Θετικό το πρώτο τεστ για Κολοσσό

Θετικό κρίνεται το πρώτο φιλικό παιχνίδι της σεζόν για τον Κολοσσό H Hotels, που χθες το μεσημέρι επικράτησε του Ερμή Αγιάς, ομάδα της Α2 κατηγορίας,  με 80-62.

Ο αγώνας έγινε στο Μουζάκι Καρδίτσας και ο Νίκος Βετούλας μοίρασε το χρόνο σ’ όλους τους παίκτες του, πλην του Δημήτρη Μαυροειδή, που δεν αγωνίσθηκε προληπτικά (είχε κάποιες ενοχλήσεις).
Πρώτος σκόρερ της ομάδας αναδείχθηκε ο  Άσκα, που σημείωσε 19 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Μπράουνινγκ με 15 κι επίσης 2 τρίποντα και τρίτος ο Κέμπτον με 12 (2) πόντους. Χαρακτηριστικό του αγώνα για την ομάδα του νησιού μας, ότι όσοι παίκτες αγωνίσθηκαν βρήκαν καλάθι, πλην του Γεωργαλλή.

Ο Κολοσσός από νωρίς πήρε το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 22-17, ενώ συνεχίζοντας το ίδιο καλά στην επίθεση, πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 43-37.
Στο δεύτερο μέρος, οι «θαλασσί» δεν σήκωσαν το… πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (67-54). Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έσφιξε και την άμυνά της και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-37, 67-54, 80-62
Κολοσσός H Hotels (Βετούλας): Μπράουνινγκ 15 (2), Ντουρέν 9, Κέμπτον 12 (2), Άσκα 19 (2), Δημάκος 5 (1), Γεωργαλλής, Ντιγκς 9 (1), Μπιλλής 3, Αγγελάκος 4, Γεωργάκης 1, Παπαδάκης 3 (1), Μιρόσαβιτς.