Αυξάνονται και πληθύνονται τα σκάφη στην Aegean Regatta

Ένα μαγικό ταξίδι στο βόρειο Αιγαίο περιμένει πάλι εκατοντάδες ιστιοπλόους, τα πληρώματα των σκαφών στην Aegean Regatta, αφού θ’ ανοίξει πανιά την Κυριακή 19 Αυγούστου με την πρώτη ιστιοδρομία από τη Σκύρο για τη Βολισσό Χίου, απόστασης 73 ναυτικών μιλίων.

Ωστόσο στο νησί των Σποράδων θα γίνουν στις 17 και 18 του μήνα οι επιθεωρήσεις των σκαφών και οι εγγραφές, παράλληλα με τη συγκέντρωση των κυβερνητών αλλά και την τελετή έναρξης. Μετά από την πρώτη ιστιοδρομία, τα σκάφη θα κατευθυνθούν στο λιμάνι της πόλης της Χίου, το Βαθύ αλλά και το Πυθαγόρειο στη Σάμο.

Έως και χθες το απόγευμα είχαν δηλώσει συμμετοχή πληρώματα από 35 σκάφη, έχοντας όμως οι ενδιαφερόμενοι άλλες δέκα μέρες ώστε να αποστείλουν τα απαραίτητα έγγραφα για την παρουσία σε μια από τις διοργανώσεις θεσμούς στο Αρχιπέλαγος.

Κάθε χρόνο άλλωστε στον αγώνα λαμβάνουν μέρος 60-70 σκάφη κι έτσι, αναμένεται ο αριθμός τους για το φετινό αγώνα ν’ αυξηθεί κατά πολύ τις επόμενες μέρες.

 

Οι συμμετοχές:

 

A/A

YACHT NAME

MODEL

RATING SYSTEM

GPH/TCC

CLUB 

SKIPPER

1

MYTILANA

 

ORC CLUB

 

NCTH

GEORGE GIAKOULAKIS

2

HAKUNA MATATA

BAVARIA 44 EXCLUSIVE

ORC CLUB

 

Ν.Ο.ΧΙΟΥ

KOSTAS MOUSOUROULIS

3

NELA

 

ORC CLUB

714.2

Ο.Φ.Θ.ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΝΑΣΟΣ

4

CODE ZERO - MASTIHASHOP

Grand Soleil 42R

ORCI

 

N.C. CHIOS

BELEGRIS MICHALIS

5

BAXIMUS

X-35

ORCI

 

OFTH

BAXEVANIS THANASIS

6

KRAKEN

MOUNTGAY 30

ORC CLUB

 

OFTH

MARAKIS DIMITRIS

7

ORION

DUFOUR

ORC CLUB

 

NO ΧΙΟΥ

ΜΠΛΕΓΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

8

DAS BOOT

 

ORC CLUB

 

O.Y.C.RHODES

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΣ

9

JIVARO

J133 - FRA - 2.29

IRC

1.096

SOCIÉTÉ NAUTIQUE DE LA TRINITÉ-SUR-MER

GROSJEAN YVES

10

SUN FIZZ

Sun Fizz

ORC CLUB

 

LOIATH

PALLIS IGNATIOS

11

ΠΑΡΑΛΟΣ

SLOOP

ORCI

608

ΝΟΘ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

12

MAMMA AIUTO

M34

ORCI

 

IOVATH

MICHALIS KARASTAMATIS

13

NIRIIDA

Elan 37 SD

ORC CLUB

628.7

N.C.THESSALONIKI

PASCALIS SAMARAS

14

AEGLI

Bavaria 36 Cruiser

ORC CLUB

663,4

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

DIMOSTHENIS VARDAVOULIAS

15

ST. ANNA

Skif 42

IRC

 

KADETOV TEAM

IVAN KADETOV

16

ΤΟΛΜΗ

FIRST 32

ORC CLUB

714,7

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ

17

ERITOS 2 COSMOTE

 

ORCI

 

NOPF

MANTHOS K TSAVALOS ST

18

GIORGIO FURUNO ONDECK

 

ORC CLUB

 

NOPF

MANTHOS GEORGE

19

ECHIONAS

 

ORC CLUB

 

NOPF

MITROPOULOS GEORGE

20

ΝΕΑΡΧΟΣ

 

ORC CLUB

 

Ι.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

21

COMRADE

45E

ORC CLUB

Οχι

ΟΧΙ

VLADIMIR IVANOV

22

LEAP OF FAITH II

473

ORC CLUB

TBA

MANDURAH OFFSHORE FISHING & SAILING CLUB

PHIL LUCKS

23

VENCEREMOS

ELAN 40 SD FK

ORC CLUB

624,3

NAFTIKOS OMILOS PALIOU FALIROU

HRISTO HADJITCHONEV

24

BEETHOVEN IV

FIRST 42S7

ORCI

637

ΙΟΒΑΘ

ΚΟΡΦΙΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

25

ΝΙΚΗ

 

ORC CLUB

 

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΌΜΙΛΟΣ ΑΜΦΙΘΕΑΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ

26

HAPPYHOUR MATRIX

Mat1010

IRC

1,038

TAYK

ERMAN AYVAZ

27

COURRIER DU COEUR

Beneteau44.7 First

IRC

 

NAVY RUSSIAN

ARBUZOV ANDREI

28

ΝΕΛΛΗ

Jouet 920

ORC CLUB

712,4

ΛΟΙΑΘ

ΖΕΡΔΕΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

29

DRAGON

 

ORC CLUB

 

Ν.0.ΧΙΟΥ

ΜΥΤΑΚΙΔΗΣ Ι. - ΠΑΓΟΥΔΗΣ Μ.

30

QUASAR EUMARIA

First 305

ORC CLUB

 

IO HALKIDAS

SPIROS PANOUTSOPOULOS

31

DANCER

First 375

ORC CLUB

0,9248

MOSCOW

MAXIMOV DMITRY

32

TOMAHAWK

FIRST45f5

ORC CLUB

600,6

NOTK

ΤΑΚΗΣ ΣΚΑΡΜΕΑΣ

33

CORRENTE

 

ORC CLUB

 

LOIATH

MOURAS IAKOVOS

34

PHEVOS

BAVARIA 340C

ORC CLUB

717,4

LOIATH

Κ. ΦΕΡΒΕΛΗΣ

35

GIN PALACE

Sovereign 54

IRC

1.097

IYC

AZRIEL RAHAV