Είχε κέφια και «καθάρισε» από το ημίχρονο ο Κλεάνθης

Παραδείσι
Βαθιά βαθμολογική ανάσα και μάλιστα με μία αρκετά πειστική εμφάνιση πήρε προχθες ο Κλεάνθης, ο οποίος επιβλήθηκε της Κατταβιάς με ένα άνετο 3-0, πετυχαίνοντας τη δεύτερη φετινή νίκη του.

Το σενάριο ολόκληρου του ματς γράφτηκε στο πρώτο εικοσάλεπτο. Οι Παραδεισιώτες έδειξαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στα όσα έπρεπε να κάνουν, εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα την υποτονική και «μαλθακή» παρουσία των αντιπάλων τους  και στο 11’ ήταν ήδη μπροστά με 2-0. Στο 5’, Βουτσινάς και Μπερετούλης έπαιξαν το ένα δύο, ο πρώτος ελίχθηκε θαυμάσια έξω από τη μεγάλη περιοχή και σούταρε με δύναμη, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Παπαβεργή. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν στον κέντρο από τον Κουλιμπαλί (η Κατταβιά φωνάζει για φάουλ), βγήκαν στην γρήγορη κόντρα, ο Μπερετούλης ανατράπηκε από τον Παπαβεργή τη στιγμή που προσπαθούσε να τον περάσει και στη συνέχεια ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε.

Στο 16’ η Κατταβιά απείλησε με σουτ του Κουλιμπαλί μέσα από τη μεγάλη περιοχή (μπλόκαρε ο Σαμολαδάς) και στο 19’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το τρίτο γκολ, όταν μετά από βαθιά μπαλιά ο Μπερετούλης μπήκε «σφήνα» ανάμεσα στο αντίπαλο κεντρικό αμυντικό δίδυμο, πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια είδε τον Παπαβεργή να αποκρούει εκπληκτικά το νέο πλασέ που επιχείρησε.

Μετά το εικοσάλεπτο η ομάδα του Μανώλη Φραντζή άρχισε να ισορροπεί, όμως δεν ανησύχησε τον Κλεάνθη, που όχι μόνο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά το προβάδισμά του, αλλά στο 44’ έφτασε στο 3-0. Ο Βουτσινάς έκλεψε στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ξεχύθηκε προς την αντίπαλη εστία αφήνοντας πίσω του τους αμυντικούς και με δυνατό σουτ από θέση τετ α τετ πρόσθεσε στο ενεργητικό του το δεύτερο τέρμα του.
Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, τουλάχιστον μέχρι το 64’, λεπτό στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους.

Ο Λόης μαρκαρίστηκε από τον Χατζηκυριάκο, κερδίζοντας όχι μόνο πέναλτι, αλλά και την αποβολή του αντιπάλου του με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια όμως εκτέλεσε άτσαλα την «εσχάτη των ποινών» στέλνοντας την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.
Έχοντας στο γήπεδο παίκτη λιγότερο ο Κλεάνθης πέρασε σε θέση άμυνας, σταδιακά η Κατταβιά αύξησε την πίεσή της, ωστόσο δεν βρήκε τον τρόπο να αξιοποιήσει τις δύο τρεις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε, με καλύτερη αυτή του νεαρού Παραστατίδη στο 90’. Δώδεκα λεπτά νωρίτερα χαμένο τετ α τετ κατέγραψε και ο Κλεάνθης με τον Βουτσινά.
Τον αγώνα διηύθυνε ο Σάββας Τσοπανάκης, που είχε βοηθούς τους Τσαμπίκο Μοσχάτο και Λουκάς Χατζηαλεξίου.