Πιο μαχητική η Καλλιθέα αλλά δεν απέφυγε τη νέα εκτός έδρας ήττα

Παρότι στο β’ ημίχρονο έβγαλε πολλή ενέργεια και μαχητικότητα στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου της Χίου, η Καλλιθέα πλήρωσε το μουδιασμένο πρώτο μέρος κι έχασε από τον ΒΑΟΛ με 75-67, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ’ εθνικής.

Η ομάδα της Ρόδου δεν ξεκίνησε όσο καλά θα ήθελε στην άμυνα κι έχασε σωρεία επιθετικών ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους και σκοράρουν κατά ριπάς, κλείνοντας το α’ ημίχρονο προηγούμενοι με δεκαπέντε πόντους.

Η Καλλιθέα δεν το έβαλε κάτω και πίεσε για την ανατροπή. Με σαφέστατα πιο ασφυκτική άμυνα και μεγαλύτερη προσοχή στην «εναέρια κυκλοφορία», μείωσε στους έξι πόντους, με τον Εκινέ μάλιστα να βγαίνει μόνος του στον αιφνιδιασμό για το -4. Έχασε, ωστόσο, το λέι απ και στην αντεπίθεσή του ο ΒΑΟΛ κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει ξανά στους δέκα.

Ακόμη κι έτσι, οι παίκτες του Χρήστου Μπίλια έκαναν κι άλλη προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι. Πλησίασαν στους τρεις πόντους, λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως μία – δύο φάσεις, απόρροια της κόπωσης, καθώς το ροτέισον είχε μειωθεί σημαντικά δεδομένου ότι είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ Εκινέ και Σκορδάλης, έδωσαν την ευκαιρία στον ΒΑΟΛ να ξεφύγει με εννέα (70-61), σχεδόν ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ακόμη κι έτσι, η Καλλιθέα ήθελε να ψαλιδίσει τη διαφορά για παν ενδεχόμενο (ισοβαθμία) εν όψει β’ γύρου. Ο Παναγιωταράκος έκανε το 72-67 με σουτ τριών πόντων κι ενώ το ματς έδειχνε να λήγει εκεί, ο Τροβάς εξαπέλυσε στην εκπνοή ένα σουτ από το κέντρο για να γραφτεί το τελικό 75-67.

Για την ιστορία ν’ αναφέρουμε πως η Καλλιθέα χρεώθηκε με πέντε (!!) αντιαθλητικά φάουλ στο παιχνίδι κι έμεινε σε γενικές γραμμές με την αίσθηση πως οι γηπεδούχοι πήραν αρκετά σφυρίγματα έδρας.

Δεκάλεπτα: 15-15, 40-25(ημιχρ.), 52-46, 75-67

Διαιτητές: Τεφτίκης, Μαρτινάκος

ΒΑΟΛ (Βούλικας): Σαμιώτης 7(1), Ανδρουλάκης 4, Σουλίκας 4(1), Αγγελίδης 13, Καραφάντης 3(1), Τσουρής 13(2), Κουϊμτζής 5, Τροβάς 14(1), Σουλινάρης 6, Κωνσταντινάκος 6(2).

Καλλιθέα (Μπίλιας): Ματσαμάς 2, Τσακίρης, Παναγιωταράκος 11(2), Γυφτάκης 6(2), Μπιλλιάς 3, Παρδακάς 23(2), Μήτσης, Σκορδάλης 8(2), Εκινέ 5, Κανύχης 9.