Ντεμπούτο χωρίς σκορ για την Αθανασοπούλου

Αγχωμένη άρα και αρκετά άστοχη εμφανίστηκε στο ντεμπούτο της με τη γαλανόλευκη η Βασιλική Αθανασοπούλου.

Η εθνική παγκορασίδων U14 γνώρισε βαριά ήττα στο πρώτο της παιχνίδι επί ισπανικού εδάφους και η νεαρή παίκτρια του Ιπποκράτη δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο πραγματικά μπορεί να προσφέρει.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συμμετέχει σε τουρνουά στη Βαλένθια και χθες το πρωί ηττήθηκε με 33-71 από την οικοδέσποινα Ισπανία, χάνοντας με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (6-19).

Η 14χρονη Κώα έπαιξε 22 λεπτά, δείγμα εμπιστοσύνης από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Χρήστο Γκογκάκη και το προπονητικό τιμ, ωστόσο είχε συνολικά 0/6 σουτ (0/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο) ενώ δεν μπόρεσε να προσφέρει ούτε στον τομέα των ριμπάουντ αφού «κατέβασε» μόλις δύο (ένα αμυντικό, ένα επιθετικό). Στο διάστημα που ήταν στο παρκέ, έκανε επίσης δύο λάθη, δύο φάουλ κι ένα κλέψιμο.

Σήμερα η εθνική μας παίζει το μεσημέρι (13.00’) με την Πολωνία και το απόγευμα (18.00’) με την Πορτογαλία.