Η ΑΕ Κως απέδειξε πως δεν είναι ξεγραμμένη

Τις δυνατότητές της, ειδικά στις εντός έδρας αναμετρήσεις, έδειξε χθες η ΑΕ Κως στο Νέο Στάδιο Ανταγόρα με αντίπαλό της μια από τις εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος: τον Ποσειδώνα Καρπάθου.

Καταφέρνοντας να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητά της στο τελείωμα των φάσεων, η ομάδα από την Κω πήρε τη νίκη με 2-1 κι έδειξε πως είναι ικανή ως το τέλος να το παλέψει για την παραμονή της. Οι «βυσσινί» μόλις στο 5’ άνοιξαν το σκορ χάρις την μπαλιά του Ζαΐμι στον Οχτάρα και το εύστοχο πλασέ του, με τον Ποσειδώνα να διαμαρτύρεται για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, αλλά να συνέρχεται γρήγορα και να ισοφαρίζει με τη συμπλήρωση 16 λεπτών.

Τότε ήταν που ο Ζαρκαδούλας τροφοδότησε τον Τσαβέλη ο οποίος σούταρε και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκούτογλου, ενώ ήταν η σειρά των γηπεδούχων για διαμαρτυρίες θεωρώντας πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι από κείνο το σημείο και μετά προσπάθησαν και είχαν μια πρωτοβουλία και κατοχή της μπάλας αλλά ανούσια, αφού η καλύτερη φάση πριν τη λήξη του ημιχρόνου ανήκε στην ΑΕ Κω και σημειώθηκε στο 37’.

Ήταν η μπαλιά του Οχτάρα στον Ζαΐμι που βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και σούταρε όμως ο Γαλάνης έδιωξε σε κόρνερ. Με το ξεκίνημα στην επανάληψη ο Ποσειδώνας προσπάθησε να βγει μπροστά και να σκοράρει, με την ΑΕ Κω να προσπαθεί κυρίως με κόντρα επίθεση να βγάλει κάτι καλό.

Στο 69’ ωστόσο ο Αρκούδας είχε την ευκαιρία για τους Κώους μ’ ένα αδύναμο σουτ που δεν ανησύχησε τον Γαλάνη, όμως πριν περάσουν δυο λεπτά σκόραραν. Ο Οχτάρας μέσα στην περιοχή με εκπληκτικό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας κι  εν συνεχεία η καλή διαχείριση του σκορ έδωσε στην ΑΕ Κω την πρώτη νίκη.

Διαιτητής ήταν ο Περικλής Παρχαρίδης με βοηθούς τους Αλέκο και Δημόπουλο που δέχτηκαν τις διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές όσον αφορά το πρώτο γκολ της ΑΕ Κω για φάουλ και στην ισοφάριση του Ποσειδώνα για οφσάιντ.

Α.Ε. Κως: Γκούτογλου, Νυστάζος (46’ Κοτσάκι), Κεφαλιανός Μ., Φούκης (58’ Βασιλειάδης), Ζαίμι, Ζιώγας, Ηλιάδης, Κουρζής, Οχτάρας (79’ Τρικοίλης), Τογρού (65’ Χιούσι), Αρκούδας.
Ποσειδών: Γαλάνης, Ζαρκαδούλας, Καζηλιέρης, Σπανός Γ., Χατζημανώλης, Φελλουζής (81’ Κούτολο), Φασουλέτος, Μαντινάος, Αναγνωστόπουλος (74’ Νασόπουλος), Σπανός Μ., Τσαβέλης.