Πήγε να σώσει τα προσχήματα στο τέλος

Αναγκασμένος από την αρχή του αγώνα να κυνηγάει στο σκορ, ο Κολοσσός H Hotels έφυγε ηττημένος από την έδρα του Ηφαίστου Λήμνου με 82-76, προβληματίζοντας γι’ άλλη μία φορά με τις «χτυπητές» αδυναμίες του.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος στα ριμπάουντ (52 έναντι 36) ενώ τα 15 επιθετικά που «κατέβασαν» τους έδωσαν το δικαίωμα ν’ ανανεώσουν το χρόνο τους για σουτ και με «πρωτεργάτη» τον Μπρέιζελτον, που έβαλε 20π., να φτάσουν σε μία καθαρή επικράτηση, όσο αγχωτικό και αν φαίνεται το τελικό +6.

Η ομάδα της Ρόδου πήγε πλήρης στη Λήμνο και ο Νίκος Βετούλας επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τους δύο απόντες του προηγούμενου Σαββάτου, τον Γιάννη Δημάκο και τον Κουίνσι Ντιγκς, δίπλα στους Τάιρικ Ντούρεν, Δημήτρη Μαυροειδή και Γιάννη Γεωργαλλή.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ήφαιστος έπαιρνε ένα μικρό προβάδισμα (5-0, 7-3, 9-5) όμως ο Κολοσσός «απαντούσε» και μείωνε τη διαφορά. Με ένα γκολ φάουλ του Γκιμπς κι ένα καλάθι του Μαυροειδή, που έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και ριμπάουντ, οι «θαλασσί» πλησίασαν 16-13 στο 7’ όμως έπαθαν «μπλακ άουτ» στο επόμενο τρίλεπτο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +10, με καλάθι του Τζέρι Σμιθ σχεδόν με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το τρίποντο του Μούρτου έκανε το 28-15 στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν γρήγορη και μέσα σε δύο λεπτά είχε πλησιάσει σε 29-27, με «αιχμή» τον Μπράουνινγκ. Το -5 (34-29) στα μισά της περιόδου ήταν και η τελευταία φορά που οι Ροδίτες κράτησαν την επαφή τους με το σκορ αφού ο Ήφαιστος, που ήλεγχε το ρυθμό της αναμέτρησης, άνοιξε εκ νέου την ψαλίδα (44-32).

Από την αρχή της σεζόν, το τρίτο δεκάλεπτο δεν είναι και το καλύτερο για τον Κολοσσό κι αυτό δεν άλλαξε ούτε χθες. Ο αντίπαλός του είχε διπλάσια ριμπάουντ (28-14 εκείνη την ώρα) και σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα τρίποντα που επιχείρησε, είδε τη διαφορά να πηγαίνει στους 14π. (53-39) και λίγο αργότερα στους 15 (57-42).

Οι «θαλασσί» προσπάθησαν να μειώσουν, πιέζοντας και κλέβοντας την μπάλα και στο 32’ ο Μαυροειδής έκανε το 66-57 και το 68-59. Ο Ήφαιστος συνήλθε γρήγορα και με επιθετικά ριμπάουντ συν τις βολές (εκτέλεσε 31 ελεύθερες βολές έναντι 19 των φιλοξενούμενων) προηγήθηκε και πάλι με +15 (76-61).

Δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε, η διαφορά ήταν στους 14π. και ο Βετούλας έριξε στο παρκέ για πρώτη φορά στο χθεσινό ματς τον Γεωργάκη αντί του Μαυροειδή και λίγο αργότερα τον Κέμπτον αντί του Γεωργάκη. Με τον Ντιγκς να αναλαμβάνει δράση, ο Κολοσσός έτρεξε ένα επιμέρους 6-15 για να περιορίσει τις απώλειές του καθώς η τελική διαφορά δεν αποκλείεται να παίξει σημαντικό ρόλο στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 23-13, 44-34(ημιχρ.), 66-52, 82-76

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ψαριανός, Κάρδαρης

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 4, Γκότσερ 15(2), Έβανς 4(10ρ.), Γουίγκινς 8(11ρ.), Μπρέιζελτον 20(2τρ., 7ασ.), Μούρτος 3(1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος, Γόντικας 1, Σμιθ 16(2), Φρεϊμάνις 6.

Κολοσσός H Hotels (Βετούλας): Μαυροειδής 9(11κερδ.φ.), Γεωργαλλής 4(1), Δημάκος, Ντιγκς 18(2τρ., 6κλ.), Ντούρεν 5, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος, Άσκα 11(2), Κέμπτον 2, Μπράουνινγκ 15(3), Γκιμπς 12(1).