Ομάδα των παρατάσεων ο Κολοσσός

Οι διπλές παρατάσεις δεν είναι μια σπάνια κατάσταση για την Betshop Basket League. Η σαββατιάτικη της Ρόδου στο παιχνίδι του Κολοσσού H Hotels με την Κύμη ήταν η 22η στην τελευταία 20ετία.

Η ομάδα της Ρόδου έφτασε στην πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και παράλληλα έμεινε αήττητη σε παιχνίδια που κρίθηκαν τουλάχιστον στα 50 αγωνιστικά λεπτά. Ο Κολοσσός H Hotels μετρούσε στο παρελθόν και πριν το ματς με την Κύμη, μία νίκη σε διπλή κι άλλη μία νίκη σε τριπλή παράταση.

Στην πρεμιέρα της σεζόν 2012-13 είχε χρειαστεί δύο παρατάσεις για να επιβληθεί του Ρεθύμνου Cretan Kings με 82-80 (Τσαλδάρης 22, Ντέντι 21 – Πέτγουεϊ 17, Μπράουν 14).

Η ομάδα της Ρόδου είχε συμμετοχή που συνδυάστηκε μάλιστα με νίκη, σε ένα τα τέσσερα παιχνίδια του επαγγελματικού πρωταθλήματος που πήγαν σε τριπλή παράταση.

Ήταν για την 4η αγωνιστική της σεζόν 2011-12 όταν νίκησε τον Ίκαρο εκτός έδρας με 93-84, παίρνοντας 15 πόντους τόσο από τον Νίκο Λιακόπουλο όσο και από τον Αντώνη Ασημακόπουλο.

Ρεκόρ επίθεσης
Οι δύο παρατάσεις οδήγησαν σε ένα παιχνίδι 187 πόντων που είναι η μεγαλύτερη φετινή επίδοση αφού η προηγούμενη ήταν οι 182 του παιχνιδιού του Πανιωνίου με την Κύμη στην πρεμιέρα (89-93).

Ο Κολοσσός H Hotels σημείωσε 58 από τους 97 πόντους του μέσα από τη ρακέτα στην κορυφαία επίδοση της σεζόν αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 54 που είχε την περασμένη εβδομάδα ο Χολαργός κόντρα στην ομάδα της Ρόδου.

Με το πλεονέκτημα των 10 επιπλέον αγωνιστικών λεπτών, ο Κολοσσός H Hotels σημείωσε την κορυφαία επιθετική επίδοση των πρώτων αγωνιστικών έχοντας 97 πόντους, τέσσερις περισσότερους από εκείνους που είχαν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και η Κύμη στην πρεμιέρα.

Τα 30 εύστοχα δίποντα των γηπεδούχων συνιστούν ισοφάριση της κορυφαίας φετινής επίδοσης. Τόσα είχε το προηγούμενο Σάββατο απέναντι στους Ρόδιους ο Χολαργός.