Διαγόρας Βατίου – Απόλλων Καλυθιών: Πήραν ό, τι άξιζε ο καθένας τους

Βάτι

Ως φαβορί ξεκίνησε και ως νικητής ολοκλήρωσε την πρώτη επίσημη αποστολή της χρονιάς ο Απόλλων Καλυθιών, ο οποίος πέρασε με νίκη 2-1 από την έδρα του παραδοσιακά σκληροτράχηλου και επικίνδυνου Διαγόρα Βατίου.

Η ομάδα του Κώστα Καμπούρη ξεκίνησε τον αγώνα ονειρεμένα, καθώς με τη συμπλήρωση ενός λεπτού παιχνιδιού άνοιξε το σκορ. Ο Γεωργιάδης επιτέθηκε από τον άξονα, πέρασε την μπάλα στα αριστερά του για τον Χατζηκοσμά, εκείνος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, είδε την κάθετη κίνηση του Πέπα και του έδωσε την ευκαιρία να «γράψει» το 1-0, με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν παίζοντας γρήγορο και κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, στο 20’ και στο 31’ έχασαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Μπαϊρακτάρη και Μαθιό, για να έρθει το 33’ το… γκολ της ισοφάρισης, στη μοναδική στιγμή του πρώτου ημιχρόνου που οι γηπεδούχοι άφησαν στην άκρη την παθητικότητά τους, έβαλαν την μπάλα κάτω και τόλμησαν. Μετά από σουτ του Λαζίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Θεοδοσίου, ο Πλαγγέντης την κέρδισε και σκόραρε με πλασέ (1-1), με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ πάνω στον έμπειρο αμυντικό τους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια. Ο Απόλλων βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση αναζητώντας με επιμονή το δεύτερο γκολ και στο 73’ ανταμείφθηκε. Μετά από γύρισμα του Μπαϊρακτάρη από τα αριστερά, ο Μαθιός εκτέλεσε από το σημείο του πέναλτι, ο Δαρζέντας απέκρουσε και ο Κολοκοτρώνης, που ακολουθούσε τη φάση, διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 1-2. Η κατακύρωση του τέρματος ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά των Βατενών, που χρεώνουν στον βοηθό Κάζα λάθος τη υπόδειξη του σκόρερ σε θέση οφσάιντ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δουλγέρης, με βοηθούς τους Κάζα και Καλκαβούρα.