Σήμερα ξεκινάει το Rodos Cup

Ξεκινάει σήμερα το Rodos Cup για το 2018. Είναι μια σημαντική ιστιοπλοϊκή συνάντηση ανοικτής θάλασσας με διοργανωτή τον ΑΣΙΑΘ Ρόδου και συγκεντρώνει τις περισσότερες συμμετοχές ξένων πληρωμάτων από κάθε άλλη στο Αιγαίο. 

Συνδιοργανώτρια μάλιστα είναι και η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, αντιλαμβανόμενη τη σπουδαιότητα του αγώνα. Η συνάντηση των κυβερνητών θα γίνει, επίσης σήμερα, στις 20.30 και στις 21.00 η τελετή έναρξης στη Μαρίνα της Κω. Η πρώτη ιστιοδρομία θα γίνει αύριο από την Κω προς την Κάλυμνο κι εν συνεχεία τα σκάφη θα δέσουν σε Νίσυρο, Σύμη και Ρόδο για την τελετή λήξης πια και τις απονομές την ερχόμενη Παρασκευή.  Πέρα από τα ελληνικά πληρώματα, στον αγώνα θα συμμετάσχουν κι αυτά από Τουρκία, Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία, ΗΠΑ, Ιρλανδία, Ρουμανία, Βρετανία και Φινλανδία. 

Το πρόγραμμα:
KYPIAKH 15/07/2018, Μαρίνα Κω
Δηλώσεις συμμετοχής
Επιθεωρήσεις Σκαφών
Συγκέντρωση κυβερνητών
Τελετή  Έναρξης

ΔEYTEPA 16/07/2018
1η Ιστιοδρομία:  Κως - Κάλυμνος 

TPITH 17/07/2018
2η Ιστιοδρομία: Κάλυμνος - Νίσυρος (Πάλοι)

TETAPTH 18/07/2018
Νίσυρος - Ελεύθερη ημέρα

ΠEMΠTH 19/07/2018
3η Ιστιοδρομία: Νίσυρος - Σύμη 

ΠAPAΣKEYH 20/07/2018
4η Ιστιοδρομία: Σύμη - Pόδος
Τελετή Λήξης

Οι συμμετοχές:

YACHT NAME

Type

Flag

LOA

CAPE HORN

Bavaria Match 42

TUR

12,85

AURA 1

Bavaria 45 Cruiser

TUR

14.27

RICCARDA

BERMUDIAN CLOOP

BLR

12.17

MARTLET

Hanse 400

RUS

12.10

KALIMERA

YCA 29

GRE

8,90

HOTPANTS3

Hunter707

IRL

7.09m

RAIN

Jeanneau 36i Performance

TUR

10.68

MARGO

Monohul

RUS

46,3 f

MUSTAFA MURAT YAHYAOGLU

Bermudan Slup

TUR

14,2 m

MARE SOLLARE

Beneteau First 45

ROM

13.68

BLUE SHARK

ARCHAMBAULT GS31

GRE

9,54

ESTELLA

Beneteau 42s7

GRE

12,66

TAKE WIND

Bavaria 42 match

RUS

12.55

BUSE 1

DUFOUR 412 Grand Large

TUR

11,98

ARTEMIS

Elan 38.4 Impression

RUS

 

MUGE

MONOHULL

TUR

17.75 mt

LORELEY

Dufour 425

Germany

12,9

SWALLOW

Dufour 410 GL

USA

12.35

MIRMIR

Azure 40

Turkish

11.99

TIBURON

Dufour 40

 

11.99

MANICI

Sail boat Cruiser

Turkish

14,20

S/Y SUNYATA

SLOOP

GERMAN

10.81

ST.ANNA

Farr42

Russia

12.35

BABA YAGA

Bermudian Sloop

USA

11.35

STEVE WONDER 2

Sly 53

USA

16.00

PYRRHA

Dufour 445 GL (2012, 8 berths)

 

13,5

ΑΠΟΛΛΩΝ

FIRST 36

 

 

EXIT

Sailing yacht

Panama

14.92

ISKORPIT

Bermudian Sloop

Turkish

9,78

IZMIR SAILING ACADEMY

MAT 1010

TUR

10.10

BELKA

Bermudian sloop

British overseas

11.92

JOVA

Bavaria 56 Cruiser

TUR

16,93

LA LOBA

Bermudian Sloop

Germany

12,51 m

NERINA

 

TUR

12,42

SURPRISE

Dufour 450

 

13.50

CODE

JEANNEAU SUN ODYSSEY 439

Turkey

13.34

MOUSMOULO

HALBERG RASSY 26

GREEK

7.95

TUCACU

DEHLER 34

GRE

10,112

COMRADE

DUFOUR 45E

Greece

13,60

MOURMOURA

 

GR

7.55

HEAVEN CAN WAIT-2

Bermudian sloop

Fin

13.68

DANCER

Beneteau First 375

Russia

11.27

BLUES

Hanseat 70

Turkish

10.50

NORD STAR

Dufour 36P

Delaver USA

10.99

VIKTORIA II

Beneteau 50

Germany

14.90

CHARLOTTE

BENETAU OCEANIS 41

TURKISH

11,97

JAN ARTO TEKYILDIZ

dufour 44 2006

turkısh

13,65

MAD TORO

First 40.7

TUR

11.92

ZUIDERHOEK

Hanse 470e

Holland

14.20

DANA QUEEN

JEANNEAU 64

RUSSIA

19.5m

PANORMITIS

FIRST 41s5 BENETEAU

GRE

12,30

KRAKEN-UYAN SAILING SCHOOL

 

Turkey

 

PAPIRÜS

Jeanneau SO 45

TURKEY

13.38

PURA VIDA

Jeanneau SO 45

TURKEY

13.38

MX

Jeanneau SO 45

Turkish

10.5

ATLANTIS-X

S/Y

TUR

12,10

APOLLON

Sloop

Netherlands

9.98

LOOPING

FIRST 36,7

RUSSIA

10,68

FOXY FOX

Salona 41

Russia

12.5

WILD BEE

Salona 41

Russia

12.5

RACE DOG

Salona 41

Russia

12.5

RED SCORPION

Salona 41

Russia

12.5

YURY KHARAZYAN

Dufour 450 gl

Austria

13.25m