Απόλλων Καλυθιών: Η σοβαρότητα το έκανε εύκολη υπόθεση

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η ομάδα του Απόλλωνα Καλυθιών νίκησε χθες στο γήπεδο της τον Ηρακλή Λάρδου με 5-0 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Να σημειωθεί πως ο Ηρακλής ήταν ο τυπικά γηπεδούχος, καθώς λόγω τιμωρίας της έδρας του από τη περυσινή περίοδο, αποφασίσθηκε σε συνεννόηση των δύο ομάδων, ο αγώνας να γίνει στο γήπεδο Καλυθιών.

Οι παίκτες του Κώστα Καμπούρη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο σοβαροί και πειθαρχημένοι και κατάφεραν να κάνουν τα εύκολα…. εύκολα.

Για μισή ώρα προσπάθησαν, δημιουργώντας  ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά στο 30’ βρήκαν δίχτυα, χάρη σε ωραία προσπάθεια του Χατζηκοσμά που εκμεταλλεύθηκε την κάθετη πάσα του Γεωργιάδη.

Λίγο αργότερα στο 39’ ο Γ. Πέπα έκλεψε τη μπάλα από τον αντίπαλο αμυντικό και με κοντινό σουτ έκανε το ο-2, ενώ στο 42’ ο Θεοδοσίου με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 0-3.

Στην επανάληψη ο Γιώργος Γιορδαμνής που επέστρεψε στην ομάδα του χωριού του, μπήκε αλλαγή και πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 63’ και στο 85’, διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Καλύτεροι από τον Απόλλωνα ήταν οι Γεωργιάδης, Φλεβάρης και Θεοδοσίου, ενώ από τον Ηρακλή οι Αμπελάς και Μπενούρ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Κυρίτση, Χατζημανώλη, Χατζηαλεξίου.

Απόλλων

Κουφάλης, Διακουράκης (46’ Πέπα Ο.), Γεωργιάδης, Θεοδοσίου, Φλεβάρης, Κυρίτσης (46’ Καντιμοίρης Γ.), Φωτεινής, Χατζηκοσμάς, Πέτα Γ. (46’ Γιορδαμνής), Καλαϊτζίδης (60’ Μίσκου), Νικολός

Ηρακλής Λ.

Καντιμοίρης, Φάκκας, Καμμάς, Μπραχούσι, Χάκα (46’ Νικηταράς), Δήμπαλης (46’ Λίτσι), Συμεωνίδης, Αμπελάς (88’ Ψαράς) Κούκι, Μπενούρ, (68’ Λόλης), Ευαγγελίδης