Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ηρακλής Μαριτσών

Μαριτσά
Τη θετική αύρα που του άφησε ως «προίκα» το σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ρόδου την προηγούμενη αγωνιστική έβαλε στα «πανιά» του ο Ηρακλής, ο οποίος ανταπεξήλθε στις δυσκολίες του ντέρμπι με τον πεισματάρη Κλεάνθη, το κέρδισε με 2-0 και μπορεί να ατενίζει το μέλλον με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Οι «ροπαλοφόροι» δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα στο χθεσινό ματς, καθώς μόλις στο 3’, ο Τσούφιος άνοιξε το σκορ με θαυμάσιο γυριστό σουτ, αξιοποιώντας το κόρνερ του Παφιάκη.
 Οι Παραδεισιώτες έβγαλαν αντίδραση, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, ωστόσο τους έλειψε η λεπτομέρεια και η τύχη, όπως αποδείχθηκε στο 17’, όταν το μακρινό σουτ του Ατσίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουμέντου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι ξαναπήραν στα χέρια τους τα ηνία, δημιούργησαν ευκαιρίες, στο 63’ τους κράτησε όρθιους η εντυπωσιακή επέμβαση του Κουμέντου στο σουτ του Μπερετούλη και στο 70’ο Γεωργαλλής «σφράγισε» τη νέα επιτυχία τους, πλασάροντας σωστά μετά το παράλληλο γύρισμα του Σπάρταλη.

Κάπου εκεί ο Κλεάνθης έχασε την πίστη του στην ανατροπή των εις βάρος του δεδομένων και έχοντας πλέον τον «αέρα» του κυρίαρχου, οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν απόλυτα, απειλώντας με ένα τρίτο τέρμα. Το «κερασάκι» έλλειψε ελέω του οριζόντιου δοκαριού, στο οποίο σταμάτησε στο 92’ το σουτ που επιχείρησε ο Λερογιάννης μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης, με βοηθούς τους Δημήτρη Σταυρούλια και Βασίλη Στεφανάκη.

Ηρακλής Μαριτσών: Κουμέντος, Τσούφιος, Παπαδημήτρης, Φελεσάκης (66’ Παγκράτης), Μπιλιάς, Σκόρπος (83’ Σιαμαντούρας), Παφιάκης, Κούρος (90’ Αναγνώστου), Σπάρταλης (93’ Μάργαρης), Γεωργαλλής, Λερογιάννης.
Κλεάνθης: Σαμολαδάς, Χαριτάκης (26’ λ.τ. Σαρίκος), Κορκίδας, Χατζηκυριάκος, Γιαννίκος, Καβουκλής (59’ Μπαούρης), Μπερετούλης, Ατσίδης, Σιέχ, Πελέκης (71’ Σαΐτης Χ.), Παπακωνσταντίνου (78’ Αρίφι).