Είχε «υπεροπλία» ο Απόλλων Καλυθιών, την έδειξε με ανατροπή

Έχοντας περισσότερες λύσεις και αποθέματα ενέργειας, ο Απόλλων Καλυθιών, βρήκε προχθές στον Παραδείσι τον τρόπο να απαντήσει, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο γκολ του Κλεάνθη και στο δεύτερο να νικήσει πρώτα τη «φλυαρία» του και εν συνεχεία το ίδιο το ματς με 2-3.

Μετά το πρώτο αναγνωστικό δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις, χωρίς πάντως να απειλήσουν σοβαρά την καλά οργανωμένη άμυνα του Κλεάνθη, ο οποίος σε μία αντεπίθεση στο 22’ κατάφερε να προηγηθεί, χάρη σ’ ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ του Πελέκη.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, η πίεση που άσκησε ο Απόλλων μετά το γκολ που δέχθηκε, καρποφόρησε. Ο Ιντρίζι πλαγικόπησε την άμυνα των γηπεδούχων από τα δεξιά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε συρτά, ο Σαμολαδάς απέκρουσε και ο Μαθιός, ο οποίος ακολουθούσε τη φάση, πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε με πλασέ στην κενή εστία.

Η εικόνα του αγώνα άρχισε να απλοποιείται και να σταθεροποιείται στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Απόλλωνα να παράγει  παιχνίδι και τον Κλεάνθη να αμύνεται, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις.

Οι επισκέψεις στη μεγάλη περιοχή του Σαμολαδά άρχισαν να πυκνώνουν και να «μυρίζουν» κίνδυνο. Στο 49’ ο Κολοκοτρώνης και στο 50’ ο Ιντρίζι κατέγραψαν καλές στιγμές, άλλη μία πρόσθεσε στο 66’ ο Χατζηκοσμάς, ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απολέσουν σπάνια ευκαιρία, όταν μετά από βολέ του Μπερετούλη, ο Παπακωνσταντίνου έφυγε στην πλάτη της άμυνας για να αστοχήσει σε τετ α τετ, ενώ στο 68’ οι Απολλωνιστές είδαν τον Μαθιό να «σημαδεύει» από κοντά το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας, μετά από φάση διαρκείας. Στο 71’, είδαν κάτι ασυγκρίτως καλύτερο.

Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και κερδισμένες κόντρες, ο πεισματάρης Χατζηκοσμάς έκανε το 1-2 με πλασέ, ενώ στο 85’ πανηγύρισε ξανά, όταν ολοκλήρωσε ιδανικά, με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, τη φάση που «έτρεξαν» οι Νικολός και Μαθιός.

Ο Κλεάνθης, ο οποίος εμφανίστηκε «πληγωμένος» από τις απανωτές ατυχίες του και δεν είχε τις δυνάμεις που θα του επέτρεπαν να διατηρήσει τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να μειώσει στο 92’, χάρη στο εξαιρετικό σουτ του Βουτσινά έξω από τη μεγάλη περιοχή.
 Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τάσος Γιαννουκάς, με βοηθούς τους Γιώργο Μαυρουδή και Γιώργο Σαρρή.

Κλεάνθης: Σαμολαδάς, Χαριτάκης, Κορκίδας (90’ Σαΐτης Σ.), Γιαννίκος (83’ Σαρίκος), Βουτσινάς, Μπερετούλης, Σιέχ, Αρίφης (63’ Σαΐτης Χ.), Παπακωνσταντίνου, Πελέκης, Χατζηκυριάκος
Απόλλων Καλυθιών: Κουφάλης, Διακουράκης, Χαλκιαδάκης, Φλεβάρης, Θεοδοσίου, Ιντρίζι (83’ Νικολός), Γεωργιάδης, Μαθιός, Χατζηκοσμάς (86’ Πέπα Γ.), Φωτεινής (86’ Καλαϊτζίδης), Πέπα (46’ Κολοκοτρώνης)