Για την έκπληξη με Ιταλία η εθνική Νέων Ανδρών

Το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 στη Γερμανία μπαίνει από σήμερα στη β’ φάση, με την Ελλάδα να «πέφτει» πάνω στην ισχυρή Ιταλία.

Οι Ιταλοί προκρίθηκαν με ρεκόρ 2-1 στη φάση των «16» και των νοκ άουτ αγώνων, με μία ήττα από τη Σερβία και νίκες επί της Σουηδίας και της Ισλανδίας.

Αν η ελληνική ομάδα επικρατήσει σήμερα (16.45’), θ’ αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Κροατία - Μεγάλη Βρετανία.

Στη φάση των Ομίλων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, είχε μία νίκη και δύο ήττες, με τον Κωνσταντίνο Παπαδάκη του Κολοσσού H Hotels να έχει το δικό του ρόλο στην ομάδα.

Στην επιβλητική πρεμιέρα, με αντίπαλο τη Ρουμανία (92-62), πήγε αρκετά καλά με σχεδόν 17 λεπτά συμμετοχής, τρεις πόντους (1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 0 λάθη, έχοντας θέση στην πρώτη πεντάδα της εθνικής.

Απέναντι στη Γερμανία, ο Παπαδάκης ξεκίνησε βασικός αλλά φορτώθηκε με τρία φάουλ και μετά βίας έπαιξε οχτώ λεπτά, χωρίς να πάρει καμία επιθετική προσπάθεια. Τα «πάντσερ» επικράτησαν δύσκολα 82-76.

Στη βαριά ήττα κόντρα στο Ισραήλ (106-84), ο νεαρός γκαρντ του Κολοσσού H Hotels έπαιξε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά, καθώς αποβλήθηκε γρήγορα με πέντε φάουλ, έχοντας 1/3 σουτ, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Φάση των «16»: Λιθουανία – Ισπανία, Κροατία - Μ. Βρετανία, Ισραήλ – Σουηδία, Ιταλία – Ελλάδα, Τουρκία – Ουκρανία, Γαλλία – Μαυροβούνιο, Γερμανία – Ισλανδία, Σερβία – Ρουμανία.