Κολοσσός: Η παράδοση «μίλησε» και στα φιλικά!

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Κολοσσός H Hotels τη συμμετοχή του στα 28α Μαυροσκούφεια, που διοργάνωσε στο PAOK Sports Arena ο Σύνδεσμος Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε του Ρεθύμνου Cretan Kings με 95-87 σε 50’ αγώνα αφού χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει νικητής, όπως έχουμε συνηθίσει να συμβαίνει στους επίσημους αγώνες πρωταθλήματος μεταξύ των δύο νησιωτικών ομάδων της Basket League.

Η εξέλιξη του αγώνα
Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 9-3 και 20-14 όμως ο Κολοσσός τόσο στην πρώτη περίπτωση όσο και στη δεύτερη βρήκε τρόπους να πλησιάσει (15-14 και 20-18). Πόντο – πόντο κύλησε και η δεύτερη περίοδος (35-36), καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ.

Με τον Στίβι Μπράουνινγκ να κάνει πολύ καλή επιθετικά εμφάνιση, ο Κολοσσός ήταν μέσα στο παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο (56-57) ενώ ο Μαυροειδής, παρά το ότι είχε φορτωθεί με φάουλ, κρατούσε το ισχνό προβάδισμα για την ομάδα του (70-73). Το τρίποντο του Ντάνιελς διαμόρφωσε το 75-73 περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας.
Ισοφάρισε από μέση απόσταση ο Μπράουνινγκ αλλά ο Αμερικανός γκαρντ των «θαλασσί» δεν είχε την ίδια τύχη στο λέι απ που θα έδινε τη νίκη, κι έτσι το ματς πήγε στην πρώτη παράταση.

Οι δύο ομάδες «κόλλησαν» επιθετικά στο έξτρα πεντάλεπτο (επιμέρους σκορ 5-5) όμως ο Κολοσσός με όσα αποθέματα είχε ήλεγξε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση. Με δύο καλά τελειώματα του Μαυροειδή κοντά στο καλάθι, προηγήθηκε 80-84 και με μία ακόμα προσπάθεια του Δημάκου κι ένα τρίποντο του Μπράουνινγκ πήγε στο +8 (81-89), σχεδόν δυόμισι λεπτά για τη λήξη.

Με νέο τρίποντο του Δημάκου, έστω και με τη βοήθεια της τύχης, ο Κολοσσός πήγε στο 83-92.
Ο Μαυροειδής ήταν εκτός, καθώς έκανε το πέμπτο του φάουλ και το Ρέθυμνο με Γλυνιαδάκη και Σιγκούνα, μείωσε σε 87-92 στο τελευταίο λεπτό. Μετά από μία άστοχη προσπάθεια του Ντιγκς, ο Γεωργάκης έσπρωξε την μπάλα στο καλάθι και «κλείδωσε» τη νίκη για τους Ροδίτες.

Δεκάλεπτα: 20-18, 35-36(ημιχρ.), 59-57, 75-75(κ.α.), 80-80(1η παρ.), 87-95(2η παρ.)

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 26(4), Μπρέισι - Ντέιβις 15(1), Ντουράμ 11(2), Οικονομόπουλος, Ραζής 5(1), Χριστοδούλου 3(1), Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης 8, Σιγκούνας 5, Ντάνιελ 9(1), Καλογιαννίδης 1, Κλάντον 2.

Κολοσσός H Hotels (Βετούλας): Μπράουνινγκ 27(4), Κέμπτον, Άσκα 9, Δημάκος 13(3), Γεωργαλλής 3, Ντιγκς 5, Αγγελάκος 2, Γεωργάκης 10, Μαυροειδής 24, Παπαδάκης 2.