Οι παλιές αγάπες πληγώνουν και πληγώνονται

Αρχάγγελος
Σε «δήμιο» της παλιάς ομάδας του πήγε να εξελιχθεί ο Μάριος Μπαϊρακτάρης, ωστόσο πριν προλάβει να καταγραφεί ως τέτοιος, ήρθαν οι Δήμος Παπαοικονόμου και Ανδρέας Χατζηλιόντας να σκοράρουν έκαστος στο τέλος του κάθε ημιχρόνου και να «γράψουν» ως τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα στον Άρη και τον Απόλλωνα Καλυθιών το ισόπαλο 2-2.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο Αρχαγγέλου χάρηκαν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η μπάλα ανεβοκατέβαινε από τη μία περιοχή στην άλλη και δημιουργήθηκαν ουκ ολίγες καλές φάσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία ελαφρά υπεροχή, ωστόσο ο Απόλλων ήταν αυτός που πανηγύρισε πρώτος και μάλιστα δύο φορές μέσα σ’ ένα δίλεπτο.

Στο 15’ ο Γεωργιάδης εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυντικοί απομάκρυναν άτσαλα και ο Μπαϊρακτάρης βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 με «ξερό» σουτ που έπιασε στην κίνηση μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Πριν οι παίκτες του Γιώργου Σάββενα προλάβουν να συνέλθουν, οι Καλυθενοί «χτύπησαν» ξανά και πάλι με τον Μπαϊρακτάρη, ο οποίος αξιοποίησε, με άψογο πλασέ από θέση τετ α τετ, την κάθετη μπαλιά του Γεωργιάδη.

Είναι άξιο αναφοράς, πως ο σκόρερ δεν πανηγύρισε κανένα από τα τέρματά του, δείχνοντας σεβασμό στην πρώην ομάδα του και τον κόσμο της.

Τα πράγματα για τους «κιτρινόμαυρους» έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 30’, όταν έχασαν τον Γκίκα λόγω τραυματισμού, παρόλα αυτά όμως κατάφεραν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, χάρη στο καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Παπαοικονόμου από πλάγια θέση.

Στην επανάληψη οι συγκινήσεις ήταν πολλές. Ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά αναζητώντας την ισοφάριση και οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν ένα τρίτο γκολ, με το οποίο θα «κλείδωναν» την επιτυχία τους.

Στο 53’ ο Ροδίτης απέκρουσε το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο Κρεκούκιας μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από γέμισμα του Δημουλά από τα δεξιά, στο 55’ ο Καραγιάννης σταμάτησε με εκπληκτική επέμβαση το κοντινό σουτ του Μπαϊρακτάρη από θέση τετ α τετ, μετά από πάσα- «λόμπα» του Χατζηκοσμά, ενώ στο 65’ ο επιθετικός του Απόλλωνα άγγιξε ξανά το χατ τρικ, όταν μετά από σέντρα του Μαθιού από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα με κεφαλιά  στο απέναντι κάθετο δοκάρι.

Στο 78’ ο Χατζηλιόντας βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Μάλλιο, εκείνος γύρισε για τον Κρεκούκια, ωστόσο το σουτ που έκανε ο τελευταίος από εξαιρετική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή ήταν αδύναμο και άστοχο, για να έρθει το 89’ και η φάση που έγραψε τον επίλογο του παιχνιδιού.

Αφού είδε τον Ροδίτη να αποκρούει το σουτ του Μάλλιου μετά από δική του πάσα, ο Χατζηλιόντας πήρε το «ριμπάουντ» και με νέο σουτ διαμόρφωσε το  τελικό 2-2.
 Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης, με βοηθούς τους Γιώργο Σαρρή και Τσαμπίκο Μοσχάτο.

Άρης: Καραγιάννης, Δημουλάς, Δανάς (66’ Δουκίσσης), Καλοπήτας (90’ Κατσούλης), Πομπού, Γκίκας (30’ λ.τ. Δημητριάδης), Παπαοικονόμου, Θοδωρή, Μάλλιος, Χατζηλιόντας, Κρεκούκιας

Απόλλων Καλυθιών: Ροδίτης, Διακουράκης, Χαλκιαδάκης, Σαββούλης, Φλεβάρης (87’ Μουχαρέμι), Μπαϊρακτάρης, Γιορδαμνής (30’ Νικολός), Θεοδοσίου, Γεωργιάδης, Μαθιός (80’ Κυρίτσης), Χατζηκοσμάς