Ρόδος: Πέρασε, αλλά ζορίστηκε μέχρι να «καθαρίσει»

Ένα προδιαγραφόμενο, όπως ξεκίνησε εύκολο παιχνίδι για τη Ρόδο, παραλίγο να έχει αρνητική εξέλιξη γι’ αυτήν, βάσει της εικόνας του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι το 73’, όπου ένα αυτογκόλ έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της.

Το τελικό 1-4 για την ομάδα του Σάκη Δέδε, την κολακεύει, αφού ο γηπεδούχος Άρης δεν άξιζε τέτοια τύχη, καθώς η προσπάθειά του να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά το 0-2, ήταν αξιέπαινη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κοντράρονται στα ίσα, αλλά μετά το 20’ οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν φάσεις εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα των αντιπάλων τους. Έτσι πού γρήγορα οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν 0-2, ενώ θα μπορούσαν να τελειώσουν το ημίχρονο, πετυχαίνοντας τουλάχιστον άλλα τόσα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρόδος είχε και πάλι την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αλλά στο 47’ ο Πίσας δεν εκμεταλλεύθηκε την ανεπανάληπτη φάση για γκολ.
Έτσι λοιπόν οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν στην αντεπίθεση και αφού μείωσαν στο 52’  σε 1-2, στη συνέχεια πίεσαν ασφυκτικά τα «ελάφια» χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ένα λάθος στο 73’ από κακή τοποθέτηση αμυντικού, έφερε το αυτογκόλ με το οποίο η Ρόδος πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (1-3) κι εκεί τελείωσαν όλα. Απλά λίγο πριν τη λήξη του αγώνα έγινε το 1-4, με τους φιλοξενούμενους να παίρνοιυν μία ευρεία σε έκταση νίκη.

Φάσεις Γκολ:
20’ Κάθετη πάσα του Δημητριάδη στον Γεωργίου, αυτός από θέση τετ α τετ έκανε το πλασέ, αλλά ο Βαρέλης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.
21’ Ο Πίσας αυτή τη φορά με νέα κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Τσουλάκο, που μόνος απέναντι από τον Βαρέλη δεν αστόχησε, κάνοντας το 0-1.

25’ Ο Χατζηλιόντας με ψηλοκρεμαστή μπαλιά έδωσε μπροστά στον Παπαοικονόμου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ρόδου, κατέβασε ωραία τη μπάλα, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.
27’ Λάθος της άμυνας του Άρη στο χώρο του κέντρου, εκμεταλλεύθηκε ο Πίσας που με κάθετη πάσα έδωσε στον Γεωργίου κι αυτός από θέση τετ α τετ με πλασέ έγραψε το 0-2.

39’ Ο Παπαοικονόμου έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Κεφάλας έκανε άστοχη έξοδο και η μπάλα έφτασε στον Καλοπήτα που μόνος στο δεύτερο δοκάρι και σε κενή εστία, έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντάς την δίπλα από το δοκάρι.
40’ Σέντρα του Παπαοικονόμου, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας πως χτύπησε στο χέρι του.

47’ Ο Πίσας έφυγε μόνος στην αντεπίθεση από το χώρο του κέντρου, προχώρησε έκανε το πλασέ, αλλά ο εξερχόμενος Βαρέλης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.
52’ Ωραία ατομική ενέργεια του Παπαοικονόμου που πέρασε δύο αντιπάλους, έβγαλε τη σέντρα και ο Κοντόγιαννος με γυριστό σουτ, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, μειώνοντας σε 1-2.

56’ Νέα σέντρα του Παπαοικονόμου από δεξιά, ο Χατζηλιόντας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε προς τον Δημουλά, που έκανε την προβολή, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
73’ Ο Τσουλάκος επιχείρησε σέντρα από δεξιά, ο Καλοπήτας προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, αλλά δεν το έβαλε σωστά και η μπάλα πήρε ύψος και με ψηλοκρεμαστή τροχιά κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-3.

85’ Ο Χατζηλιόντας απέφυγε δύο αντιπάλους έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Κεφάλας πετάχτηκε στο «παραθυράκι» της εστίας του κι έδιωξε σε κόρνερ.
89’ Ο Μόσχος μπήκε από αριστερά, έφτασε έξω από την περιοχή και γύρισε τη μπάλα στον Πίσα που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Καλύτεροι από τον Άρη ήταν οι Παπαοικονόμου, Χατζηλιόντας και Μάλλιος, ενώ από τη Ρόδο οι Κρητικός, Πίσας και Γεωργίου.
Καλή η διαιτησία των Παπαγιαννίδη, Σπάρταλη και Σταυρούλια.

Άρης:  Βαρέλης, Σακελλάρης (30’ Μάλλιος), Δανάς, Καλοπήτας (83’ Δουκίσσης), Γκίκας, Χατζηλιόντας, Παπαοικονόμου, Κοντόγιαννος, Κρεκούκιας, Θοδωρί (51’ Πομπός), Δημουλάς
Ρόδος:  Κεφάλας, Ιμεραλιλάι, Χατζηπέτρος, Καντιμοίρης, Κρητικός, Τριχάκης (7’ λ.τ. Τσουλάκος), Κιοσέογλου (70’ Αλιμερκάι), Πίσας, Δημητριάδης, Φερνάντι Κόστα (77’ Σουλάι), Γεωργίου (86’ Μόσχος).