Νικόλ Κυριακοπούλου: «Στις δυνατότητές μου ένα μετάλλιο...»

Αμείωτο το ενδιαφέρον στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών του Βερολίνου που ξεκινά σήμερα επισήμως, με τον δωδεκανησιακό στίβο να έχει έντονη παρουσία, αφού μετά τη Ραφαέλα Σπανουδάκη, στη «μάχη» της πρόκρισης ρίχνεται η Νικόλ Κυριακοπούλου. 

Για να πάρει το «εισιτήριο» συμμετοχής στον τελικό του επί κοντώ μεθαύριο (20.20), η πρωταθλήτρια του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 θα πρέπει σήμερα (20.05) να έχει άλμα τουλάχιστον στα 4,55, κάτι παραπάνω από εφικτό, λαμβάνοντας υπόψη πως φέτος είχε… πτήση και στα 4,72μ.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου θέλει να βρεθεί ξανά στα μετάλλια μετά το 2012 και τη διοργάνωση του Ελσίνκι, αναφέροντας σε δηλώσεις της στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ τα παρακάτω: "Είναι η πέμπτη συμμετοχή στη διοργάνωση για μένα και κατά τη γνώμη μου θα είναι ένας δύσκολος αγώνας, αφού οι αθλήτριες έχουν ανεβεί επίπεδο.

Αρχικός στόχος είναι ο τελικός και εκεί να κυνηγήσω επιδόσεις ανάλογες των δυνατοτήτων μου. Θεωρώ πως το μετάλλιο είναι στις δυνατότητές μου και θα το κυνηγήσω".

Η ελληνική ομάδα
Άνδρες

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (ΠΓΣ)
20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
4Χ100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)

Γυναίκες
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας).
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού)
20χμλ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ( Φωκιανός Καρδίτσας)
4X100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)
4Χ400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

Το πρόγραμμα (οι αγώνες θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ)
1η ημέρα/Τρίτη 7/8
Πρωί

09.35 50 χλμ. βάδην (Α-Γ) Τελικός 
10.30 100 μ. 10άθλου
10.40 Δισκοβολίας (Α) προκ.
11.00 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
11.10 Σφαιροβολία (Γ) πρ. 
11.30 Μήκος 10άθλου
11.35 400 μ. (Α) πρ.
12.05 800 μ. (Γ) πρ. 
12.10 Δισκοβολία (Α) πρ. Β΄γκρουπ
12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
12.50 Σφαιροβολία 10άθλου

Απόγευμα
19.30  Ύψος 10άθλου
19.45 Σφυροβολία (Α) τελικός
20.05 100 μ. (Γ) ημιτ.
20.05 Επί κοντώ (Γ) πρ.  Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Πόλακ
20.25 100 μ. (Α) ημιτ.
20.45 400 μ. εμπ. (Α) ημιτ.
21.20 10.000 μ. (Α) τελικός
21.33 Σφαιροβολία (Α) τελικός
22.00 400 μ. 10αθλου
22.30 100 μ. (Γ) τελικός
22.50 100 μ. (Α) τελικός.