Το πήρε πάνω του ο Καρίκης

Με τον Γιώργο Καρίκη σε μεγάλα κέφια, η Δόξα Ψίνθου, ξεπέρασε εύκολα το «εμπόδιο» της Χάλκης. Ο έμπειρος επιθετικός ήταν ο σκόρερ όλων των τερμάτων (1-4) της ομάδας του, στο νικηφόρο εκτός έδρας παιχνίδι.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Οι παίκτες του Μιχάλη Μανωλά, δημιούργησαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 25’, όταν ο Πλύγκος με σουτ έξω από την περιοχή, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα (33’) ο Πετράς έβγαλε σέντρα και ο Καρίκης με κεφαλιά άνοιξε… λογαριασμό (0-1).
Το ημίχρονο τελείωσε μ’ αυτό το σκορ και με το ξεκίνημα του σχεδόν (52’), οι Ψινθενοί διπλασίασαν (0-2) τα τέρματα τους με πλασέ του Καρίκη.

Στο σημείο αυτό αντέδρασαν οι γπεδούχοι και περνώντας στην επίθεση, ο Διακοπαναγιώτης στο 58’ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Καρδούλια, μείωσε σε 1-2.
Η πίεσή τους δεν κράτησε πολύ, αφού οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά και αφού στο 62’ κεφαλιά του Τσούλου αποκρούσθηκε από το οριζόντιο, στο 63’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού.

Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Σαπαλίδης, αλλά ο Μιτζιρίκης απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 70’ υπήρξε και νέο οριζόντιο δοκάρι για τη Δόξα, αυτή τη φορά από κεφαλιά αμυντικού, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Το πολυπόθητο γκολ που έδιωξε κάθε ανησυχία στο «στρατόπεδο» των «βυσσινί» ήρθε στο 76’, με τον Καρίκη να συνδυάζεται ωραία με τον Μακαρούνα και ο τελευταίος με πλασέ να κάνει το 1-3, ενώ στο 81’ πάλι ο ίδιος παίκτης με νέο πλασέ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-4.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μανώλης Παπαγιαννίδης με βοηθούς τους Αναστασοπούλου, Ζαρίδας.

Χάλκη: Μιτζιρίκης, Διακοπαναγιώτης, Αλεξίου, Ντάλλας, Σαρίκος,, Κόκας, Πουλής, Παπανικολάου, Σιμιτζής, Κουλούμπρης, Καρδούλιας
Δόξα Ψ.: Ευθυμίου, Ορφανός Χ., Πετράς, Τσοπάνογλου, Καρίκης (83’ Ρουμελιώτης), Μπατέστας, Ορφανός Δ., Σαπαλίδης (86’ Κοσκινιώτης), Λαουδίκος (64’ Συμιακός), Μακαρούνας, Πλύγκος (46’Τσούλος).