Νεανιδες: «Θαλασσί» ανατροπή και νίκη στην πρεμιέρα

Ο Κολοσσός αναδείχθηκε νικητής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος νεανίδων με αντίπαλο τον Ιάλυσο με 38-35, ύστερα από ένα πολύ μέτριο παιχνίδι, που όμως είχε αμφίρροπη εξέλιξη.

Οι φιλοξενούμενες, με μόλις δύο νεανίδες στη σύνθεσή τους (Αμπαζάι και Χατζηδαβιτίδη) και χωρίς την Ειρήνη Δανελλάκη, που φέτος δεν θα κατέβει ν’ αγωνιστεί σε καμία κατηγορία, είχαν ν’ αντιμετωπίσουν μία πλήρη ομάδα, με έξι αθλήτριες γεννηθείσες το 2001 και το 2002, όμως με τον ενθουσιασμό τους και το ότι παίζουν μαζί από παγκορασίδες, κατάφεραν να προηγηθούν 0-8, αναγκάζοντας τον Κολοσσό να σκοράρει το πρώτο του καλάθι λιγότερο από δύο λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος!

Αργά αλλά σταθερά οι «θαλασσί» γύρισαν τούμπα το ματς και με «αιχμή» την Ντίντα πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή. Το τρίποντο της Γκινίκα έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στις γηπεδούχες και η Ρούσου, κόντρα στην πρώην ομάδα της, διαμόρφωσε το 23-18.

Ο Ιάλυσος πίεσε στην άμυνα, ανάγκασε τον Κολοσσό να εξαντλήσει τα 24’’ της επίθεσής του δύο – τρεις φορές και στο 27’ πέρασε εκ νέου μπροστά με 23-25, με τρίποντο της Χούλη από τα 7μ. Τα κορίτσια του Μάριου Γρεμμενά απάντησαν με ένα μικρό σερί (30-27) όμως η πίεση των «ερυθροκίτρινων» απέδωσε και πάλι, με την Ντογκούς να κλέβει την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και να βγαίνει στον αιφνιδιασμό για το 30-31.

Μετά τις δύο άστοχες βολές της Χούλη, η Παπαδοπούλου έκανε το 32-31 με επιθετικό ριμπάουντ και η Ρούσου στο 36’ έδωσε βαθιά ανάσα με 34-31. Δια χειρός Αμπαζάι, ο Ιάλυσος πλησίασε 36-35, ένα λεπτό πριν το τέλος όμως είχε εμφανές πρόβλημα στο σκοράρισμα και μικρό αριθμό αθλητριών που στο τέλος είχαν κουραστεί και δεν είχαν δυνάμεις. Η Ντίντα έβαλε το νικητήριο καλάθι αφού η τελευταία επίθεση του Ιάλυσου ήταν βιαστική και κατέληξε airball.

Δεκάλεπτα: 4-8, 18-17(ημιχρ.), 28-27, 38-35
Διαιτητές: Φάκαρος, Τσατταλιού
Κολοσσός (Γρεμμενάς): Σουλούνια, Ντίντα 14(2), Σκιαδά, Πέρου 2, Ιορδάνογλου 2, Γκινίκα 3(1), Αμπελά, Παπαθανασίου 5, Παπαδοπούλου 4, Ρούσου 4, Χατζηδάκη 2, Βαλάσκα 2.
Ιάλυσος (Μαρκάκης): Ντογκούς 2, Χούλη 8(1), Πετσοπούλου 1, Νικηφορίδη, Χατζηδαβιτίδη 10, Αμπαζάι 11, Βελή 3.