Μέταλλο από τα Πανελλήνια για τους Δωδεκανήσιους

Καλοκαίρι γεμάτο στίβο ήταν αυτό που φεύγει σε μερικές μέρες με σπουδαίες διοργανώσεις εντός κι εκτός συνόρων. Τα Δωδεκάνησα ήταν παρόντα σε μεγάλους αγώνες έχοντας αθλητές κι αθλήτριές τους σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα, μίτινγκ, Βαλκανικά, Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια κάθε κατηγορίας.

Σημαντικό μέρος του ενδιαφέροντος των φίλων του κλασικού αθλητισμού πάντως καταλαμβάνουν κάθε χρόνο τα πανελλήνια πρωταθλήματα, τα σημαντικότερα τεστ αλλά και κριτήριο για τον καταρτισμό αποστολών για κάποιους αγώνες στο εξωτερικό.

Τρίκαλα, Κατερίνη, Χαλκίδα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Λάρισα κατά χρονική σειρά ήταν οι οικοδέσποινες φέτος των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων όπου αρκετοί Δωδεκανήσιοι διέπρεψαν κι έστειλαν το μήνυμά τους για τη συνέχεια.

Η «ΑΡ» κάνει και φέτος την ανασκόπησή της στα Πανελλήνια του καλοκαιριού και παρουσιάζει τις θέσεις όλων όσοι πήραν μέρος από τους συλλόγους μας σ’ αυτά με βάση και τα στοιχεία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ.

Αναλυτικά οι διοργανώσεις:
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων (Τρίκαλα, 16-17 Ιουνίου)
Χρυσή Πανελληνιονίκης η Παραστατίδου Γεωργία στα 400μ εμπόδια, του Γ.Α.Σ. Η ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ. Απόλυτο ατομικό ρεκόρ 63''40 με προπονητή της τον Ευστάθιο Παπαστάμο!

Αργυρός Πανελληνιονίκης ο Τοτολίδης Ηλίας του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στα 110μ. εμπόδια με 14''81 και προπονητή του τον Φώτιο Κουμεντή.

Χάλκινος Πανελληνιονίκης ο Ντέτσικας Ιωάννης του Α.Ο. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ στα 400μ με απόλυτο ατομικό ρεκόρ 49''36 και προπονητή του τον Ελευθέριο Μπότσαρη.

4ος Παπαδόπουλος Χρίστος Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 200μ. 22''44
5ος Παπαδόπουλος Χρίστος Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 100μ. 10''89
6η Μάργαρη Μαρία Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 3000μ Φ.Ε. 12'21''89
6ος Ρούσσος Σάββας Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 400μ. εμπόδια 57''79
7η Μωραΐτη Σμαραγδή Γ.Σ. Διαγόρας 100μ. εμπόδια 15''83
8ος Μέμα Μαρκέλο Α.Ο. Σταματίου Σφυροβολία 53μ. 12εκ.
8ος Παθιάκης Αλέξανδρος Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 Επικοντώ 4μ. 40εκ.
8η ΑλαφάκηΤσαμπίκα Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 Ακοντισμός 34μ. 35εκ.
9η Ράμμου Νίκη Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 Σφυροβολία 44μ40εκ
10ος Πανσεληνάς Παναγιώτης Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 110μ. εμπόδια 15''96

11η Κουτή Νικολέτα Γ.Σ. Διαγόρας 100μ. εμπόδια 16''99
11ος Μήλιος Νικόλαος Γ.Σ. Διαγόρας 110μ εμπόδια 16''20
12η Κοτσομύτη Αγγελική Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 400μ. εμπόδια 70''44
14η Κοτσομύτη Αγγελική Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 100μ. εμπόδια 17''67
14η Φραζή Φιλοθέη Έυδαμος Γ.Σ. Κω 400μ. εμπόδια 74''30
14ος Ζαλογιάννης Γεώργιος Γ.Σ. Διαγόρας 100μ.  11''31
15ος Παπαγρηγορίου Άγγελος Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 Επικοντώ 4μ. 00εκ.
23ος Εργάς Γεώργιος Α.Ο. Σταματίου 400μ. 51''91 (τραυματίας).

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων (Κατερίνη 23-24 Ιουνίου)
1ος πανελληνιονίκης ο Kατραμάδος Νικόλαος με προπονητή τον Μιλτιάδη Παπαντωνάκη από τον ΓΣ Νέων Λέρου στο άλμα τριπλούν με επίδοση 14μ. 60εκ.  και ατομικό ρεκόρ.
1ος πανελληνιονίκης ο Ρούσσος Σάββας με προπονητή τον Φώτιο Κουμεντή από τον ΑΓΕΣ. Κάμειρος 2009 στα 400μ. εμπ. με επίδοση 56’’19 και ατομικό ρεκόρ.
2η πανελληνιονίκης η Παραστατιδου Γεωργία με προπονητή τον Ευστάθιο Παπαστάμο από τον ΓΑΣ Υγεία Ρόδου στα 400μ εμπ με επίδοση 62’’39 και ατομικό ρεκόρ.
2ος πανελληνιονίκης ο Τοτολίδης Ηλίας με προπονητή των Φώτιο Κουμεντή από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 110μ. εμπ. με 14’’08.

4ος Παθιάκης Αλέξανδρος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 4.40μ.
5ος Διακοστεφανής Σέργιος Εύδαμος  Κω 800μ. 1’58’’56
6ος  Έλληνας Ανδρέας Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2000 2000μ. ΦΕ. 6’25’’95
7ος Παπαγρηγορίου Άγγελος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 4.30μ.
9η Ράμμου Νίκη ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σφυροβολία 51.50μ.
9ος Παρτσανάκης Κωνσταντίνος Εύδαμος Κω ακοντισμός 48.10μ.
11η Μεταξωτού Μαρία Εύδαμος Κω ακοντισμός 37.15μ.
11ος Σαββίγκος Ιωάννης ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 2000μ. ΦΕ. 6’52’’53
14ος Καραγιάννης Αποστόλης ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 110μ. εμπ. 15’’78
15ος Μεμά Μάρκελο ΑΟ Σταματίου σφυροβολία 47.65μ
16η Μάγου Ναταλία ΑΟ Σταματίου σφυροβολία 43.92μ
17ος Μουζάκης Γεώργιος Εύδαμος Κω ακοντισμός 46.55μ.
18η Χρηστοφή Ιωάννα Εύδαμος Κω άλμα σε μήκος 5.14μ.

18ος  Έλληνας Ανδρέας  Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2000 3000μ. 9’31’’87
19ος Μέμα Μάρκελο ΑΟ Σταματίου δισκοβολία 38.12μ.
20η Σιμιτζή Δικαία ΑΟ Καλλιπάτειρα άλμα τριπλούν 10,49μ.
20ος Αβδελίδης Γεώργιος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 3.50μ.
22η Οικονόμου Θέμις ΑΟ Καλλιπάτειρα 100μ. εμπ 16’’39
22ος Χατζηγεωργίου Σωτήριος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σφυροβολία 32.36μ.
24ος Παθιάκης Αλέξανδρος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα σε μήκος 6.19μ.
25η Μανωλά Δέσποινα ΑΟ Σταματίου 200μ 26’’78

26η Φραζή Φιλοθέη Εύδαμος Κω 100μ εμπ. 16’’61
27η 4x100μ Εύδαμος 52’’30 (Χρηστοφη Ι. (2003) - Μανσουρ Μ.(2003)
Χατζηνικολάου Δ.(2002) - Φραζή Φ.(2002)
28ος Κώτσης Γεώργιος Εύδαμος. Κω 400μ. εμπ. 62’’31
36η Σαλπιγκτίδη Αποστολία ΑΟ Καλλιπάτειρα 200μ. 27’’60
44ος Διακοστεφανής Σέργιος Εύδαμος Κω 100μ. 12’’51
49η Μανσούρ Μυριάμ Εύδαμος Κω 100μ. 13’’27
55η Χατζηνικολάου Δομινίκη Εύδαμος Κω 100μ. 13’’48

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ Νότιος Όμιλος (Χαλκίδα, 30 Ιουνίου-1 Ιουλίου)
1η πανελληνιονίκης     η ομάδα του AO Σταματίου με τις Ραχανιώτη – Χουσεΐν – Οικονομοπούλου –Ζενέγια     και προπονητή τον κ. Μπότσαρη Ελευθέριο στα            4χ300μ. με  2’53’’10
1η πανελληνιονίκης  η     Μάγου Ναταλία του ΑΟ Σταματίου και προπονήτρια την κ. Επισκόπου Ευμορφία στη σφυροβολία   με 46.48μ.
1η πανελληνιονίκης     Ζενέγια Ελημπιόνα του ΑΟ Σταματίου και προπονητές τους κ. κ. Επισκόπου Ευμορφία & Μπότσαρη Ελευθέριο στο πένταθλο με 4295 βαθμούς
2η πανελληνιονίκης η   Ιωάννα του Εύδαμου κω    και προπονητή τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτριο στα     80μ.  εμπ. με 12’’60

2η πανελληνιονίκης  η  Ζενέγια Λάουρα του ΑΟ Σταματίου και προπονητή τον κ. Μπότσαρη Ελευθέριο στα 300μ. με 41’’90
3η πανελληνιονίκης  η Φωτεινού Ανδρονίκη του ΑΟ Σταματίου και προπονητές τους κ.κ. Επισκόπου Ευμορφία & Μπότσαρη Ελευθέριο στο πένταθλο με 3496 βαθμούς
3η πανελληνιονίκης Χριστοφή Ιωάννα του Εύδαμου  Κω και προπονητή τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτριο στο    άλμα σε μήκος  με 5.47μ.

3ος πανελληνιονικης     Άγουρος Εμμανουήλ του ΓΣΝ Λέρου και προπονητή τον κ. Παπαντωνάκη Μιλτιάδη στο άλμα τριπλούν 12.41μ.
3ος πανελληνιονίκης Τρικοίλης Γεώργιος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 και προπονητή τον κ. Κουμεντή Φώτιο στα 300μ. εμπ. με 41’’12

Οι αθλητές και οι αθλήτριες με συμμετοχή  στους τελικούς των αγωνισμάτων τους:
5η Οικονομοπούλου Σαββίνα ΑΟ. Σταματίου στα 300μ. εμπ. με 50’’11 (49’’72q)
5η Μήλιου Αλεξάνδρα του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα  1000μ. με 3’11’’65
5η Καστρινού Κυραψηλή της  Ένωσης Καζώνη – Κάλυμνος 2000 στα 80μ. με 10’’68
5ος Μαστής Αργερίκ Δημήτριος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 3.40μ.
6ος Ζαχαρίας Στέφανος του ΑΟ Καλλιπάτειρα στο έξαθλο με 3539 βαθμούς
6η Καμίτση Άννα-Μαρία του Ξάνθου του Πάτμιου στον ακοντισμό με 30.91μ.
6η Αναστασιάδη Ελπίδα του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου στα 300μ. με 43’’08
6η Οικονομοπούλου Χριστίνα του ΑΟ Σταματίου στη σφυροβολία με 37.58μ.
6ος Τρικοίλης Γεώργιος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009    στο άλμα επί κοντώ με 3.40μ.

7η Τοπάλ Εμινέ του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 2.80μ
8η Χουσεΐν Σιντίκα του ΑΟ Σταματίου στα 600μ. με 1’45’’73
8ος Χαμουζάς Νικόλαος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009    στο άλμα επί κοντώ με 3.10μ.
8ος Άγουρος Εμμανουήλ του ΓΣΝ  Λέρου στο άλμα σε μήκος με  5.71μ.
8ος Μπουλαφέντης Εμμανουήλ της Ένωσης Καζώνη - Κάλυμνος 2000 στον ακοντισμό με 36.83μ.
8ος Παντελίδης Γεώργιος του  Διαγόρα στο Έξαθλο με  3375 βαθμούς.

Οι υπόλοιπες θέσεις για τα Δωδεκάνησα:
9η Παλαιού Ελένη του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 2.80μ.
9ος Σταματίου Ελευθέριος του ΑΟ. Σταματίου  στη σφυροβολία με 39.65μ
11η Ντέλιου Χάβα του Διαγόρα στα 80μ. εμπ. με 13’’19
13ος Κώστας Παντελεήμων  του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 300μ. εμπ. με 45’’84
14η Μανσούρ Μυριάμ του Εύδαμου Κω στο άλμα σε μήκος με 4.90μ.
14η Κουρκούτη Καλοτίνα της Ένωσης Καζώνη - Κάλυμνος 2000 1000μ. με 3’23’’30
14η Χριστοδούλου Αναστασία του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 2.30μ.
14η Ραχανιώτη Φωτεινή του ΑΟ Σταματίου στα 300μ. με 44’’31
14ος Σταματίου Ελευθέριος του ΑΟ Σταματίου στη δισκοβολία με 29.71μ.

16η Μανσούρ Μυριάμ του Εύδαμου Κω στα 150μ. με 20’’57 (20’’47q)
17η Πλιάκα Δωροθέα    του ΑΟ Καλλιπάτειρα στο πένταθλο με 2799 βαθμούς
20ος Μαστής Αργερίκ Δημήτριος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 150μ. με 18’’79
25η ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 (Βαλσαμίδη – Τοπάλ – Χριστοδούλου – Παλαιού) στα 4χ80μ.  με 43’’71
26ος Τριμμάτης Θεόδωρος του Εύδαμου Κω στα 80μ. με  10’’24
28η Τσίγκου Ειρήνη της Νίκης Ρόδου στα 300μ. με 47’’19
37η Καμπέρη Αρετή    της Ένωσης Καζώνη-Κάλυμνος 2000 στα 600μ. με 1’59’’49
41ος Χατζηστέργου Αντώνιος του Εύδαμου  Κω στα 80μ. με 10’’79

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων (Θεσσαλονίκη, 7-8 Ιουλίου)
ΔΕΚΑΘΛΟ (ΕΦΗΒ.ΟΡΓ) ΕΦΗΒΩΝ

5ος Πανσεληνάς Παναγιώτης –ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 5527   (11.83   5.81    10.65   1.66    53.52   15.88   29.83   3.60    35.73   5:10.26)      

ΕΠΤΑΘΛΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
7η Μανωλά Δέσποινα-Τσαμπίκα  ΑΟ Σταματίου 4044   (1.33    11.54   27.40   4.95    28.31   2:40.07)

9η    Φραζή Φιλοθέη-Εύδαμος Κω 3857   (1.45    9.23    27.74   4.66    27.77   2:39.20)   

14η   Οικονόμου Θέμις –ΑΟ Καλλιπάτειρα  3397  (16.62   1.36    9.11    29.73   4.55   23.25 2:44.23)                                                                                                                         
15η   Σιμιτζή Αρετή-Μαρία-ΑΟ Καλλιπάτειρα 3367  (16.61   1.24    9.07    28.85   4.78    19.98   2:41.79)

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών (Πάτρα, 14-15 Ιουλίου)
1η Πανελληνιονίκης η Ρεμπούλη Ράνια του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στα 5000μ. με επίδοση 16’03’’92
1η Πανελληνιονίκης η Κυριακοπούλου Νικόλ του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στο Άλμα επί κοντώ με επίδοση 4.65μ.
5ος Καραγιώργος Ευθύμιος του  Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009  400μ. μ’ εμπόδια με 55’’20

6η Ράμμου Τσαμπίκα – Νεφέλη του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στα 100μ. μ’ εμπόδια με 14’’65
6ος ΑΟ Σταματίου (Ζήκας Δ. - Εργάς Γ. -Ρουσούλης Ν.- Ντέτσικας Γ.  στα 4χ400 με 3’22’’36   
8η Μάργαρη Μαρία του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009     στα 3000μ. Φ.Ε. με 12’00’’07
11η Γιορδαμνή Μαρία    του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στον ακοντισμό με 35.71μ.
11ος Λαουδίκος Αναστάσιος της ΈΝΩΣΗΣ ΚΑΖΩΝΗ – ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 στον ακοντισμό με 54.01μ (q54.92μ)
20η Γιορδαμνή Μαρία    του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στη σφαίρα με 10.29μ.

Ροδίτισσες σε σωματεία εκτός ΕΑΣ Δωδεκανήσου:
1η Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) στα 100μ. με 11.57
5η Αλάνα Μπερν (ΓΣ Ηλιούπολης) στα 100μ. με 12.13
*Ο Κωνσταντίνος Καμπάνης του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 πέρασε στον τελικό των 110μ μ’ εμπόδια με την 4η επίδοση και 14’’65. Στον τελικό ακυρώθηκε λόγω εσφαλμένης εκκίνησης και δεν πήρε κατάταξη.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Γυναικών (Λάρισα, 28-29 Ιουλίου)
2η Πανελληνιονίκης η Μαγκούλια Μαρία (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 σφαιροβολία) στη σφαίρα 14.16m
4ος Καραγιώργος Ευθύμιος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στα 400μ εμπ. Με 55’’82
5η Μάργαρη, Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στα 3000μ με ΦΕ. Με 12’17’’89
7ος Διακοστεφανής Σέργιος (Εύδαμος Κω)  στα 800μ. με 1’59’’43
8η Η ομάδα του ΑΟ Σταμάτιου στα 4x400μ     με 3’24’’95 (Καλαθενός, Εργάς, Ζήκας Ντέτσικας)
9η  Γιορδαμνή, Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στον ακοντισμό με     37.07m
10η  Αλαφάκη Τσαμπίκα (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000)  στον ακοντισμό με 36.45m
11η Γιορδαμνή Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στη σφαιροβολία με 10.54m
11η Γκιάτα Έφη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) στα 400μ εμπ. με 1’10’’91

12η  Κοτσομύτη Αγγελική (ΑΟ Καλλιπάτειρα) στα 400μ εμπ. με 1’12’’09
12ος Πανσεληνάς, Παναγιώτης ( ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στα 110μ. εμπ. με 16’’56 0.3
13ος Πιννής, Νικόλαος (ΑΟ Σταμάτιου) στα 110μ. εμπ. με 16’’66 -0.2
13η Κοτσομύτη Αγγελική ( ΑΟ Καλλιπάτειρα) ΣΤΑ 100μ εμπ. με 17’’07 0.7
14η Μαγκούλια Μαρία (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 στη δισκοβολία με 32.67m

15ος Παπαγρηγορίου Άγγελος Μιχαήλ (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στο άλμα επί κοντώ με 3.80m
16η η ομάδα του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 4x100m με 45’’05 (Καραγιώργος Παπαγρηγορίου, Ρούσσος, Πανσεληνάς
21η  Γκιάτα Έφη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) στα 400μ. με 1’02’’89
23η Λουκίσσα Παρασκευή (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) στα 400μ. με 1’03’’16