Ασταμάτητος  και αποδοτικός ο Κλεόβουλος

Στην 3η διαδοχική του νίκη προχώρησε χθες ο Κλεόβουλος, επικρατώντας του Δινεγή στο γήπεδο της Λίνδου με 5-2.

Αν και οι Κοσκινιάτες ξεκίνησαν πιο ζωηρά και ήταν καλύτεροι μέχρι το 15’ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και περνώντας στην επίθεση προηγήθηκαν στο 20λεπτο με 1-0.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, η ομάδα του Σάσα Γιόνοβιτς έμεινε με 10 παίκτες με συνέπεια λίγο αργότερα ο Κλεόβουλος να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε γρήγορα το 3-0, γεγονός που έκανε τους παίκτες του Δημήτρη Δογιάμα να χαλαρώσουν.

Έτσι λοιπόν οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι το 71’ σε 3-2.

Η απάντηση όμως των Λινδίων ήταν άμεση. Ένα λεπτό αργότερα (72’) πέτυχαν το τέταρτό τους γκολ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ένα πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Φάσεις Γκολ:
2’ Ο Τσιμπιζίδης έδωσε πάσα στον Διακάκη, που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χρυσανθής εντυπωσιακά με διπλή απόκρουση, αποσώβησε τον κίνδυνο.

20’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

21’ Νέα εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου από πλάγια, η μπάλα έφτασε στο 2ο δοκάρι όπου εκεί ο Γιατσιάτσιος με κεφαλιά πάσα έδωσε στο κέντρο της μικρής περιοχής στον Ταγκάεφ κι αυτός με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

30’ Ο Μικκιού δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

34’ Ο Κολιοκώστας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Γιατσιάτσιος καλά πλασαρισμένος στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε από κοντά το 2-0.

36’ Σέντρα του Μαριεττάκη από δεξιά, ο Κακλαμάνος ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

52’ Στην αντεπίθεση ο Κολιοκώστας έδωσε στον Ευαγγελίδη που από θέση τετ α τετ έκανε το πλασέ, αλλά ο Μανωλάγκας απέκρουσε σε κόρνερ.

53’ Γύρισμα του Ευαγγελίδη στον Κακλαμάνο, που από κοντά έκανε το πλασέ, ο γκολκίπερ του Διγενή απέκτρουσε ασταθώς. η μπάλα έφτασε στον Κολιοκώστα που σε κενή εστία έγραψε το 3-0.

64’ Ο Κετσές με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Χρυσανθή, μειώνοντας σε 3-1.

71’ Βαθιά μπαλιά του Σκούμπρου, Κετσές και Τσελεπίδης έκαναν το σπριντ, αλλά ο Χρυσανθής βλέποντας τον κίνδυνο βγήκε από την περιοχή του και έδιωξε με το κεφάλι. Όμως η μπάλα έφτασε στον Μαΐλη που με ψηλοκρεμαστό μακρινό πλασέ μείωσε εκ νέου σε 3-2.

72’ Σέντρα του Χατζηνικόλα από δεξιά, ο Κακλαμάνος στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε το 4-2.

93’ Στην αντεπίθεση ο Χατζηνικόλας από δεξιά με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Καλύτεροι από τον Κλεόβουλο ήταν οι Γιατσιάτσιος, Μαριεττάκης και Αθανασίου, ενώ από το Διγενή οι Κετσέ, Μαΐλης και Σκούμπρος. Καλή η διαιτησία τωνΔουλγέρη, Στεφανάκη, Μοσχάτου.