Έσπασε το… ρόδι ο Διαγόρας Βατίου

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα κατάφερε να μαζέψει χθες ο Διαγόρας Βατίου, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στη Λίνδο απέναντο στον Κλεόβουλο που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο 1-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν σωρεία ευκαιριών και τη δυνατότητα να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Σ’ αυτό το διάστημα η ομάδα του Γιάννη Καμπούρη ήταν πολύ κακή και δεν έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι θετικό.
Στην επανάληψη όμως  οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μεταμορφωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και με το ξεκίνημα (48’) κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.
Ένα λάθος του τερματοφύλακα της ομάδας της Λίνδου στο 76’, έδωσε το προβάδισμα στους  «κυανέρυθρους», που το κράτησαν μέχρι το 85’. Σ’ αυτό το σημείο οι παίκτες του Δημήτρη Δογιάμα κέρδισαν πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Φάσεις Γκολ
5’ Βαθιά μπαλιά του Τσελεπίδη για τον Χατζηνικόλα, που βγήκε σε θέση τετ α τετ, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
20’ Ο Κολιοκώστας από δεξιά έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί βρέθηκε ο Αθανασίου που έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς κι έφυγε κόρνερ.
21’ Σέντρα του Αθανασίου, ο Χατζηνικόλας μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ, αλλά ο Δαρζέντας έδιωξε σε κόρνερ.
22’ Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κολιοκώστας, πάλι ο Χατζημικόλας μέσα στην περιοχή έκανε νέο πλασέ, αλλά οι αμυντικού έδιωξαν προ της γραμμής του τέρματος.

38’ Ο Κολιοκώστας εκτέλεσε φάουλ, γεμίζοντας μέσα στην περιοχή του Διαγόρα, εκεί βρέθηκε ο προωθημένος Λάκης Κακλαμάνος που με κεφαλιά, έγραψε το 1-0.
48’ Ο Πλαγγέντης από ξεξιά απέφυγε δύο αντιπάλους και με συρτή πάσα έδωσε στον Λαζίδη, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
55’ Κάθετη πάσα του Αθανασίου στον Κολιοκώστα, που έκανε το πλασέ, αλλά ο Δαρζέντας έδιωξε με τα πόδια.
61’ Λάθος απομάκρυνση από την άμυνα του Κλεόβουλου, η μπάλα στρώθηκε στον Λαζίδη έξω από την περιοχή, αλλά ο Πλαγγέντης την πήρε από τα πόδια του συμπαίκτη του  κι έκανε ένα σουτ πάνω στον Μηλιό, που μπλόκαρε.
70’ Ο Πλαγγέντης διεκδίκησε μια μπροστινή μπαλιά, αλλά ο εξερχόμενος Μηλιός πρόλαβε κι απομάκρυνε, όμως ο επιθετικός του Βατίου με τη φόρα που είχε δεν μπόρεσε να σταματήσει με αποτέλεσμα να πέσει πάνω του και να χτυπήσουν και οι δύο, που ωστόσο συνέχισαν τον αγώνα.

76’ Ο Λαζίδης από πλάγια αριστερά εκτέλεσε φάουλ, ο Μηλιός πήδησε κι έπιασε την μπάλα, αλλά πέφτονας στο έδαφος δεν πάτησε καλά λόγω του προηγούμενου χτυπήματος που είχε, με συνέπεια να του φύγει από τα χέρια και να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-2.
78’ Ο Χαμιτάι μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το πλασέ από καλή θέση, αλλά ο Δαρζέντας απέκρουσε.
85’ Ο Μαριεττάκης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Καραγιάννη κι ο διαιτητής Γιαννουκάς έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ταγκάεφ, κάνοντας το τελικό 2-2.
Καλύτεροι από τον Κλεόβουλο ήταν  οι Χαμιτί, Κακλαμάνος Εμ. και Χατζηνικόλας. ενώ από το Διαγόρα οι Πλαγγέντης, Λαζίδης και Κατσαρής.

Καλή η διαιτησία των Γιαννουκά, Χατζημανώλη, Αυγενικού.