤ-2 στις 19.00. Οι αγώνες αυτοί είναι σημαντικότατοι και  αποτελούν βασικό κριτήριο για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου. Δεν αποκλείεται λοιπόν βάσει των επιδόσεων να μεγαλώσει η αποστολή για τη γερμανική πόλη τον Αύγουστο.

Ως γνωστόν, η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ και η Ράνια Ρεμπούλη στον Μαραθώνιο, αμφότερες αθλήτριες του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, έχουν κλείσει το «εισιτήριό» τους όπως και η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη του ΓΣ Ηλιούπολης στα 100μ.
Οι συμμετοχές για τα Δωδεκάνησα στους αγώνες της Πάτρας το διήμερο είναι οι παρακάτω:

Άνδρες
Διονύσης Ζήκας (ΑΟ Σταματίου) 200μ., 4χ400
Μιχάλης Σεΐτης (ΑΟ Σταματίου) 200μ., 4χ400
Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Σταματίου) 400μ., 4χ400
Νικόλαος Ρουσούλης (ΑΟ Σταματίου) 400μ., 4χ400
Γεώργιος Εργάς (ΑΟ Σταματίου) 400μ., 4χ400
Ανδρέας Καλαθενός (ΑΟ Σταματίου) 4χ400
Ευθύμιος Καραγιώργος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 400μ., 400μ. μ’ εμπόδια, 4χ400
Κωνσταντίνος Καμπάνης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 110μ. μ’ εμπόδια, 400μ. μ’ εμπόδια, 4χ400
Παναγιώτης Πανσεληνάς (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 110μ. μ’ εμπόδια, 4χ400
Δημήτρης Καραγιάννης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ, 4χ400
Αναστάσιος Γιμούκης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) δίσκος
Αναστάσιος Λαουδίκος (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) ακόντιο

Γυναίκες
Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5.000μ.
Νεφέλη Ράμμου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 100μ. μ’ εμπόδια
Σμαραγδή Μωραΐτη (Διαγόρας) 100μ. μ’ εμπόδια
Μαρία Μάργαρη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 3000μ. ΦΕ
Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Μαρία Γιορδαμνή (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) σφαίρα, ακόντιο

Δωδεκανήσιοι σε άλλους συλλόγους:
Ιωάννης Λογοθέτης (ΓΣ Κηφισιάς) 400μ.
Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 100μ., 200μ.
Αλάνα Μπερν (ΓΣ Ηλιούπολης) 100μ., 200μ.
Μαρία Παρδαλού (ΑΟ Μυκόνου) 3000μ. ΦΕ, 4χ400
Ραφαέλα Παρδαλού (ΑΟ Μυκόνου) 4χ100, 4χ400
Το σημερινό πρόγραμμα:

ΠΡΩΪΝΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ    ΑΓΩΝΙΣΜΑ    Α/Γ    Προκριματικός/Τελικός
9:00    ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    Προκριματικός
9:00    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Α    Προκριματικός Α΄group
9:00    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    Α    Προκριματικός
9:15    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Γ    Προκριματικός 2 group
9:30    400μ. με Εμπόδια    Γ    Προκριματικές Σειρές
9:55    400μ. με Εμπόδια    Α    Προκριματικές Σειρές
10:00    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    Α    Προκριματικός 2 group
10:15    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Α    Προκριματικός Β΄group
10:20    800μ.    Γ    Προκριματικές Σειρές
10:30    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    Προκριματικός Α΄group
10:40    800μ.    Α    Προκριματικές Σειρές
10:45    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Α    Προκριματικός 2 group
11:05    200μ.    Γ    Προκριματικές Σειρές
11:15    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ    Α    Προκριματικός
11:30    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    Προκριματικός Β΄group
11:30    200μ.    Α    Προκριματικές Σειρές

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
16:45    ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    
18:05    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    
18:10    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
18:30    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
18:55    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
19:05    400μ. με Εμπόδια    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    
19:15    400μ. με Εμπόδια    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
19:25    200μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1    
19:31    200μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2    
19:35    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    
19:40    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
19:45    200μ.    Α    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1    
19:51    200μ.    Α    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2    
19:55    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
20:00    800μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    
20:10    800μ.    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
20:20    5.000μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    
20:50    5.000μ.    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
21:15    4 X 400μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1    
21:24    4 X 400μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2    
21:35    4 X 400μ.    Α    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1    
21:44    4 X 400μ.    Α    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2