Στο τέλος μίλησε ο Τριπολίτης

Στο πιο καθοριστικό χρονικό σημείο σκόραρε προχθες η Κύπρος στους Αγίους Αποστόλους, μην αφήνοντας ουσιαστικά περιθώρια αντίδρασης στη Σύμη, για να πάρει έτσι τη νίκη, έστω με το φτωχό, αλλά πολύτιμο 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, όταν και κυριάρχησε η Κύπρος, σημειώθηκε μόνο μία καλή φάση, αυτή του σουτ από τον Τριπολίτη στο 34’ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσαβαρής.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη να φουλάρουν τις… μηχανές αλλά η Σύμη με τις αντεπιθέσεις της απείλησε ν’ ανοίξει το σκορ. Στο 52’ ο Κουμπιάδης σούταρε κι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Τύρελης κι ένα λεπτό μετά η μπάλα στρώθηκε στον Λικάνσι προερχόμενη από απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, σουτάροντας όμως ο επιθετικός της Σύμης άουτ.

Στη συνέχεια η Κύπρος αφυπνίστηκε και είχε δύο πολύ καλά σουτ από Αμπελά και Τριπολίτη στο 62’ και το 64’ που «έβγαλε» δύσκολα ο Τσαβαρής, για να έρθει η φάση του 73’, όταν ο Πρέτσι σέντραρε και ο Τριπολίτης έπιασε την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά μετά, και πάλι ο Τριπολίτης… προειδοποίησε με σουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, όμως στο 84’ δεν χαρίστηκε. Τότε ήταν η σέντρα του Ροδίτη και το πλασέ του έμπειρου επιθετικού από το ύψος της μικρής περιοχής με το οποίο έκανε το 1-0 κι έμεινε  έτσι ώσπου να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.
Από την Κύπρο διακρίθηκαν οι Τριπολίτης και Ροδίτης ενώ από τη Σύμη ο Λικάνσι.

Καλή η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του, Κωτσόπουλου και Αναστασοπούλου.

Κύπρος: Τύρελης, Βασιλείου, Καστανίδης, Κενενούνης, Κοντογιώργος, Κονίδης (46’ Τραγάκης), Αμπελάς, Ροδίτης (86’ Χατζημιχάλης), Τριπολίτης, Ισμαλάι (30’ Καραγιάννης), Πρέτσι (77’ Γουλόπουλος).
Σύμη: Τσαβαρής, Χατζηπέτρος Ν., Χατζηπέτρος Μ., Τσίκκης, Λικάνσι, Λεβεντέρης Α., Καραγιάννης, Χότζα, Καραβαΐλης, Κουμπιάδης (75’ Λεβεντέρης Π.), Ζουρούδης.