Έβγαλε πάθος ο ΑΕΡΑ, στη μετριότητα ο Ηρακλής

Το πάθος από τους παίκτες του ΑΕΡΑ σε συνδυασμό με την μέτρια απόδοση του Ηρακλή Μαριτσών στ’ Αφάντου έφεραν το τελικό 1-1, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια κατάκτησης της κορυφής.

Στα πρώτα 35 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και δύο καλά σουτ του Μπεγκλεκτσή στο 11’ και το 17’, με το πρώτο να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουμέντου και το δεύτερο ψηλά, άουτ. Καλή ευκαιρία ήταν κι αυτή του Μασάδο στο 33’ αφού μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, όμως ο Κουμέντος απόκρουσε με τα πόδια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου οι Μαριτσενοί ισορρόπησαν κι ευτύχησαν παράλληλα να μπουν μπροστά στο σκορ δευτερόλεπτά πριν τη λήξη με την πάσα του Γεωργαλλή στον Λερογιάννη και το διαγώνιο σουτ του δεύτερου μέσα από την περιοχή κι αριστερά.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του ΑΕΡΑ δεν τα παράτησαν κι αξιοποίησαν όσο μπορούσαν την υπεροχή τους ξανά στο δεύτερο μέρος, αφού… προειδοποίησε ο Μπεγκλετζής από θέση τετ-α-τετ με το σουτ που απόκρουσε δύσκολα ο Κουμέντος στο 52’.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 68’ χάρις στο σουτ του Γαϊτάνου και τη λάθος αντίδραση του Κουμέντου που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Μασάδο ο οποίος σκόραρε από κοντά με κεφαλιά.

Η ισοφάριση όμως δεν αφύπνισε τον Ηρακλή, αφού ουσιαστικά δεν έβγαλε καθόλου αντίδραση και είχε ως μοναδική καλή φάση έως τη λήξη το απευθείας φάουλ του Παφιάκη, χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα ωστόσο ο Τζήμας μπλόκαρε.

Από τον ΑΕΡΑ διακρίθηκαν οι Μπεγκλετζής και Μασάδο ενώ από τον Ηρακλή οι Παπαδημήτρης και Παφιάκης.
Καλή η διαιτησία του Σάββα Τσοπανάκη και των βοηθών του Λαζού και Γιακουμάκη.

ΑΕΡΑ: Τζήμας,  Γιαννακάκης, Αμπαζάι, Τάχος, Πιτσουρδάκης, Ροκάι, Φιλιππάκος (79’ Φιάμπολης, 92’ λτ. Καλογήρου), Γαϊτάνος, Στεφανής, Μπεγκλετζής (75’ Μίρτσεβ), Μασάδο.
Ηρακλής: Κουμέντος, Παπαδημήτρης, Τσούφιος, Παφιάκης, Παγκράτης (72’ Τσαλώλης), Ανδρεόπουλος (76’ Αναγνώστου), Σκόρπος, Κούρος, Λερογιάννης (62’ Φελεσάκης), Σπάρταλης, Γεωργαλλής.