Αθανασίου/Τερζίου και Φιλίππου/Χαριστής τα χρυσά

Οι δευτεραθλήτριες Ελλάδας στις νεανίδες, Ιωάννα Αθανασίου και Φαμπιόλα Τερζίου, κατέκτησαν αήττητες το χρυσό μετάλλιο Γυναικών στο τουρνουά μπιτς βόλεϊ που πραγματοποίησε η Τελχινίδα στις 11 & 12 Αυγούστου στο Αθλητικό Κέντρο Καλλιπάτειρα.

Οι νεαρές αθλήτριες επικράτησαν στον τελικό με 2-0 σετ της Φαίης Μίχου και της Κατερίνας Χειμωνέττου. Οι νικήτριες είχαν προκριθεί στον τελικό εις βάρος της Μαρίας Βομβύλα και της Κατερίνας Χανιωτάκη ενώ οι Μίχου/Χειμωνέττου είχαν αποκλείσει στο τάι μπρέικ τις Ανθή Γκίκα και Ραφαηλία Κουφομανώλη.

Στους άνδρες, ο Σεβαστός Φιλίππου και ο Στέλιος Χαριστής πήραν την 1η θέση νικώντας στον τελικό με 2-0 τους αήττητους έως εκείνη τη στιγμή Γιόχαν Βάργκας και Σεμπάστιαν Πολίτη. Οι φιναλίστ είχαν αποκλείσει στους ημιτελικούς, αντίστοιχα, τον αειθαλή Πάνο Δικαστόπουλο με τον συμπαίκτη του Μάνο Τάκκο και τους Βασίλη Γκλάρα / Αλέξανδρο Πάντσο.

Το τουρνουά ήταν αφιερωμένο στον θεσμό των Island Games και πραγματοποιήθηκε με την αρωγή της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου, του ΔΟΠΑΡ, των επιχειρήσεων «ΞΥΛΟΣΟΦΙΑ - ξυλουργικές εργασίες», ζαχαροπλαστεία «Στάνη», κάβα «Κυριακούλης», Electoinvest Ρόδου, ψητοπωλείο - fast food SPECIAL, των τεχνικών εταιρειών «Vast-MAKE I.K.E.-Ζαράνης Εμμανουήλ» Τεχνική και Σάββας Μακρής & ΣΙΑ Ε.Ε και της ακτοπλοϊκής εταιρείας Blue Star Ferries.

 Ακολουθούν οι τελικές κατατάξεις και τα αποτελέσματα του τουρνουά

Αποτελέσματα ανδρών

Α΄ Γύρος

Φιλίππου/Χαριστής - Δικαστόπουλος/Τάκκος 1-2 (23-21, 16-21, 13-15)

Παγκράτης/Σμαραγδιός - Καλιόζης/Ρέγκλης 0-2 (15-21, 19-21)

Γεράκης/Μανώλης - Βάργκας/Πολίτης 1-2 (8-21, 21-17, 2-15)

Γκλάρας/Πάντσος - Γκιζέττης/Μαθιουδάκης 0-2 (18-21, 18-21)
 

Β΄ Γύρος (οι νικητές προκρίνονται στον ημιτελικό)

Δικαστόπουλος/Τάκκος - Καλιόζης/Ρέγκλης 2-0 (21-17, 21-8)

Βάργκας/Πολίτης - Γκιζέττης/Μαθιουδάκης 2-1 (13-21, 21-12, 15-13)

Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 7οι)

Φιλίππου/Χαριστής - Παγκράτης/Σμαραγδιός 2-0 (21-5, 21-12)

Γεράκης/Μανώλης - Γκλάρας/Πάντσος 0-2 (17-21, 21-23)
 

Ταμπλό ηττημένων (οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένοι κατατάσσονται 5οι)

Φιλίππου/Χαριστής - Γκιζέττης/Μαθιουδάκης 2-0 (22-20, 21-8)

Καλιόζης/Ρέγκλης - Γκλάρας/Πάντσος 0-2 (16-21, 14-21)
 

Ημιτελικοί (οι νικητές προκρίνονται στον τελικό και οι ηττημένοι κατατάσσονται 3οι)

Δικαστόπουλος/Τάκκος - Φιλίππου/Χαριστής 1-2 (16-21, 21-15, 12-15)

Βάργκας/Πολίτης - Γκλάρας/Πάντσος 2-0 (21-8, 21-19)
 

Τελικός

Φιλίππου/Χαριστής - Βάργκας/Πολίτης 2-0 (21-10, 21-18)
 

Αποτελέσματα γυναικών

Α΄ Γύρος

Βομβύλα/Χανιωτάκη - Ευθυμίου/ Νουρεδίν 2-0 (21-6, 21-8)
 

Β΄ Γύρος

Αθανασίου/Τερζίου - Βομβύλα/Χανιωτάκη 2-1 (21-11, 19-21, 15-13)

Γκιζέττη/Ζωγράφη - Αγγελή/Γεράκη 1-2 (18-21, 21-16, 11-15)

Γκίκα/Κουφομανώλη - Μίχου/Χειμωνέττου 2-1 (21-18, 11-21, 15-8)

Γκίκα/Ντούσκου - Σουσάρι/Τερζίου 0-2 (8-21,9-21)
 

Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένες κατατάσσονται 9ες)

Ευθυμίου/ Νουρεδίν - Γκίκα/Ντούσκου 2-0 (21-14, 21-16)
 

Γ΄ Γύρος (οι νικητές προκρίνονται στον ημιτελικό)

Αθανασίου/Τερζίου - Αγγελή/Γεράκη 2-0 (21-3, 21-4)

Γκίκα/Κουφομανώλη - Σουσάρι/Τερζίου 2-1 (16-21, 21-6, 15-10)
 

Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένες κατατάσσονται 7ες)

Βομβύλα/Χανιωτάκη - Γκιζέττη/Ζωγράφη 2-0 (21-6, 21-14)

Μίχου/Χειμωνέττου - Ευθυμίου/ Νουρεδίν 2-0 (21-11, 21-9)
 

Ταμπλό ηττημένων (οι νικήτριες προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένες κατατάσσονται 5ες)

Βομβύλα/Χανιωτάκη - Σουσάρι/Τερζίου 2-0 (21-8, 21-7)

Μίχου/Χειμωνέττου - Αγγελή/Γεράκη 2-0 (15-21, 21-11, 15-8)
 

Ημιτελικοί (οι νικήτριες προκρίνονται στον τελικό και οι ηττημένες κατατάσσονται 33ς)

Αθανασίου/Τερζίου - Βομβύλα/Χανιωτάκη 2-0 (21-16, 21-9)

Γκίκα/Κουφομανώλη - Μίχου/Χειμωνέττου 1-2 (15-21,  21-18, 12-15)
 

Τελικός

Αθανασίου/Τερζίου - Μίχου/Χειμωνέττου 2-0 (21-9, 21-10)