Του δόθηκε η ευκαιρία και την άρπαξε ο Ορφέας

Φάνες
Ο Ακουσίλαος ήταν ο νικητής της χθεσινής αναμέτρησης που έγινε στο γήπεδο Φανών για τη Β’ φάση του κυπέλλου, αποκλείοντας από τη συνέχεια του θεσμού τον Ορφέα, κερδίζοντάς τον με 2-1.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν το ότι ο αντίπαλος τους είχε στη σύνθεση του αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, μερικοί εκ των οποίων έπαιζαν για πρώτη φορά.  Μάλιστα κατάφεραν με το «καλημέρα» να ανοίξουν το σκορ και πιο συγκεκριμένα στο 4’ με πλασέ του Ατσίδη μέσα από την περιοχή.

Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, όμως με τη συμπλήρωση του μισάωρου, οι παίκτες του Κώστα Ζουρούδη διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 32΄ο Σάββας πήρε τη μπάλα σε θέση αριστερά μέσα στην περιοχή, με ωραία προσποίηση απέφυγε τον αντίπαλο του και με πλασέ έγραψε το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ορφέας μπήκε πιο δυναμικά, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά σε μόνο μία απ’ αυτές κατάφερε να σκοράρει, με το Σβέρκο στο 75’.  Έτσι λοιπόν ο Ακουσίλαος κρατώντας το 2-1, πήρε το «εισιτήριο» της πρόκρισης.

Το παιχνίδι σφύριξε ο Μανώλης Κυρίτσης με βοηθούς τους Διακοφιλιππή και Ροδίτη.

Ακουσίλαος: Καρανικόλας, Πανταζόπουλος, Κοκκάρης, Χριστοδούλου (78’ Μάργαρης), Τσουβαλάς (81’ Ζουρούδης), Μπαλής, Σαράντης Μ., Κουτσουμπάρης, Ατσίδης (76’ Σαράντης Σ,), Σάββας, Καραμολέγκος

Ορφέας: Θέμελης, Ντουρμισάιρ, Μαλανδρής. Μαγιόγλου, Σβέρκος, Προσμίτης (12’ λ.τ. Τσικούρης), Δαφερέρας, Αυγουστάκης, Κουτσούκος (46’ Παπαδιός), Μαχραμάς (86’ Τζοβαλίν), Καπέσιος (46’ Κόκας)