Ήξερε τι ήθελε και το πήρε η Αναγέννηση

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αναγέννηση Έμπωνα στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, αυτή τη φορά εκτός έδρας με τον Ευαγόρα προχθες στους Αγίους Αποστόλους.

Σαφώς πιο πειθαρχημένη και ακριβής στον τρόπο παιχνιδιού της, η φιλοξενούμενη ομάδα εκμεταλλεύτηκε συν τοις άλλοις και τα αμυντικά λάθη του Ευαγόρα για να πάρει με σκορ 0-4 τους τρεις βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Νεκτάριος Μήτρου με εκπληκτικό ανάποδο «ψαλίδι» στο 20’ μέσα από την περιοχή κι έδιωξε  κατά πολύ το άγχος για τη συνέχεια, ενώ ο Κατωτικίδης πραγματοποίησε οκτώ λεπτά μετά σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, για να περάσει η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 32’ και πάλι ο Κατωτικίδης, δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο το λάθος στην άμυνα του Ευαγόρα κι αφού βγήκε τετ-α-τετ σημείωσε το 2-0 και απλοποίησε κατά πολύ τα πράγματα για τους Μπονιάτες.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41’ ο Μερεσιώτης μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σούταρε για το 0-3, βάζοντας έτσι τη «σφραγίδα» της νίκης.

Πάντως, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών η Αναγέννηση είχε νέα ευκαιρία για γκολ αλλά το απευθείας φάουλ του Κατωτικίδη απέκρουσε ωραία ο Σκαρπέτης. Η επανάληψη είχε περισσότερο… διαδικαστικό χαρακτήρα και η Αναγέννηση χωρίς καθόλου άγχος πια μπήκε… φουριόζα. Έτσι, μετά από κόρνερ του Μερεσιώτη από δεξιά, ο Παπαθεοδωράκης έπιασε την κεφαλιά, βλέποντας την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στη συνέχεια ο Ευαγόρας αναθάρρησε, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την καλύτερή του ευκαιρία στο 57’ με το φάουλ του Σαρικά από αριστερά και την κεφαλιά του Μανιά που μπλόκαρε ο Αναστασάς.

Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 70’, όταν ο Κατωτικίδης μπήκε στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια, αφού πρώτα απέκρουσε ο Σκαρπέτης, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα χάρις σε ωραίο σουτ.

Από τον Ευαγόρα ξεχώρισε ο Χεκιμάι ενώ από την Αναγέννηση οι Νεκτάριος Μήτρου, Κατωτικίδης και Μερεσιώτης.

Καλή η διαιτησία του Βασίλη Βλάχου και των βοηθών του, Ορφανού και Διακοφιλιππή.

Ευαγόρας: Σκαρπέτης, Δημητρίου, Θύμιο (72’ Ζαννέτος) Σταματούλας, Αράπης, Δραμουντανής, Λυκοπάντης, Μπάρος (34’ Ρούτσι, 47’ λτ. Αλαβέρας), Μανιάς, Πελαρδής (54’ Σαρικάς), Χεκιμάι.

Αναγέννηση: Αναστασάς. Γιασιράνης, Παπαθεοδωράκης, Κωνσταντάκης, Τσιώνης, Χατζηγιαννάκης Σ., Μήτρου Π., Λογοθέτης (80’ Σφυράκης), Μερεσιώτης (85’ Λατσιάτος), Μήτρου Ν. (67’ Χατζηγιαννάκης ), Κατωτικίδης (74’ Ντελλάκης).