Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας

Με την Ευδοκία Νίννη να σηκώνει το βάρος της αντεπίθεσης για την ΕΑΚΑ, στο χθεσινό ντέρμπι γυναικών, με αντίπαλο τον Κολοσσό, οι Καλύμνιες αναδείχθηκαν νικήτριες στο Βενετόκλειο με 45-39, σ’ ένα παιχνίδι γεμάτο λάθη εκατέρωθεν και πολλές μα πολλές άστοχες προσπάθειες.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα ανατρέποντας το 0-4 σε 11-6, με πέντε πόντους από τη Δήμητρα Μελλίνη, και σε 16-8 με τρίποντο της Ματίνας Κούβαλη. Η ΕΑΚΑ έπαιρνε λύσεις μόνο από τη Χρυσάκη όμως μόλις οι «θαλασσί» της έκλεισαν την «τροφοδοσία» και σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα λέι απ που είχε μέχρι το τέλος, άφησε επί της ουσίας ολομόναχη τη Νίννη στην επίθεση.

Ο Κολοσσός ήλεγχε το ρυθμό και τα ριμπάουντ και ξέφυγε 21-9, με εφτά πόντους από τη γραμμή των βολών (και συνολικά 14π. από τους 39 με βολές) όμως η ΕΑΚΑ αργά αλλά σταθερά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (24-21).

Με το δεύτερο σουτ τριών πόντων της Κούβαλη, τα κορίτσια του Μάριου Γρεμμενά ξέφυγαν εκ νέου με 30-23 για να πάθουν ένα απίστευτο «μπλακ άουτ» στη συνέχεια, σημειώνοντας εννέα πόντους, όλους με βολές, σε σχεδόν 17 λεπτά!

Η Βαρδαούλη με τρίποντο μείωσε 30-28 στο 26’ και η Νίννη ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα. Αν η Σμαλιού ήταν πιο εύστοχη στα λέι απ που επιχείρησε, η ΕΑΚΑ θα είχε προηγηθεί πολύ νωρίτερα και με μεγαλύτερη διαφορά από 30-31. Αντ’ αυτού, η Χατζηδάκη, με 3/4 βολές, έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Κολοσσό (33-31) με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.

Με ένα γκολ φάουλ κι ένα τρίποντο, η Νίννη διαμόρφωσε το 33-37 στο 32’ όμως το σκορ «κόλλησε» επί τέσσερα λεπτά, με τον Κολοσσό να χάνει πολύτιμο χρόνο να καλύψει το έδαφος και την ΕΑΚΑ την ευκαιρία να αυξήσει το προβάδισμα.

Με την Πετράκη ν’ αποβάλλεται με πέμπτο φάουλ στα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Κολοσσός έχασε μία έμπειρη παίκτρια τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχες με 50% στις βολές μείωσαν 37-38 αλλά δεν μπορούσαν να σταματήσουν τη Νίννη. Όταν, μάλιστα, η Αργυρώ Βαρβαρή έβαλε και τις δύο βολές για το 37-42, λιγότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος, σιγούρεψε τη νίκη για την ΕΑΚΑ αφού το μυαλό του Κολοσσού «θόλωσε», έκανε βιαστικά λάθη κι έτσι το παιχνίδι κατέληξε στις φιλοξενούμενες.

Δεκάλεπτα: 16-8, 24-21(ημιχρ.), 33-31, 39-45
Διαιτητές: Φάκαρος, Βράκα

Κολοσσός (Γρεμμενάς): Σαράντη 1, Πετράκη 4, Μελλίνη 8, Κούβαλη 11(2), Παπαδοπούλου 4, Ρούσου, Σκιαδά, Πέρου 5(1), Χατζηδάκη 6, Παπαθανασίου, Βαλάσκα.

ΕΑΚΑ (Κοσσαρής): Χρυσάκη 8, Νίννη 20(1), Βαρβαρή 6, Βαρδαούλη 3(1), Γεωργαρά Γ., Σμαλιού 3, Σπύρτου, Γεωργαρά Μ. 5, Ασημακοπούλου.