Έκανε τη «ζημιά» ο Κλεόβουλος στα Μαριτσά

Μακριά από τον καλό του εαυτό βρέθηκε ο Ηρακλής Μαριτσών κι έχασε δύο βαθμούς εντός έδρας στο το κυνήγι της πρωτιάς προχθες, απέναντι σ’ έναν παθιασμένο και πολύ καλό Κλεόβουλο, μετά το τελικό 1-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 15’ όταν ο Σπάρταλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και ανατράπηκε από τον Χρυσανθή κερδίζοντας το πέναλτι, με τον Κλεόβουλο να διαμαρτύρεται στο ξεκίνημα της φάσης για οφσάιντ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργαλλής όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπεσε στην αριστερή του γωνία και απόκρουσε.

Από τη συγκεκριμένη φάση πια και μετά ο Κλεόβουλος βγήκε μπροστά και είχε μια πολύ καλή στιγμή με τη σέντρα του Μαριεττάκη και την κεφαλιά του Αλέκου Κακλαμλάνου που πέρασε άουτ στο 17’, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ταγκάεφ σούταρε και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κουμέντος.

Το σκορ άνοιξε ως συνέχεια της υπεροχής από τους φιλοξενούμενους στο 21’ και την ωραία προσπάθεια του Χατζηνικόλα που πάσαρε στον Αθανασίου κι εκείνος με ψηλοκρεμαστό πλασέ, αφού είδε τον Κουμέντο εκτός εστίας, δεν αστόχησε.

Στο 24’ ο Χατζηνικόλας επιχείρησε από καλή θέση πλασέ που μπλόκαρε ο Κουμέντος, για να γίνει ξανά επικίνδυνος ο Κλεόβουλος στο 31’ με τη σέντρα του Μαριεττάκη και το σουτ του Αλέκου Κακλαμλανου ύστερα από ωραίο κοντρόλ, που έφυγε όμως άουτ.

Η ισοφάριση ήρθε για τον Ηρακλή Μαριτσών στο 45’ από το κόρνερ του Παφιάκη και την ωραία κεφαλιά του Παπαδημήτρη ώστε το δεύτερο ημίχρονο ν’ αποκτήσει μια διαφορετική πια σημασία.

Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο 45λεπτο ήταν του Ηρακλή αφότου πέρασαν τέσσερα λεπτά με τον συνδυασμό Λερογιάννη-Γεωργαλλή και το σουτ από τον πρώτο που απόκρουσε ο Χρυσανθής, για να χάσει στη συνέχεια ο Κλεόβουλος μια ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Ήταν στο 67’ το λάθος του Παπαδημήτρη και το πλασέ του Χατζηνικόλα από θέση τετ-α-τετ που απόκρουσε ο Κουμέντος. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, παρά μόνο η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κουκουτσέλα για σκληρό μαρκάρισμα.

Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Κουμέντος, Παπαδημήτρης και Παφιάκης ενώ από τον Κλεόβουλο οι Χρυσανθής, Μαριεττάκης και Μπαϊρακτάρης.
Με παράπονα άφησε τις δύο ομάδες η διαιτησία του Τάσου Γιαννουκά και των βοηθών του Μπέκα και Σαρρή.

Ηρακλής: Κουμέντος, Παπαδημήτρης Τσούφιος, Παφιάκης, Παγκράτης Φελεσάκης (22’ Ανδρεόπουλος), Σκόρπος, Λερογιάννης (92’ Αναγνώστου), Κούρος, Σπάρταλης, Γεωργαλλής.
Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Χαμιτάι, Τσελεπίδης (5’ λτ. Μπαϊρακτάρης), Γιατσιάτσος, Μαριεττάκης, Τσιάτσιος (71’ Ευαγγελίδης), Κουκουτσέλας, Ταγκάεφ (92’ Κακλαμάνος Λ.), Αθανασίου, Κακλαμάνος Α., Χατζηνικόλας (87’ Κολιοκώστας).