«Ήρωας» ξανά ο Κολοκοτρώνης για τον Απόλλωνα Καλυθιών

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη (1-0) για τον Απόλλωνα Καλυθιών που μετά το Βάτι, πήρε τους βαθμούς προχθές στην έδρα του μ’ έναν αντίπαλο από τους δυνατότερους στην κατηγορία, όπως είναι ο Ηρακλής Μαριτσών.

Οι Καλυθενοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και απείλησαν για πρώτη φορά στο 8’, με τον Μαθιό να μπαίνει στην περιοχή αλλά να μην προλαβαίνει να πλασάρει ιδανικά, μπλοκάροντας έτσι ο Κουμέντος.

Στη συνέχεια ο Γεωργιάδης προσπάθησε με σουτ του στο 13’ και το 18’ να παραβιάσει την εστία του Ηρακλή, όμως  και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Με το ξεκίνημα στην επανάληψη το μοτίβο του αγώνα δεν έδειχνε ν’ αλλάζει, αφού κατ’ αρχάς ο Πέπα στο 47’ σούταρε από καλή θέση και ο Κουμέντος μπλόκαρε ενώ δύο λεπτά αργότερα συνεργάστηκαν ωραία Μπαϊρακτάρης και Χατζηκοσμάς, σουτάροντας ο δεύτερος απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, που έδιωξε με τα πόδια.

Η πίεση από τον Απόλλωνα συνεχίστηκε, στο 57’ ο Χατζηκοσμάς σούταρε και είδε την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ πριν περάσουν δυο λεπτά ο ίδιος παίκτης, πάλι με σουτ, έβαλε… στόχο αυτή τη φορά το δεξί δοκάρι.

Με τη συμπλήρωση 94’ λεπτών στον αγώνα ο Κολοκοτρώνης έδωσε τη λύση από τον…  πάγκο, αφού λίγα λεπτά αφότου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και σκόραρε.

Οι δύο ομάδες πάντως τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Κούρου στο 88’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία από πλευράς Ηρακλή, ενώ στις καθυστερήσεις από τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο Χατζηκοσμάς, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα.

Καλή ήταν η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του, Κόττορου και Τσέτσου.

Απόλλων: Ροδίτης, Διακουράκης, Νικολός, Σαββούλης, Θεοδοσίου, Φλεβάρης, Μπαϊρακτάρης (80’ Κολοκοτρώνης), Γεωργιάδης, Πέπα (70’ Χατζηβαλσάμης), Μαθιός, Χατζηκοσμάς.

Ηρακλής: Κουμέντος, Τσούφιος, Παπαδημήτρης, Παγκράτης (81’ Λολάκης), Παπακωνσταντής (62’ Φελεσάκης), Μπιλλιάς, Παφιάκης, Κούρος, Λερογιάννης (65’ Ανδρεόπουλος), Σπάρταλης, Γεωργαλλής.