Τζάμπολ στους προημιτελικούς του ανοιχτού τουρνουά

Με ένα μηδενισμό – έκπληξη κι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ολοκληρώθηκε το περασμένο Σάββατο η φάση των Ομίλων του 7ου ανοιχτού τουρνουά μπάσκετ, που διοργανώνει γι’ ακόμη μία χρονιά στο Βενετόκλειο ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου.

Στον Α’ Όμιλο, οι Underdogs τερμάτισαν στην πρώτη θέση και μάλιστα αήττητοι χωρίς καν να ιδρώσουν στο εξ αναβολής ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής με τον Ιβίσκο καθώς ο αντίπαλός τους δεν παρουσιάστηκε στο γήπεδο (!) και μηδενίστηκε. Αυτό το αποτέλεσμα επηρέασε την τελική κατάταξη και κατ’ επέκταση τα ζευγάρια που διαμορφώθηκαν στους προημιτελικούς.

Α’ Όμιλος / 1η αγωνιστική (εξ αναβολής)

Underdogs – Ιβίσκος                        20-0(α.α.)

Δικηγόροι – Νιοχώρι                       49-57

Αστυνομία – Pick ‘n’ Roll                 59-67

Ρεπό: Buzzer Beaters

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Underdogs

12

6-0

333-213(+120)

2. Νιοχώρι

11

5-1

395-341(+54)

3. Ιβίσκος

9

4-2

340-281(+59)

4. Δικηγόροι

9

3-3

367-346(+21)

5. Buzzer Beaters

8

2-4

306-332(-26)

6. Pick ‘n’ Roll

7

1-5

316-445(-129)

7. Αστυνομία

6

0-6

269-368(-99)

*Ο Ιβίσκος έχει ένα μηδενισμό.

Για το Β’ Όμιλο, ΤΕΕ και Χαβαλένθια, παρότι είχαν προκριθεί στους «8» του τουρνουά και με δεδομένο το πλασάρισμά τους στην πρώτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα, πρόσφεραν όμορφο θέαμα στο μεταξύ τους εξ αναβολής παιχνίδι, με τον κάτοχο του τίτλου να επικρατεί 78-73.

Δεκάλεπτα: 10-11, 23-29(ημιχρ.), 50-47, 78-73

Διαιτητές: Αντωνίου, Νικηφορίδης

ΤΕΕ (Γιαννακόπουλος): Θαρρενός, Γιωτόπουλος 2, Λυμπέρης 7(1), Μαυρονικόλας 2, Καραβοκυρός 18, Καμπουράκης 9(1), Κοψιάς, Καλοπήτας, Μαρουλλάκης Γ. 30(5), Μαρουλλάκης Σ. 10.

Χαβαλένθια (Κοντός): Μήτκας 6, Βενιζέλης 11, Ορφανός 2, Κοντός 2, Μανέττας 14(2), Λιβιεράτος 22(6), Αττιτής, Κουκιάς, Καντής 16(5).

Β’ Όμιλος / 1η αγωνιστική (εξ αναβολής)

Χαβαλένθια – ΤΕΕ                                                73-78

Χορόσπιτο Πυλιώνας – Modela                            51-88

Οικονομικό Επιμελητήριο – Blue Celtics             43-49

Ρεπό: Hermes Electroinvest

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΤΕΕ

12

6-0

400-339(+61)

2. Modela

11

5-1

448-345(+103)

3. Hermes Electroinvest

10

4-2

351-331(+20)

4. Χαβαλένθια

9

3-3

408-353(+55)

5. Blue Celtics

8

2-4

297-335(-38)

6. Οικονομικό Επιμελητήριο

7

1-5

268-373(-105)

7. Χορόσπιτο Πυλιώνας

6

0-6

324-420(-96)

Αμφίρροποι ημιτελικοί

Σύμφωνα, λοιπόν, με την τελική κατάταξη των ομάδων στους δύο Ομίλους, τα ζευγάρια των προημιτελικών διαμορφώθηκαν ως εξής: Underdogs – Χαβαλένθια, Νιοχώρι – Hermes Electroinvest, ΤΕΕ – Δικηγόροι και Modela – Ιβίσκος Summer 2018.

Λόγω της συμμετοχής των Δικηγόρων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, η αναμέτρηση με το ΤΕΕ ορίστηκε την επόμενη Τρίτη (24/7) ενώ στις 26-27 του μήνα θα διεξαχθεί το φάιναλ φορ. Αυτό σημαίνει ότι όποιος και να κερδίσει την Τρίτη, θα δώσει τρεις αγώνες μέσα σε τέσσερις μέρες!

Τα υπόλοιπα παιχνίδια θα διεξαχθούν αυτή την εβδομάδα, αρχής γενομένης απόψε με το ντέρμπι Modela – Ιβίσκος. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και στον ημιτελικό του εργασιακού τουρνουά του Ροδίων Άθλησις πριν από περίπου δύο μήνες, προσφέροντας όμορφο θέαμα, με τον Ιβίσκο να επικρατεί 72-66.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης:

Σήμερα

Βενετόκλειο (20.00’) Modela – Ιβίσκος (1)

Διαιτητές: Φάκαρος, Μητσού

Αύριο

Βενετόκλειο (20.00’) Νιοχώρι – Hermes Electroinvest (2)

Διαιτητές: Αντωνίου, Αρνάς

Πέμπτη 19/7

Βενετόκλειο (20.00’) Underdogs – Χαβαλένθια (3)

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βλάσσης

Τρίτη 24/7

Βενετόκλειο (…) ΤΕΕ – Δικηγόροι (4)

Όσο για το πρόγραμμα του φάιναλ φορ έχει ως εξής:

Πέμπτη 26 Ιουλίου

Βενετόκλειο (19.00’) Νικητής 3 – Νικητής 1

Βενετόκλειο (21.00’) Νικητής 4 – Νικητής 2

Παρασκευή 27 Ιουλίου

(18.00’) Μικρός Τελικός

(20.00’) ΤΕΛΙΚΟΣ

(22.00’) Τελετή Λήξης / Απονομές.

Πρώτος σκόρερ ο Ατσικνούδας

Ο Δημήτρης Ατσικνούδας του πρωτοεμφανιζόμενου Χορόσπιτου Πυλιώνας αναδείχθηκε κορυφαίος σκόρερ στο 7ο ανοιχτό τουρνουά μπάσκετ, πετυχαίνοντας 126 πόντους σε έξι παιχνίδια (μ.ο. 21π.) και θα τιμηθεί στην τελετή λήξης από τον ΔΟΠΑΡ.

Σκόρερ ΤΟΡ 10

1. Ατσικνούδας (Χορόσπιτο Πυλιώνας) 126π.

2. Μαρουλλάκης Γ. (ΤΕΕ) 120

3. Κουτσούκος (Δικηγόροι) 104

4. Τσέρκης (Νιοχώρι) 90

5. Καρπέτης (Blue Celtics) 89

6. Παπαδομαρκάκης (Pick ‘n’ Roll) 88

7. Βενιζέλης (Χαβαλένθια) 85

8. Μανέττας (Χαβαλένθια) 81

9. Καραβοκυρός (ΤΕΕ) 80

10. Πλευνιώτης (Pick ‘n’ Roll) 75.