«Χιτσκοκικό» φινάλε στην Κάρπαθο

Νοοτροπία ομάδας Α’ Κατηγορίας απέκτησε πια δικαίως ο Ποσειδώνας… χτίζοντας το δικό του «φρούριο» στην Κάρπαθο.

Προχθές ήταν η …σειρά του Διαγόρα Βατίου να γνωρίσει την ήττα εκεί μετά από το Διγενή στην πρεμιέρα, σ’ ένα παιχνίδι με «χιτσκοκικό» τέλος.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι το εξαιρετικό απλό πλευράς ποιότητας και φάσεων αλλά ο Ποσειδώνας κατάφερε να προηγηθεί με τον «κεραυνό» του Μανώλη Σπανού έξω από την περιοχή στο 32’.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αποφάσισαν ν’ αντιδράσουν στην επανάληψη και να πάρουν ό, τι καλύτερο μπορούσαν  σαν από την έδρα αυτή, χάνοντας μοναδική ευκαιρία, στην καλύτερη φάση του αγώνα, αφού ο Πλαγγέντης στο 85’ σούταρε από καλή θέση, όμως ο Γαλάνης έπεσε στην αριστερή γωνία του και απόκρουσε.

Με τη συμπλήρωση 90’ λεπτών ο Πλαγγέντης κατάφερε και βρήκε στόχο, εκμεταλλευόμενος το λάθος και τη σύγχυση στην άμυνα του Ποσειδώνα, γι’ αυτό και σημείωσε με σουτ το 1-1, κάνοντας τους πάντες να πιστέψουν πως ο αγώνας θα έληγε στο «Χ».

Ο Λευτέρης Δράκος όμως είχε άλλη γνώμη, αφού στο 94’ μια σέντρα που έγινε του ήρθε όπως έπρεπε κι αυτός με κεφαλιά σημείωσε το 2-1, για να δώσει το «τρίποντο» στους γηπεδούχους.
Περίπου δύο λεπτά πριν από την επίτευξη αυτού του γκολ, οι Βατενοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι μετά από  μαρκάρισμα του Γαλάνη στον Πουλάι μέσα στην περιοχή.

Στο 80’, να σημειωθεί,  πως υπήρξε ένα δυσάρεστο γεγονός, πάντα σε αγωνιστικό πλαίσιο, αφού συγκρούστηκαν με το κεφάλι ο Ζαρκαδούλας με τον Κωστάκη, με αποτέλεσμα να περάσουν αμφότεροι εκτός αγωνιστικού χώρου και ν’ αντικατασταθούν, χωρίς  όμως η κατάστασή τους να εμπνέει ανησυχία.

Από τον Ποσειδώνα διακρίθηκαν οι Φελουζής και Κοντονικόλας ενώ από τον Διαγόρα Βατίου οι Ποζατζίδης και Λαζίδης.

Καλή η διαιτησία του Σάββα Τσοπανάκη και των βοηθών του Αντωνά και Στεφανάκη.

Ποσειδών: Γαλάνης, Ζαρκαδούλας (80’ λτ. Κεσίδης), Καζηλιέρης, Χατζημανώλης, Σπανός Ι., Καουκάκης (67’ Τσιαβέλης), Φελουζής, Μαντινάος, Δράκος, Σπανός Ε., Κοντονικόλας (85’ Βαρδαούλης).

Διαγόρας: Δαρζέντας, Κατσαρής, Καραγιάννης (65’ Κωστάκης, 80’ λτ. Εξουζίδης), Αδάμος, Παναγιωτόπουλος, Ζερβός Β., Ποζατζίδης, Λαζίδης, Πλαγγέντης, Παπουρδάνος (56’ Ζερβός Ε.), Πουλάι.

Ευχαριστίες και παράπονα
 Λίγη ώρα μετά το τέλος του παιχνιδιού, η διοίκηση του Διαγόρα Βατίου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
 «Το Δ.Σ. του Διαγόρα Βατίου ευχαριστεί την ομάδα του Ποσειδώνα Καρπάθου για την άψογη φιλοξενία, την οποία θα ανταποδώσει στον δεύτερο γύρο.

Επίσης, σαν ομάδα αισθανόμαστε αδικημένοι γιατί στο 92ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-1, ο κατά τα άλλα άριστος διαιτητής, μέχρι εκείνο το σημείο, κ. Τσοπανάκης, δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ μας σε ανατροπή του Πουλάι από τον τερματοφύλακα του Ποσειδώνα».