Δικαιούταν την ανατροπή ο Φοίβος

Πολύ κοντά στη δεύτερή του νίκη έφτασε χθες ο Φοίβος, όπου στο πέσιμο της αυλαίας της 10ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ εθνικής, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον ΠΑΟ Βάρδας.

Η ομάδα του Σάββα Ορφάνίδη, αν και βρέθηκε να χάνει με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, από εκτέλεση φάουλ, στην επανάληψη έφερε γρήγορα (60’) το παιχνίδι στα ίσα και μάλιστα είχε τις ευκαιρίες για να πάρει ακόμα και τη νίκη. Τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις στο 66’ με τον Γκινή και στο 78’ με τον Χατζησάββα, ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο Κρεμαστής σηκώθηκε και ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει.

Μπορεί λοιπόν ο Φοίβος, που ήθελε οποσδήποτε τη νίκη για να καλύψει το χαμένο έδαφος από τη γραμμή σωτηρίας, να μην  τα κατάφερε, όμως κέρδισε άλλα στοιχεία από αυτό το παιχνίδι, που αν τα υιοθετήσουν οι παίκτες του, θα μπορέσουν στο τέλος να διατηρηθούν στην κατηγορία.

Η εμφάνιση των «κυανοκίτρινων» στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε μια ομάδα που δεν κλείστηκε, αντιθέτως κυνήγισε τη νίκη, ήταν συγκινητική.

Το πάθος και ο ζήλος που επέδειξαν οι αμυντικοί του, «καταπίνοντας» κάθε επίθεση των αντιπάλων τους, καθώς και η πίεση που άσκησαν οι μέσοι και οι επιθετικοί του στην αντίπαλη άμυνα, αν εφαρμοσθεί και στα επόμενα παιχνίδια, θα μπορέσει να μαζέψει αρκετούς βαθμούς. Βέβαια χθες δεν ακολούθησαν όλοι οι παίκτες του τον ίδιο ρυθμό, που αν γινόταν αυτό, το τρίποντο θα ήταν δεδομένο.

Φάσεις Γκολ:
21’ Ο Ζέλιος από αριστερά επιχείρησε σέντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Ντόμας έκανε το σουτ, αλλά ο Παϊζάνος έδιωξε προ της γραμμής του τέρματος.

24’ Ο Γκινής έδωσε στον Γαργάλη, που υπό πίεση έπιασε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο.
45’ Ο Μπούνας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Μιχαλάκη, κάνοντας το 0-1.

60’ Ο Αρφαράς πήρε τη μπάλα από το κέντρο, προχώρησε έφτασε έξω από την περιοχή και με ένα συρτό σουτ στη δεξιά γωνία του Δημόπουλου, ισοφάρισε σε 1-1.
65’ Ο Τερζίου από δεξιά έκανε ωραία προσπάθεια, έδωσε στον Αρφαρά κι αυτός κάθετα στον Γκινή, που όμως άνοιξε το κοντρόλ, με συνέπεια να τον προλάβουν οι αμυντικοί.

66’ Ο Γαργάλης έδωσε στον Γκινή που μόνος απέναντι σπό τον τερματοφύλακα, έκανε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

78’ Ο Αρφαράς έβγαλε από αριστερά τη σέντρα, ο Γκινής με προσποίηση άφησε τη μπάλα να περάσει για τον Χατζησάββα, που μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής προσπάθησε να τη σουτάρει απευθείας, αλλά δεν την έπιασε όπως θα ήθελε, στέλνοντας την απελπηστικά ψηλά άουτ.
Κορυφαίος από τον Φοίβο ήταν ο Αρφαράς και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Νικήτας, Τερζίου και Γαργάλης. Από τον ΠΑΟ Βάρδας διακρίθηκαν περισσότερο οι Μπούμας, Μικελάτος και Ντόμας.

Φοίβος: Μιχαλάκης, Καραγεωργίου (77’ Ταφάνι), Χατζησάββας, Τερζίου, Παϊζάνος, Νικήτας, Τζελάι (66’ Κουδούνης), Γαργάλης (84’ Μπανουσάι), Γκινής, Αρφαράς, Πατσίλης

ΠΑΟ Βάρδας: Δημόπουλος, Ντάζος (74’ Ξύδης), Αγουρίδης (68’ Γούρμος), Νικολόπουλος Δ., Πέκεζ, Μπούνας, Πολίτης Γ., Ντόμας, Νικολόπουλος Α. (74’ Σιδέρης), Μικελάτος, Ζέλι