Νίκη με ανατροπή ο Δαμάγητος

Παστίδα.

Στο γήπεδο Παστίδας το οποίο και χρησιμοποιεί ως έδρα η Δήμητρα, διεξήχθη το τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο το Δαμάγηγο. Νικητής ο φιλοξενούμενος με 1-3, αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο. Οι τυπικά γηπεδούχοι χάρη σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καστρινάκη στο 7’ και λάθος του τερματοφύλακα Σαββάκη, που του έφυγε η μπάλα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα, πήραν από νωρίς το προβάδισμα.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να αυξηθεί το σκορ, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η Δήμητρα λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, αλλά αυτό ήταν και το μεγάλο της σφάλμα. Από κει και πέρα ο Δαμάγητος έγινε ουσιαστικός κι ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

Στο 55’ Λολάκης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 64’ ο Αξιώτης εκμεταλλευόμενος σέντρα του Λολάκη, με σουτ έγραψε το 1-2.

Στο 77’ ήρθε η σειρά  του Παλάζη να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας το ριμπάουντ, από το σουτ του Τόμσον που αποκρούσθηκε από το κάθετο δοκάρι.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, πλην μερικών ευκαιριών εκατέρωθεν.

Καλή η διαιτησία των Ατσικνούδα, Μαυρουδή, Καλκαβούρα.

Δήμητρα: Ζώης, Χατζηνικόλας, Καστρινάκης (50’ Κωστιού), Θεουλάκης. Κρητικός, Γιαννακάκης (73’ Πηδιάκης), Ζούνης, Σώτα (68’ Πολιμένοφ), Κυριαζάκος, Στάππας, Εξαδάκτυλος.

Δαμάγητος: Σαββάκης,Μάτσης (77’ Επιφάνης), Μέμα, Καψαλάκης, Γρηγοριάδης. Μοσκιού, Αξιώτης (90’ Καρπαθάκης), Λαθούρης, Λολάκης, Παλάζης (84’ Γουμαράς), Τόμσον (86’ Ζερβός).